X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12139
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Europejskie zabawy z mamą i tatą. Scenariusz imprezy środowiskowej

Scenariusz imprezy środowiskowej

„EUROPEJSKIE ZABAWY Z MAMĄ I TATĄ”

Prowadząca: Aneta Kołodziejczyk
Miejsce: Publiczne Przedszkole im. Jana Brzechwy
Data: 23 maja 2005r.

Cele operacyjne:
• dziecko, chętnie i poprawnie wykonuje zadania konkursowe;
• dziecko stosuje się do ustalonych reguł, aktywnie współpracuje z mamą i tatą;
• dziecko utrwala zdobyte wiadomości
o poznawanych w ciągu roku krajach europejskich;
• dziecko czerpie radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy.

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: arkusz szarego papieru z zaznaczonymi konturami państw europejskich, napisy państw, kolorowe flagi poznawanych w ciągu roku państw, puzzle – mapa Europy, koperty, kuferek, ilustracje przedstawiające charakterystyczne symbole krajów europejskich, ilustracje przedstawiające postacie z bajek, zdjęcia potraw, arkusz szarego papieru z sylwetą kucharza, tacą
i flagą, makaron, serwetki, miski, jajka, trzepaczki do jajek, płyty CD z wersją instrumentalną śpiewanych przez dzieci utworów, magnetofon, sprzęt nagłaśniający, flagi państw wykonane przez dzieci (dekoracja), klej, prezenty dla rodziców, punkty – naklejki.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

1. Powitanie, krótkie przemówienie:
Szymon:
Serdecznie witamy Was Drodzy Rodzice na dzisiejszej uroczystości. Jak wiemy każdy z nas obchodzi swoje święto. My mali Europejczycy postanowiliśmy, że święto Mamy i Taty spędzimy w przedszkolu wyjątkowo.
I dziś dzieci się zebrały święto mamy uczcić chciały, o tatusiu pamiętały i go także uczcić chciały.
Kochani Rodzice chcemy wam dziś zadedykować dzisiejszą uroczystość! Przygotowaliśmy piosenki, tańce i wiersze, a ponadto konkursy i zabawy,
w których chcemy bawić się razem z Wami. Życzymy wszystkim wielu wrażeń i dobrego humoru!
Zaczynamy!
2. Tańce europejskie przygotowane przez panią prowadzącą zajęcia taneczne.
3. Wiersze dla mamy:

„MIŁOŚĆ MAMY” – Pajo Kaniżej
Miłość mamy
nie waży się na gramy!
Mama – dotknięciem dłoni
największy smutek przegoni! Ania

Miłość mamy
nie waży się na kilogramy!
Gdy mama usiądzie przy Tobie
lżej – nawet w ciężkiej chorobie! Łukasz

Chociaż się waży na tony
hipopotamy i dzwony,
to takiej wagi nie mamy,
żeby zważyła miłość mamy! Agnieszka K.

Wszystko, co mama nam daje
co będzie
co jest
co już było
i mama i my obok mamy – to MIŁOŚĆ! Mateusz B.

„DZIĘKUJĘ” – E. Pełczyński

Rafał i Karolina

za bajki o królewiczach
smokach, krasnoludkach
za zabawki z drewna
za krem w rurkach
za pieniądze z portmonetki
za buty i ubranie
za pieszczotę ręki
za oczy niewyspane
za trwogę przy chorobie
za uczucia najszczersze
dziękuję Mamo Tobie
sercem i wierszem.

„Cała łąka dla mamy” – B. Lewandowska

Dawid i Mateusz R.

Mamo! Chodź z nami!
Damy Ci – łąkę.
Z kwiatami,
ze skowronkiem,
ze słonkiem.
Do wąchania,
słuchania,
patrzenia...
a do łąki dodamy
życzenia...
Nawet
gdy się zachmurzy na niebie,
nawet
gdy się kłopotów nazbiera,
my
uśmiechniemy się do ciebie,
zawsze,
jak dziś,
jak teraz!

4. Piosenka dla mamy „Mama – przyjaciółka” (sł. i muz. K. Bożek – Gowik).
5. Wiersze dla taty:
Największym szczęściem dla każdego człowieka
Jest żyć w zgranej i szczęśliwej rodzinie. Agnieszka M.
A mama i tato – to są najpewniej
Moi najbliżsi na świecie krewni. Mateusz W.

„Portret mojego taty” – T. Kubiak
Kocham mojego tatę
Chodzę z tatą na spacer.
Wtedy jest tyle słońca,
wtedy nigdy nie płaczę... Martyna

6. Piosenka dla taty „Tata jest potrzebny” (sł. i muz. K. Bożek – Gowik).
7. Zakończenie części artystycznej:
Szymon:
Na tym Drodzy Rodzice chcielibyśmy zakończyć część artystyczną, dziękując Wam za Wasz codzienny trud, ciężką pracę i wielkie serce równocześnie chcemy Wam dziś słowami piosenki przekazać , że być Waszym ukochanym dzieckiem to, wcale nie taka łatwa sprawa.
8. Piosenka „Być dzieckiem”


CZĘŚĆ KONKURSOWA

1. „Europa z puzzli” – dzieci otrzymują w kopercie pociętą mapę Europy. Wspólnie z rodzicami ma w jak najkrótszym czasie ułożyć mapę i nakleić na kartkę.
Dziecko, które pierwsze odda poprawnie wykonana pracę otrzyma - 3 punkty – ordery uśmiechu, kolejne dziecko – 2 punkty, trzecie dziecko – 1 punkt.

2. „Stworzenie wspólnej mapy Europy” – przebieg zabawy:
Na środku sali znajduje się duży arkusz szarego papieru z zaznaczonymi konturami państw europejskich.
Nauczyciel czyta wiersz, zadaniem uczestników (dziecka z rodzicem) jest odgadnięcie nazwy państwa, o którym mowa w wierszu oraz odszukanie go na mapie i wklejenie we właściwe miejsce napisu danego kraju.

Treść wiersza

Lubię podróże małe i duże, a że jestem ciekawy, wyruszam na wyprawy.
Zwiedzam dalekie kraje, poznaję ludzi i ich zwyczaje. Gdzie byłem?
Odgadnijcie sami, te kraje są wam dobrze znane.
Kiedyś mieszkali tam Wikingowie, dzielni i silni wodzowie,
ja obok małej syrenki stanę, bo właśnie zwiedzam ...(Danię)
Potem z wysokiej wieży Eifla spojrzę na Paryż uroczy, tu jest moda, elegancja, bo ten kraj to ... (Francja)
A może lepiej powalczę z bykami, na arenie w gorącej ... (Hiszpanii)
Co tam syrenka, moda, wieża Eifla, byki, ja tam wolę smakołyki.
Mleko, sery, kakao, czekolada – zdrowy ten, kto je zajada.
Ten kraj to kwiatolandia, a nazwiemy go ... (Holandia)
Jeszcze lepszy od mleka i sera, jest wspaniały tort Sachera.
W kawiarenkach go podają w kraju, który ... (Austrią) nazywają.
Lody, pizza, makarony, to jest przysmak niezastąpiony,
potem na przejażdżkę gondolą się wproszę,
bo jestem przecież we ... (Włoszech).
Dosyć już tego mam jedzenia, to jest dobre, lecz dla lenia.
Plecak na plecy zakładam i do mercedesa wsiadam,
by się poznać z naszymi sąsiadami, a kraj ten nazywamy ...(Niemcami).
Już melodię zorby słyszę i w tańcu się kołyszę,
promienie słońca mocno opalają, kraj ten ...(Grecją) nazywają.
Proszę teraz wszystkich o ciszę, bo legendę o Melusinie słyszę.
To znak, że droga trudna, przywiodła mnie do ...(Luksemburga).
Stamtąd jest już blisko, by królowi pokłonić się nisko,
on mężnie rządzi krajem, w którym gofrów i frytek się najem.
Tam ludzie piękne serwetki haftują, statki budują i na zające polują.
Ten kraj jest niewielki, a mówię o ... (Belgii).
Czas, by poznać zimne kraje, kto się boi niech zostaje.
Czapkę, szalik, kurtkę włóż ruszaj w drogę boś nie tchórz.
Śniegu pełno, aż do pasa, reniferów cała masa.
Elfów wielka zgraja, bo to pomocnicy Świętego Mikołaja.
Na pewno zgadnę, że podróżuję przez ...(Finlandię).
Finlandia to kraina znakomita, a mnie już Pippi wita,
która psoci i figluje – znak to, że przez ...(Szwecję) wędruję.
Zmarzłeś mocno, no to ba, zrób Szwecji i Finlandii pa, pa.
Trzeba wystawić się na słońce, by na nas spadły promienie gorące.
W tym kraju kogut ludzi budzi, choć się zbytnio tym nie trudzi.
Miasta portów maja tyle, że statki wypływają z nich co chwilę.
Kołyszą się na wielkiej fali, już wiadomo, że mowa o ... (Portugalii).
Czas, by złożyć wizytę królowej, ma się ona nie najgorzej.
Herbatkę z nią wypiję, gdy Big Ben godzinę szesnastą wybije.
Muszę uważać, by nie zjadł mnie z Loch Ness potwór nieznany,
bo jestem przecież w ... (Wielkiej Brytanii).
Wsiądę na statek i popłynę do kraju co z zielonych lasów słynie.
Tam turyści żab, kretów i węży nie znajdują, a wyspę tą (Irlandią) nazywają.
Po tak długiej podróży, każdy na odpoczynek zasłużył.
Żegnam, więc wszystkie kraje, na razie w ...(Polsce) zostaję.
Uczestnicy, którzy odgadną o jakim państwie mowa w wierszu otrzymają 1 punkt – order uśmiechu, a jeśli we właściwe miejsce nakleją nazwę państwa na mapie otrzymają dodatkowy 1 punkt – order uśmiechu.

3. Przedszkolacy zwiedzali Europę – zabawa „Czy znamy flagi państw europejskich?”
Na stoliku leżą kolorowe flagi poznanych w ciągu roku państw europejskich; zadaniem dzieci wraz z rodzicami jest przypięcie flagi we właściwe miejsce mapy Europy.
1 punkt – order uśmiechu dla każdego zespołu, który przypnie we właściwe miejsce flagę danego państwa.

4. „Skąd to znam?” Nauczyciel prezentuje kuferek, w którym znajdują się koperty. Każda z kopert zawiera ilustracje przedstawiające charakterystyczne symbole krajów europejskich, np. Pałac Kultury i Nauki, mercedes, wiatrak, gondola ..itp.
Zadaniem uczestników jest odgadnięcie, co to za ilustracja i z jakiego kraju dany symbol pochodzi.
Odgadnięcie ilustracji i określenie państwa – 1 punkt – order uśmiechu.

5. „Kraina europejskich bajek i baśni”
Na tablicy umieszczone są postacie z bajek i baśni, np. „Czerwony Kapturek”, „Krecik”, „Pinokio” itp.
Zadaniem uczestników jest odgadnięcie z jakiego państwa pochodzi postać
i przyporządkowanie flagi państwa.
Odgadnięcie z jakiego państwa pochodzi postać i właściwe przyporządkowanie flagi –
1 punkt – order uśmiechu.

6. Co zjemy u naszych europejskich sąsiadów? – „Uczta”
Na arkuszu szarego papieru jest sylweta kucharza z taca i flagami państw europejskich. Obok znajdują się zdjęcia (rysunki) potraw. Zadaniem uczestników jest nazwanie i ułożenie potraw na odpowiedniej tacy.
Poprawne przyporządkowanie potrawy do danego kraju – 1 punkt – order uśmiechu.

7. Zabawa z tatą – „Sortujemy włoski makaron”.
Rodzice mają w woreczku różne kształty makaronów, zadaniem uczestników jest posortowanie makaronu w jak najkrótszym czasie.
Tata, który wykona zadanie najszybciej otrzyma 5 punktów – orderów, drugie miejsce – 4 punkty – ordery, trzecie miejsce – 3 punkty – ordery, czwarte miejsce – 2 punkty – ordery i piąte miejsce – 1 punkt – order.

8. Zabawa z mamą – „Ubijanie piany z jajek do ciasta”
Mamy ubijają pianę do ciasta dla chorej babci, którą wzorem Czerwonego Kapturka zamierza odwiedzić ich pociecha.
Mamy ubijają pianę na czas.
Mama, która wykona zadanie najszybciej otrzyma 5 punktów – orderów, drugie miejsce – 4 punkty – ordery, trzecie miejsce – 3 punkty – ordery, czwarte miejsce – 2 punkty – ordery i piąte miejsce – 1 punkt – order.

ZAKOŃCZENIE

Podliczenie punktów – orderów. Podkreślenie, że wszystkie mamy, wszyscy tatusiowie i przede wszystkim wszystkie dzieci są wspaniałe. Podziękowanie za wspólną zabawę, wręczenie wszystkim rodzinom pamiątkowych dyplomów.

BIBLIOGRAFIA:
1. Dębska, K., Najmłodsi w Europie, czyli podróż z Misiem Unisiem (edukacja europejska w przedszkolu), Wydawnictwo AKER, Toruń 2004
2. Majchrzak, M., Przedszkolaki na scenie czyli Rozbawione Przedszkole, Zakład Wydawnictw i Reklamy „Iwanowski”, Płock 1995
3. Śnieciński, J., Mój mały świat, scenariusz dla przedszkoli, Wydawnictwo „Żak”, Warszawa 1996
4. Jach, M., Rok w przedszkolu, scenariusze w oparciu o system ks. Jana Bosko, Wydawnictwo „Żak”, Warszawa 1997

Nagrania CD – wykorzystanie materiałów z wydawnictwa „MAC”:
Zajęcia muzyczno – ruchowe dla 5, 6 latków.

Opracowała i przygotowała
mgr Aneta Kołodziejczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.