X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11257
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy jesiennego lasu - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

Opracowała: Joanna Rybkowska

Grupa wiekowa: 5, 6-latki

Temat zajęcia: Mieszkańcy jesiennego lasu

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wzbogaca wiadomości na temat zwierząt żyjących w lesie, określa ich nazwy, zna cechy charakterystyczne ich wyglądu
- prawidłowo określa cechy charakterystyczne jesiennego krajobrazu
- skupia uwagę podczas recytacji wierszy
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- określa głoski w nagłosie i wygłosie; dzieli je na sylaby, układa zdania do podanego wyrazu
- rozwiązuje zagadki obrazkowe
- wykona jeża z masy solnej, z wykorzystaniem wykałaczek i liści

Zadania dla dzieci:

- rozmowa z wykorzystaniem ilustracji „Jesień”
- zabawy ruchowe przy muzyce
- zagadki słuchowe
- zagadki obrazkowe
- zabawy językowe- określanie głosek w nagłosie i wygłosie, podział na sylaby, układanie zdań do podanego wyrazu
- słuchanie recytacji wierszy
- lepienie z masy solnej „Jeżyk”

Rodzaje aktywności:

- językowa
- literacka
- przyrodnicza
- ruchowo- muzyczna
- plastyczna


PRZEBIEG ZAJĘCIA

Przed rozpoczęciem zajęcia wszystkie dzieci otrzymują szablony darów jesieni- kasztany, żołędzie, liście, jarzębinę itp.,które umocowane są na ubraniu.

1.Zabawa w kole „Witam”- dzieci ustawione w kole, nauczycielka wita się z dziećmi w następujący sposób: witam wszystkie dzieci, które mają jesienne liście i macha ręką- dzieci z przyczepionymi do ubrania listkami również machają ręką; witam wszystkie dzieci, które mają kasztany...witam wszystkie dzieci, które mają żołędzie itd.

2.Rozmowa z wykorzystaniem ilustracji „Jesień”- na tablicy zawieszone są obrazki przedstawiające cztery pory roku-zadaniem dzieci jest wskazanie obrazków z jesiennym krajobrazem(np. opadające liście, dzieci zbierające kasztany, robiące bukiety z liści, ludzie spacerujący w parku pod parasolem, itp.)

3.Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej „Spacer po lesie” przy muzyce „Jesień” Vivaldiego- nauczycielka rozsypuje na dywanie liście, kasztany, szyszki i żołędzie, kilkoro dzieci otrzymuje koszyki wiklinowe. Zaczyna opowiadać- wyobraźcie sobie, że jesteśmy w lesie, podziwiamy piękny jesienny krajobraz.. o zobaczcie wiewiórka skacze po drzewach!, spójrzcie jak liście wirują na wietrze... teraz zbieramy do koszyczków dary jesieni itd.

4.Rozwiązywanie zagadek obrazkowych i słownych- „Zwierzęta i ptaki żyjące w lesie”- nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje zwierząt częściowo zakryte kartką. Zadaniem dzieci jest podanie nazwy zwierzęcia lub ptaka. Następnie rozwiązują zagadki słowne. Dzieci podejmują próbę ułożenia podpisu pod poszczególne obrazki. Podają również, jakie głoski słychać na początku i na końcu wyrazu, dzielą je na sylaby, układają zdania, przeliczają ile wyrazów jest w zdaniu.

5.Słuchanie recytacji wierszy J.Brzechwy „Lis”, „Wilk”, „Dzik”, „Niedźwiedź”- dzieci recytują znane sobie fragmenty.

6.Zabawa ruchowa przy muzyce „Jesienny deszczyk” - aktywne słuchanie muzyki według B.Strauss- nawiązanie do jesiennej pogody.

7.Zagadki słuchowe „Odgłosy” dzieci rozpoznają odgłosy zwierząt nagrane na płycie CD.

8.Słuchanie wiersza w wykorzystaniem rekwizytu (jeżyk wykonany z materiału przyrodniczego) „Jeż” Hanny Zdzitowieckiej

Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
to pod listkiem, to pod trawą,
gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż - tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
łapie myszy, węże, chrząszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
zagrzebany w liściach śpi.

Omówienie treści wiersza:
- jakie jeż ma nóżki?
- jaki ma ryjek?
- czym się żywi? itp

Oglądanie fragmentu filmu przyrodniczego przedstawiającego jeże.

9.Wykonywanie jeżyka z masy solnej, wykałaczek, liści, ziaren ziela angielskiego. Nauczycielka pokazuje dzieciom produkty, z których wykonuje się masę solną (sól, woda, mąka,). Pokazuje pozostałe materiały potrzebne do wykonania jeża, zadaje pytanie jak myślicie, do czego można je wykorzystać? Po omówieniu sposobu wykonania jeża, dzieci przystępują do pracy.

10.Zorganizowanie wystawki jeżyków. Dzieci nadają imię swojemu jeżykowi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.