X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11893
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Walentynkowy konkurs czytelniczy

I. Cele konkursu:
- przedstawienie genezy obchodów dnia św. Walentego
- propagowanie pięknej poezji o tematyce miłosnej
- zwrócenie uwagi na różnorodność wyrażania uczuć w poezji
- rozwijanie umiejętności w zakresie posługiwania się związkami frazeologicznymi i przysłowiami
- umacnianie więzów przyjaźni i rozwijanie umiejętności okazywania uczuć

II. Zakres tematyczny:
- geneza dnia zakochanych
- znajomość lektur szkolnych i poezji o tematyce miłosnej
- znajomość przysłów, powiedzonek, związków frazeologicznych o tematyce miłosne

III. Uczestnicy:
Dwuosobowe drużyny

IV. Pomoce:
- tekst dotyczący tradycji walentynkowych, quiz, zestawy pytań, serduszka, tabele do uzupełnienia, plansza z bohaterami literackimi

V. Przebieg konkursu:
- przywitanie gości i uczestników konkursu
- przedstawienie tradycji walentynkowych
Zadania konkursowe:
1. Quiz walentynkowy
2. Połączenie w pary bohaterów literackich
3. Uzupełnienie autora i utworu do podanych postaci literackich
4. Wyjaśnienie zwrotów frazeologicznych o tematyce miłosnej
5. Dokończenie powiedzeń i cytatów związanych z miłością
6. Podanie autora i tytułu cytowanego utworu
7. Skojarzenia ( z jakimi powiedzeniami kojarzą się wylosowane słowa)

1. Quiz walentynkowy.

1). Święty Walenty patronuje zakochanym i:
a. chorym
b. kupcom
c. rolnikom
d. podróżnikom

2). Najsławniejsi kochankowie z Werony to:
a. Filon i Laura
b. Tristan i Izolda
c. Romeo i Julia
d. Don Kichot i Dulcynea

3). Kwiaty mogą wyrażać uczucia – przyporządkuj kwiatom uczucia jakie symbolizują
a. czerwona róża
b. lewkonia
c. niezapominajka
d. narcyz
(1.nie zapomnij o mnie; 2.stałość uczuć;3.kocham; 4.jesteś bez serca)

4). Gdzie spotkali się Laura i Filon
a. pod gruszą
b. pod lipą
c. pod jabłonką
d. pod jaworem

5). Jak umarł św. Walenty?
a. popełnił samobójstwo
b. śmiercią męczeńską
c. śmiercią naturalną
d. został zabity przez banitów

6). Czym św. Walenty naraził się cesarzowi rzymskiemu Klaudiuszowi?
a. udzielał potajemnie ślubów
b. publicznie obraził cesarza
c. namawiał żołnierzy do zdrady cesarza
d. uwodził żonę cesarza

7). Kiedy podawano czarną polewkę?
a. na stypie zmarłego
b. żeby zabić nieprzyjemny zapach z ust
c. choremu na czarną ospę
d. gdy odprawiano kawalera z kwitkiem

8). Na czyje życie miały wpływ niżej wymienione kobiety?
a. Maryla Wereszczakówna
b. Ewelina Hańska
c. Marysieńka
d. Ludwika Śniadecka
e. George Sand
f. Hrabina Cosel-Anna Hoym

(1. Juliusz Słowacki, 2. Honoriusz Balzak, 3. Jan III Sobieski, 4. Fryderyk Chopin, . August II Mocny, 6. Adam Mickiewicz)

2. Połączenie w pary bohaterów literackich.

Do planszy przypięte są karteczki z imionami bohaterów literackich, dla których trzeba odszukać odpowiednią parę. W tym celu uczniowie losują karteczkę z postacią, a następnie szukają dla niej pary na planszy.
Romeo - Julia
Tadeusz - Zosia
Tristan - Izolda
Wacław - Klara
Don Kichot - Dulcynea
Calineczka - Król elfów
Filon - Laura
Pasterka - Kominiarczyk
Staś - Nel
Zbyszko z Bogdańca - Danusia Jurandówna

3. Uzupełnij autora i tytuł książki do podanych postaci literackich:
a) Klara, Wacław
b) Zosia, Tadeusz
c) Julia, Romeo
d) Izolda, Tristan
e) Dulcynea, Don Kichot
f) Penelopa, Odyseusz
g) Zbyszko z Bogdańca, Danusia Jurandówna
h) Laura, Filon
i) Andrzej Kmicic , Oleńka Billewiczówna
j) Ania Shirley, Gilbert Blythe
k) Baśka Jeziorkowska, Pan Wołodyjowski
l) Winicjusz, Ligia

4. Wyjaśnij poniższe zwroty frazeologiczne:
a) z drżeniem serca
b) serce nie sługa nie zna co to pany
c) mieć serce na dłoni
d) serce komuś rośnie
e) z bólem serca
f) miłosierny Samarytanin
g) miłość platoniczna
h) słuchać głosu serca

5. Dokończ powiedzenia i cytaty związane z miłością:
a) Śpieszmy się kochać ludzi, ...
b) Stara miłość ...
c) Miłość ci ...
d) Na miłość nigdy ...
e) Miłość jak wino, ...
f) Miłość jest jak wiatr czujesz ją, ale ...
g) Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość ...
h) I nie miłować ciężko i ...

6. Z jakiego utworu pochodzą przytoczone słowa i kto jest jego autorem:
a. Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
I ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
I nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
Czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą
b. Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?
Ile deszczów, ile śniegów
Wiszących nad latarniami
c. Między nami nic nie było!
Żadnych zwierzeń, wyznań żadnych,
Nic nas z sobą nie łączyło
Prócz wiosennych marzeń zaradnych
d. Mimozami jesień się zaczyna,
Złotawa, krucha i miła.
To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,
Która do mnie na ulicę wychodziła...

7. Skojarzenia.
Drużyny mają za zadanie powiedzieć z jakimi zwrotami lub powiedzeniami dotyczącymi miłości kojarzą się wylosowane przez nich słowa.
a.Płomienie; b.Gniazdko; c.Krew; d.Niebo; e.Strzała; f.Cholewki; g.Gołąb; h.Rdza; i.Ślepota; j.Kamień


Odpowiedzi:
1: 1).a ; 2).c ; 3).a3,b2,c1,d4) ; 4).d; 5)b; 6).a ; 7).d ; 8).(a6, b2,c3,d1,e4,f5)
3: a. Aleksander Fredro „Zemsta” ; b. Adam Mickiewicz “Pan Tadeusz” ; c. William Shakespeare „Romeo i Julia” ; d. Józef Bedier “Dzieje Tristana i Izoldy”; e. Miguel de Cervantes „Don Kichot z La Manczy” ; f. Homer „Odyseja” ; g. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” ; h. Franciszek Karpiński „Laura i Filon” ; i)Henryk Sienkiewicz „Potop” ; j) Lucy Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” ;k) Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski” ; l) Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”
4: a. z niepokojem, niepewnie ; b. nie mamy wpływu na to kiedy i w kim się zakochujemy, nawet gdy nie jest to odpowiednia pora i odpowiednia osoba ; c. być uczynnym, serdecznym, życzliwym ; d. ktoś jest z czegoś dumny, zadowolony ; d. z trudem, z żalem, ze smutkiem ; e. człowiek litościwy, gotowy pomóc bezinteresownie, miłosierny, pielęgnujący chorych ; f. uczucie oparte na związku duchowym ; h. postępować zgodnie z tym, co podpowiadają emocje, uczucia
5: a. tak szybko odchodzą ; b. nie rdzewieje ; c. wszystko wybaczy ; d. nie jest za późno ; e. uderza do głowy ; f. ale nie widzisz ; g. nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą ; h. i miłować nędzna pociecha.
6: a. „Śpieszmy się” Jan Twardowski ; b. „Ile razem dróg przebytych” Konstanty Ildefons Gałczyński ;
c. „ Między nami nic nie było” Adam Asnyk ; d. „wspomnienie” Julian Tuwim
7: a. płomienna miłość ; b. uwić sobie gniazdko ; c. mieć gorącą (zimną) krew ; d. być w siódmym niebie ; e. być ugodzonym strzałą Amora ; f. smalić do kogoś cholewki ; g. kochać się jak dwa gołąbki ;
h. stara miłość nie rdzewieje ; i. miłość jest ślepa ; j. mieć serce z kamienia

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.