X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11950
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Szukamy wiosny z Lalką Petronelą i Pajacykiem Nosalkiem" - scenariusz zajęcia

Nauczyciel prowadzący: Bogumiła Kaczmarek
Data: 18.04.2011
Grupa: 4-latki, „Wiewiórki”
Temat kompleksowy: CO SŁYCHAĆ NA ŁĄCE?
Temat zajęcia: "Szukamy wiosny z Lalką Petronelą i Pajacykiem Nosalkiem"

CEL OGÓLNY:
- dostrzeganie i nazywanie zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym związanych z przyjściem wiosny na podstawie opowiadania (opracowanie własne)

METODY:
-czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, ćwiczeń utrwalających, własnych doświadczeń
-słowna: rozmowa, opowiadanie
-oglądowa: pokaz, inscenizacja
-inne: aktywizujące: burza mózgów, aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss, wielozmysłowego poznawania świata

FORMY:
-indywidualna
-zbiorowa

Przebieg zajęcia:

1.Opowiadanie z użyciem sylwet lalki Petroneli (Petronela ma smutną minę) i pajacyka Nosalka (opracowanie własne).

PAJAC NOSALEK:
-Witaj Petronelko, dlaczego jesteś taka smutna?
LALKA PETRONELA:
-Dzień dobry Nosalku, jestem smutna, bo sukienka mi się poplamiła, ale bardziej martwię się tym, że nie mogę znaleźć wiosny...wszyscy opowiadają o jakiś krokusach, przebiśniegach, a ja nic nie widzę...
PN:
-Och, Petronelko, krokusów i przebiśniegów już nie spotkasz w ogrodzie
LP:
-Jak to, to nie będzie wiosny?
PN:
-Wiosna już do nas przyszła, spójrz słoneczko mocniej grzeje, zazieleniły się drzewa i krzewy, a nawet niektóre z nich zaczynają kwitnąć, a w ogrodzie jest tyle wspaniałych kwiatków!
LP:
-OOOO, a ten kwiatek jak się nazywa?
PN:
-To żonkil
LP:
-A ten?
PN:
-To tulipan...
LP:
-Tego kwiatka znam. Pani w przedszkolu opowiadała dzieciom przygodę małego tulipanka, o tym jak spał schowany w ziemi i nie chciał rozmawiać ze słoneczkiem ani z deszczykiem...Pamiętacie dzieci? (swobodne wypowiedzi dzieci)
PN:
-A wiesz Petronelko, że dzieci sadziły cebulki kwiatów, jak chcesz to pokażę Tobie jaki wspaniały ogród mają dzieci na swojej sali!(zachęcanie dzieci do wypowiadania się na temat działań podjętych w kąciku przyrody na sali)
Petronelko, czy teraz już widzisz wiosnę?
LP:
-Tak, Nosalku, dziękuję Tobie i dziękuję kochanym dzieciom, które pomogły mi odnaleźć wiosnę!

2.Burza mózgów - „Coby było gdyby wiosna do nas nie przyszła?”

Dzieci starają się odpowiedzieć na pytanie nauczyciela, czekają na swoją kolej wypowiedzi.

3.Opowiadanie ruchowe pod hasłem: „Kwitnące kwiatki”
Dzieci w rozsypce na dywanie znajdują się w siadzie podpartym, powoli podnoszą się, prostują nogi, ręce, wspinają się na palce, naśladują wzrost kwiatków.

4.Zabawa muzyczna z woreczkami z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss do utworu „La raspa” .

Dzieci siadają na obwodzie koła, każde dziecko ma przed sobą zielony woreczek z przyszytym kwiatkiem. Nauczyciel wyjaśnia, że są to kwiatki podarowane przez wiosnę. Cztery pierwsze takty dzieci rytmicznie uderzają w dłonie (3x), następnie w uda (3x). Później rytmicznie podają sobie woreczki wypowiadając słowa: „mam – dam”.

5.Zabawa aktywizująca: „Koktajl zapachów wiosennych”

Dzieci wraz z nauczycielem wychodzą do ogrodu przedszkolnego, ich zadaniem jest zebranie do plastikowych kubeczków różnego materiału przyrodniczego (np. trochę ziemi, źdźbła trawy, kamyki). Nauczyciel zwraca uwagę, by nie niszczyć kwiatków, pąków. Po powrocie do przedszkola dzieci opowiadają co zgromadziły i wąchają swoje „dzieła”, sprawdzają jak pachnie wiosna.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.