X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11449
Przesłano:

Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu. Scenariusz katechezy dla kl. II - III

Scenariusz katechezy dla kl. II- III

Temat: Środa Popielcowa- początek Wielkiego Postu.

Cel główny: zrozumienie sensu Wielkiego Postu i znaczenia pokuty
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, co to jest Wielki Post i w jakim trwa czasie,
- zna znaczenie symbolu posypania głowy popiołem w Środę Popielcową i fioletowy kolor szat liturgicznych kapłana,
- potrafi określić swoje wady, wybiera sobie cel pokuty,
- widzi potrzeby innych ludzi chętnie pomaga.

Środki dydaktyczne: Pismo Święte, rysunki do kolorowania, kredki, plansze z napisem i rysunkami.

Metody: słowne: pogadanka, opowiadanie; obrazowe: przedstawienie plakatów; metoda zajęć praktycznych: samodzielne kolorowanie rysunków i uzupełnianie tekstu.


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
PRZEBIEG KATECHEZY
1. Sprawy organizacyjne.

2. Wspólna modlitwa : „Ojcze nasz”.

3.Uczniowie głośno wymieniają dni tygodnia w prawidłowej kolejności.
Nauczyciel informuje, że dzisiejszy dzień-środa ma szczególne znaczenie, gdyż jest to Środa Popielcowa.

4. Wyjaśniam, dlaczego tak się nazywa.
Czytam opowiadanie pt. „W Środę Popielcową”.

W Środę Popielcową
Środa Popielcowa nie jest świętem, choć tego dnia ludzie idą do kościoła. Małgosia też miała pójść po południu na Mszę świętą dla dzieci, ale zapomniała. Mamusia więc wzięła Małgosię na Mszę świętą dla dorosłych.
Ksiądz ubrany był w fioletowe szaty. Mama powiedział, że kolor ten wyraża powagę i pokutę, czyli konieczność poprawy życia. Ludzie śpiewali pieśni o Panu Jezusie, który smuci się, cierpi, nawet skarży: „Ludu mój, ludu, cóżem ci uczynił...”. w jednej pieśni było nawet o tym, że Pan Jezus umarł na krzyżu.
Po Mszy świętej ludzie podchodzili do ołtarza, a kapłan posypywał im głowy popiołem i wymawiał przy tym słowa: : „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”
Małgosia także podeszła z mamą do ołtarza. Ksiądz i jej posypał główkę popiołem i wypowiedział te same słowa. Małgosia ich nie rozumiała, dopiero mam je w drodze powrotnej, nawiązując do koloru szat liturgicznych.
Kiedyś, przed wiekami, był taki zwyczaj, że ludzie posypywali sobie głowy popiołem, gdy spotkało ich nieszczęście, gdy błagali Boga o przebaczenie win lub chcieli uprosić jakąś wielką łaskę. Odmawiali sobie wtedy wszelkich przyjemności, ograniczali jedzenie, wyrzekali się pięknych strojów – i posypywali głowy popiołem. Dziś, w okresie Wielkiego Postu Kościół czyni podobnie. Posypywanie głowy popiołem oznacza pokutę i jest wezwaniem do zmiany życia na lepsze, do poprawy.
(autor nieznany,opowiadanie zaczerpnięte ze strony www.eszkola.pl)

5. Po wysłuchaniu opowiadania rozmawiamy na jego temat. Wieszam na tablicy plakaty przedstawiające scenę posypania głowy popiołem, oraz tekst wypowiadany przez kapłana. Pytam uczniów:
- Co oznacza posypanie głowy popiołem?
- Jaki jest kolor szat kapłana i co on oznacza?

6. Proszę, aby uczniowie w krótkiej refleksji, w chwili ciszy zastanowiły się jakie są ich wady, co w ich zachowaniu wobec innych, kolegów, rodziców może nie podobać się Bogu? Następnie proszę, aby uczniowie zastanowili się jak mogą zmienić swoje postępowanie. Tłumaczę, że może to być ich postanowienie na Wielki Post. Zachęcam, aby uczniowie je podjęli.

7. Następnie tłumaczę uczniom, iż okres Wielkiego Postu jest czasem na to, aby spojrzeć i zauważyć potrzeby drugiego człowieka. Pokazuję uczniom skarbonkę skarbonkę Wielkopostną i zachęcam, aby rezygnując w ciągu dnia z batonika, albo z nowej bluzki podzielili się pieniążkiem z potrzebującymi. Z osobami starszymi i chorymi.

8. W celu podsumowania i utrwalenia wiadomości uczniowie kolorują obrazek, na którym kapłan posypuje głowy ludzi popiołem. Proszę, aby uczniowie zwrócili uwagę na kolor szat liturgicznych oraz wpisali w „chmurkę” słowa wypowiadane przez kapłana.

9. Wspólna modlitwa, spontanicznie prosimy o łaski w wytrwaniu w przyjętym postanowieniu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.