X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11265
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Ząbki wolne od próchnicy". Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

„ZĄBKI WOLNE OD PRÓCHNICY”
– SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
- zajęcie dla grupy dzieci sześcioletnich
Opracowała: mgr Barbara Antropik

Cele operacyjne:
Dziecko:
• Uświadamia sobie znaczenie systematycznego mycia zębów dla zdrowia;
• Umie prawidłowo posługiwać się szczoteczką do zębów;
• Rozumie konieczność przestrzegania higieny;
• Wie, które produkty spożywcze służą zdrowiu;
• Segreguje elementy zbioru ze względu na wartość odżywczą, tworzy podzbiory;
• Przelicza elementy w zbiorze w zakresie 10;
• Potrafi dokonać podziału wyrazu na sylaby oraz analizy i syntezy słuchowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej;
• Potrafi zainscenizować utwór W. Chotomskiej „Kino w łazience” z podziałem na role oraz zaśpiewać piosenkę „Ząbki”;
• Wymienia nazwy past do zębów;
• Rozumie, zapamiętuje i wykonuje samodzielnie polecenia nauczyciela; prawidłowo wypełnia karty pracy indywidualnej;
• Ma świadomość prawej i lewej strony ciała oraz przestrzeni;
• Przeżywa radość tworzenia, wspólnej zabawy z rodzicami;
• Współdziała w zespole.

Pomoce dydaktyczne:
Rekwizyty do przedstawienia wiersza „Kino w łazience”: szczotka, pasta, kubek. Płyta CD
z nagraniem piosenki Ząbki. Opakowania po produktach spożywczych przyniesionych przez dzieci (wartościowych dla zdrowia i szkodliwych) do segregowania; obręcze, szarfy. Koperty dla grup z zadaniami do wykonania. Korki do układania liczby sylab i głosek w wyrazach. Obrazki ze zdrowymi produktami do układania liczby głosek. Dyplomy dla dzieci. Marchewka do gryzienia.


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Stańmy wszyscy razem w kole” – wspólna z rodzicami.

2. Zabawa: „Zamiana miejsc” .
Dzieci stoją z rodzicami w kole. Nauczyciel mówi np.: zamienią się miejscami osoby, które dzisiaj z rana umyły zęby; zamienią się te osoby, które wypiły dzisiaj z rana mleko; które umyły ręce po wyjściu z toalety; które lubią kaszę mannę; które lubią się kąpać; itp.

3. Inscenizacja wiersza „Kino w łazience” w wykonaniu dzieci przy użyciu rekwizytów.
Rozmowa z dziećmi na temat sposobu dbania o zęby (profilaktyka – wymienianie nazw past do zębów dla dzieci i dorosłych) oraz konieczności leczenia w przypadku próchnicy (kontrola
i wizyta u stomatologa). Dlaczego musimy dbać o zęby? Do czego służą człowiekowi? Ile człowiek ma zębów?

4. Zabawa przy piosence „Ząbki” (źródło: ”Śpiewające brzdące” Nr4).

5. „O jakie produkty spożywcze prosi ząbek żeby być zdrowy” – praca w zespołach 5 – osobowych (4-5 grup oznaczonych obrazkami związanymi ze zdrowiem- pasta do zębów, szczotka do zębów, kubek, ręcznik, ząbek). Dzieci w grupach wybierają opakowania ze zdrowymi produktami i szkodliwymi dla zębów i zdrowia (wkładają do obręczy, szarf oznaczonych zdrowym i chorym ząbkiem – przeliczają ilość produktów zdrowych i niezdrowych).

6. Zadania w kopertach – analiza i synteza słuchowa wyrazów.
Dzieci wspólnie z rodzicami w grupach losują koperty z obrazkami, do których układają taką ilość korków ile jest głosek w wyrazie (przeliczanie głosek – korków).
- Po wykonaniu zadania dzieci w zespołach układają hasło o zdrowych zębach np. „Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć”; „Kto o zęby dba, ten wesoły uśmiech ma”; „Kto o zęby dba, zawsze piękny uśmiech ma”; „Kto zęby myje, ten długo żyje”, itp. Każda grupa musi zaśpiewać swoje hasło na wymyśloną melodię.

7. Praca indywidualna przy stolikach – karta pracy „Zdrowy ząbek” w formie puzzli.
Co powinieneś jeść, aby twoje zęby były zdrowe?
Dzieci mają za zadanie wyciąć fragmenty układanki i przykleić je na rysunek zęba.
- Ocena prac dzieci.

8. Zakończenie – wspólna zabawa z rodzicami. Zabawa „Jaki tu spokój”, „Płynęła szalupa” wg metody KLANZA; Woogie - boogie.
- „Piramida zdrowia”- wykonanie wspólnie z rodzicami piramidy zdrowia z opakowań po produktach spożywczych oraz brystolu.

9. Rozdanie dzieciom dyplomów „Zdrowy ząbek – piękny uśmiech” (ząbek z uśmiechniętą buźką) oraz obranej marchewki do gryzienia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.