X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11843
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze z wodą - scenariusz zajęć

Temat: Zabawy badawcze z woda
Prowadzący: KG
Wiek: 4 lata
Obszar edukacji przyrodniczej
 Obserwuję, eksperymentuje i odkrywam przyrodę,
Cele ogólne
 Stwarzanie warunków do poznawania sposobów zachowania się niektórych przedmiotów (materialne i substancje spożywcze) w wodzie,
 Poszukiwanie przyczyn tonięcia i utrzymywania się na powierzchni wody różnych przedmiotów,
 Kształcenie umiejętności działania w grupie,
Cele operacyjne
Dziecko:
 Doskonali logiczne myślenie,
 Wyciąga wnioski z doświadczenia,
 Sprawdza rozpuszczalność w wodzie niektórych substancji,
 Wie, co tonie, a co pływa,
 Reaguje na polecenia nauczyciela,
Cele wychowawcze
 Chętnie wypowiada się na forum grupy,
 Pokonuje lęk i nieśmiałość,
 Wdrażanie do poprawnego zachowania się i wspólnej zabawy,
Metody
 Rozmowa,
 Obserwacja,
 Praktycznego działania,
Formy
 Zbiorowa
 Indywidualna
Środki dydaktyczne:
 klucz, kostka do gry, spinacz, kamień, papier, plastelina, miski, skorupy orzecha włoskiego, kapsle, gwoździe, woda, jajko


Przebieg zajęcia
1. Rozwiązywanie zagadki słowne - woda. Wyciągnięcie wniosku o czym będziemy rozmawiać?.

2. Eksperymentowanie z wodą:
Doświadczenie 1
Co pływa, a co tonie? – dzieci siedzą w półkolu na dywanie, nauczyciel wykonuje doświadczenie, wrzuca różne przedmioty do wody, niektóre toną inne utrzymują się na powierzchni. Szacowanie przez dzieci:
 Jak zachowają się poszczególne przedmioty w wodzie?
 Który przedmiot będzie pływał, a który utonie?
Dzieci zastanawiają się nad odpowiedzią, potem sprawdzamy ich typy wrzucając przedmioty do wody.
Wnioski:
Ciężkie przedmioty toną, a lekkie unoszą się na jej powierzchni
Im większa powierzchnia przedmiotu, który unosi się na wodzie tym silniejszy nacisk, dzięki któremu dany przedmiot unosi się na powierzchni wody (kształt).
Doświadczenie 2
Co się rozpuszcza, a co nie? – dzieci dzielą się na grupy, każda otrzymuje miskę z wodą i łyżkę, na małych kartonikach przygotowana jest sól, cukier i mąka ( dla każdej grupy inna substancja), dzieci wsypują do wody swoją substancje, mieszają łyżką i sprawdzają co się rozpuszcza najszybciej, a co się nie rozpuszcza.
Doświadczenie 3
Magiczne jajka
Przygotowujemy dwie miski – w jednej znajduje się woda słodka, w drugiej słona. Ostrożnie umieszczamy jajko w misce ze słodką wodą i obserwujemy, co się dzieje (jajko tonie), to samo powtarzamy z woda słoną, w której jajko pływa (Słona woda jest gęściejsza i lepiej znosi ciężar). Sprawdzamy jeszcze, co stanie się po dolaniu do miski ze słoną wodą - słodkiej wody – jajko „pozostaje” na granicy wody słonej (Woda słodka nie miesza się ze słoną wodą, ale zatrzymuje się w momencie dotarcia do słonej części).

3. Rozmowa- podsumowanie obserwacji, których dzieci dokonały podczas kolejnych doświadczeń:
 Przedmioty ciężkie toną, a lekkie pływają,
 Przedmioty wykonane z tego samego materiału mogą pływać lub tonąć, zależy to od ich kształtu,
 Rozpuszczalność od rodzaju substancji,

4. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem piosenki „Stonoga” – dzieci tańczą układ choreograficzny poznany wcześniej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.