X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11394
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konspekt zajęć z mowy i przyrody dla dzieci 4-5 letnich - zajęcia otwarte dla rodziców i nauczycieli

Temat: Zabawa edukacyjna " Ekologiczna wycieczka" zainspirowana inscenizacją wiersza M. Kownackiej " Czy Agatka kocha się w kwiatkach?"

Cele dydaktyczno - wychowawcze:
- stwarzanie sytuacji zachęcających dzieci do wypowiadania się pełnymi zdaniami,
- formułowanie właściwych odpowiedzi w oparciu o treść inscenizacji, ilustracje oraz własne doświadczenia,
- wdrażanie do obserwacji i wyciągania wniosków " Jak należy zachowywać się w lesie?"
- wyrabianie właściwego stosunku do świata przyrody,
- rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej poprzez zespołowe wykonanie pracy plastycznej.
Metody: słowne - rozmowa, objaśnienie,met. żywego słowa
percepcyjne - met.udostępniania sztuki
met. obserwacji i pokazu
czynne - met. kierowania własna działalnością
dziecka, met. zadań stawianych dziecku
Formy pracy: indywidualna, zespołowa i zbiorowa.


Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wiersza M. Kownackiej "Czy Agatka kocha się w kwiatkach?"( Nauczyciel inscenizuje tekst, posługując się sylwetami Agatki, wiewiórki, wróżki oraz szablonami kwiatów wiosennych.)

2. Rozmowa na temat treści wiersza:
- Jakie postaci wystąpiły?
- Gdzie i po co Agatka poszła?
- Jakie zrywała kwiaty?
- Co z nimi zrobiła?
- Czy w lesie możemy zrywać i brać, co chcemy? Dlaczego?
- Co nam daje las?
( Po rozmowie z dziećmi nauczycielka informuje o zadaniach pozostawionych przez wróżkę. Zaprasza dzieci do zabawy pt. "Ekologiczna wycieczka".

3. Zabawa ekologiczna wycieczka.
Nauczyciel pokazuje 6 kopert , na każdej znajdują się kropki od 1 do 6 oraz ukryte zadania.
Dzieci ustalają kolejność odkrywanych zadań: od najmniejszej do największej liczby kropek.

Zadania :
1 kropka- wycieczka do lasu ( naśladujemy jazdę na rowerze). Nauczyciel odsłania dwa obrazki : las zaśmiecony i las czysty. - Który obrazek podoba sie wam bardziej i dlaczego?
2 kropki- wycieczka łódką( naśladowanie wiosłowania )- Co zagraża wodzie ? - wybieranie obrazków.
3 kropki- wycieczka konna ( kląskanie i jazda jak koniki)- Przyjechaliśmy na łąkę czystą i pełną kwiatów(obrazek).Ćwiczenia oddechowe.
4 kropki- samolot do Zagadkowa( obrazki przedstawiające środki lokomocji- szkodliwe i przychylne środowisku- tworzenie 2 zbiorów).
5 kropek- wycieczka pociągiem- wystukiwanie rytmu jadącego pociągu.
6 kropek- Odnaleźć w sali ukryte koła z obrazkami nt. " Co wolno ,a czego nie wolno robić w lesie?"

4. Zabawa ruchowa" Spacer po lesie"
Nauczyciel rozkłada na dywanie małe papierowe kwiaty. Dzieci spacerują po lesie (muzyka)i uważają, by nie deptać kwiatów. Gdy muzyka ucichnie dzieci podnoszą z dywanu po jednym kwiatku, następuje podzial na zespoły.

5. Działalność plastyczna ( w zespołach).
W nawiązaniu do Światowego Dnia Ziemi(22.IV) zadaniem każdego zespołu jest namalowanie nt." Jakie działania człowieka są groźne dla środowiska?"

6. Ocena wykonanych plakatów.

7. Wystawa prac w sali( bądź w szatni).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.