X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12379
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mali muzykanci - teatrzyk sylwet w oparciu o wiersz A. Kamieńskiej "Koncert" oraz zabawy rytmiczne

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – 5 LETNICH

TEMAT: „MALI MUZYKANCI” – TEATRZYK SYLWET W OPARCIU O WIERSZ A. KAMIEŃSKIEJ „KONCERT” ORAZ ZABAWY RYTMICZNE.

CEL OGÓLNY:
Zapoznanie z różnorodnością instrumentów muzycznych oraz stworzenie okazji do wspólnego muzykowania.

CELE OPERACYJNE (DZIECKO):
- umie wypowiadać się na temat treści teatrzyku;
- rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne takie jak: fortepian, skrzypce, flet, gitara, trąbka, tamburyno, cymbałki, trójkąt, kołatka, grzechotka, kontrabas;
- potrafi właściwie grać na przedszkolnych instrumentach /kołatka, tamburyno, grzechotka, cymbałki, trójkąt/;
- umie zagrać wspólnie z innymi dziećmi;
- potrafi przeliczać i rozpoznawać znak graficzny w zakresie do 5;
- wie kto to jest dyrygent i jaką ma funkcję w orkiestrze;
- umie pokazać pantomimą grę na różnych instrumentach.

METODY:
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań.

FORMY:
-zbiorowa;
-grupowa;
-indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty CD z muzyką / ‘W co się bawić z dziećmi’ M. Bogdanowicz, ‘Już gramy-muzyka i ćwiczenia dla dzieci’ K.Bayer, A.Wacławski cz.IV/, sylwety do teatrzyku, wiersz A. Kamieńskiej ‘Koncert’, instrumenty muzyczne, ilustracje instrumentów, pudełeczka akustyczne, brystole, pastele, koła, plansze z cyframi 1,2,3,4,5.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie dzieci i zaproszenie do zajęć zabawą „Karuzela”.
/Dzieci tańczą w kole i śpiewają następujące słowa:

Chłopcy, dziewczęta, dalej, śpieszmy się,
Karuzela czeka, wzywa nas z daleka.
Starsi już poszli a młodsi jeszcze nie.
Hej, hopsa są,
Jak ona szybko mknie!
Hej, dalej, dalej, do zabawy śpieszmy się!

2. Oglądanie i słuchanie treści teatrzyku inspirowanego wierszem A. Kamieńskiej „Koncert”.

Grały żabki w błocie:
jedna na flecie,
druga na trójkącie,
trzecia na klarnecie,

czwarta, jak to żaby,
na skrzypcach — aby, aby,
piąta na fortepianie
głośno niesłychanie,

szósta na mandolinie,
siódma na tamburynie,
ósma — mamo kochana –
ćwiczyła na cymbałach,

dziewiąta na wiolonczeli,
a jakże, żebyście wiedzieli!,
dziesiąta, tak jak wy czasami,
biła w bębenek łapkami,

aż taki się zrobił hałas,
że uszy zatykać zaraz.

Tylko dzieci i poeci
stali nad brzegiem strumyka
i zachwycali się:
Ach, jaka ładna muzyka!

3. Krótka analiza wiersza, pytania:
-Co robiły żabki w błocie?
-Ile grało żabek?
-Na jakich instrumentach grały?
-Ktoś z was gra lub uczy się gry na jakimś instrumencie? /jeśli tak to na jakim/
-Kto to jest dyrygent i jaka jest jego funkcja w orkiestrze?

4. Zabawa ruchowa „Żabki i bocian”
/ Dzieci dostają po jednym kole-liściu, dywan to staw, w którym zamieszkują żabki, nauczyciel gra na tamburynie-żabki skaczą, ale gdy przestaje grać pojawia się bociek-nauczyciel lub wyznaczone dziecko. Jeśli któraś z żabek nie zdąży ukryć się na liściu to zostanie złapana przez boćka/

5. Oglądanie obrazków instrumentów. Pokazywanie ruchem gry na poszczególnych obrazkach oraz podawanie nazw instrumentów.

6. Przyniesienie przykrytego pudełka, dzieci zgadują co tam może być i wyznaczone dzieci dotykiem próbują odgadnąć co za przedmioty kryją się w pudełku. Wyciągnięcie i prezentacja instrumentów, nazywanie, określanie cech.

7. Zabawa rytmiczna „Nocny duch”. Dzieci siedzą w kole plecami do środka. W środku leżą instrumenty, a obok nich stoi dziecko- nocny duch. Nauczyciel razem z dziećmi mówi krótki wierszyk:


Zegar bije godzinę /nauczyciel pokazuje planszę z cyfrą/
Chodzi po dachach Nocny duch.
Przyjdź duchu, dotknij mnie,
Ja też zagrać chcę.

Nocny duch wybiera dziecko , które gra na dowolnym instrumencie tyle razy ile wskazuje plansza z cyfrą.

8. Podział instrumentów wśród dzieci /na 4 grupy instrumentów/.
Zabawa rytmiczna „Głośno cicho”. Jedno dziecko jest dyrygentem. Pozostałe dzieci grają na instrumentach określony rytm. Gdy dyrygent podniesie pałeczkę do góry dzieci grają głośno a gdy na dół dzieci grają cicho.

9. Podział na trzy grupy instrumentów poprzez odłożenie do właściwego koła trzymanego przez dziecko instrumentu.
Zabawa rytmiczna „Zabawa z instrumentami”.
/ Dzieci stoją w kole z instrumentami, dzieci podzielone na 4 grupy siedzą naprzeciwko 4 kół z instrumentami. Na hasło: np. grzechotki dzieci które siedzą naprzeciwko koła z grzechotkami biorą je i na nich grają prosty rytm, następnie na sygnał nauczyciela zmiana i inne instrumenty grają/

10. Zabawa rytmiczna „Muzykanci-konszabelanci”.

/ Dzieci siedzą w kole. Pokazują ruchem treść piosenki i śpiewają:
Jestem muzykantem-konszabelantem,
My muzykanci-konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać.
- A na czym? – na pianinie.
A pianino i-no , i-no, a pianino i-no, i-no,
A pianino i-no, i-no, a pianino bęc.

Dzieci w trakcie śpiewania powtórek zmieniają instrumenty np./ trąbka- tru-tu, tru,tu; skrzypce- dylu, dylu; gitara- drum, drum, flet-fiu, fiu/

11. Zabawa w „Echo”.
/ Nauczyciel bądź wybrane dziecko wyklaskuje rytm, dzieci próbują go odtworzyć/

12. Zabawa rozwijająca zmysł słuchu ”Pudełka akustyczne”
/ Dzieci próbują odnaleźć dwa pudełeczka o takim samym brzmieniu/

13. Wykonanie trąbki z papieru, ozdabianie, rysowanie dziurek, zwijanie w rulon.

14. Wystawka prac i ich omówienie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.