X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11084
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy andrzejkowej

„Sabat czarownic i czrnoksiężników - zabawy andrzejkowe”

Grupa dzieci: 3,4 i 5 letnich

Cele:
•zapoznanie dzieci z obecnymi zabawami andrzejkowymi i wesołymi wróżbami oraz zapoznanie dzieci z dawnymi wierzeniami, wróżbami, horoskopem
•kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych,
•rozwijanie wyobraźni, ekspresji twórczej, czerpanie radości ze wspólnej zabawy,
•propagowanie idei pedagogiki zabawy w toku działań z grupą, wykorzystanie zabaw, tańców, podczas zabawy andrzejkowej.

Przebieg spotkania:

1. Powitanie dzieci przez wróżkę.
„Jestem wesoła wróżka
Otwórzcie buzię i uszka
Piosenkę dziś zaśpiewamy
Andrzejki tak powitamy”
-zaproszenie wszystkich uczestników spotkania andrzejkowego do wspólnej zabawy,
-zapoznanie dzieci z dawnymi wierzeniami i wróżbami.
2. Zabawa integrująca grupę.
•Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem muzyki. Między dziećmi krąży „Wróżka”. Jeśli wróżka dotknie kogoś różdżką, ten siada na dywanie.
•„Znaki zodiaku” – wróżka rozdaje kotyliony dla każdego dziecka zaś dzieci dobierają się w pary np.: koziorożec i baran, skorpion i rak itp.
•„Krzesełka” - celem zabawy jest w rytm muzyki poruszanie się po obwodzie koła w chwili umilknięcia muzyki dziecko siada na krzesełku, osoba która najdłużej będzie krążyć wokół krzesełek wygrywa.
3. Nauka zaklęcia i odwiedziny u dzieci z grupy 3 i 4, 5 latków.
„Marzysz Ty! Marzę ja!
Niech się spełni raz i dwa!”
Wspólna zabawa z dziećmi na salach dydaktycznych przy skocznej muzyce zachęcamy dzieci nieśmiałe do wspólnej zabawy.
4. Andrzejkowe wróżby – zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy.
•„Serca z imionami”- Nauczycielka trzyma serce, na którym wypisane są różne imiona chłopców. Dziewczynki przekłuwają szpilką serce, a prowadząca odczytuje imiona chłopców, których poznają w przyszłości. Zaś na drugim serduszku wypisane są imiona dziewczynek.
•„Magiczne liczby” - Każdy uczestnik zabawy losuje karteczkę z liczbą od 1 do 8. Następnie wszyscy wstają, którzy wylosowali daną liczbę, a osoba prowadząca z "Księgi wróżb" odczytuje, co mówią liczby o tych osobach.
•„Losowanie kolorów” - Uczestnicy zabawy siadają w kręgu i losują serduszka w sześciu kolorach. Następnie wstają osoby, które wylosowały dany kolor, a osoba prowadząca czyta z księgi wróżb o jakich przestrogach na przyszłość mówią im wylosowane kolory.
•„Pięć talerzy”- pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, muszla, ziarenko pieprzu, kamyk.
•„Ustawianie butów”- każde dziecko zdejmuje lewy but. Chłopcy ustawiają się w jednym rzędzie, a dziewczynki, w drugim w kierunku wyjścia. Następnie przestawiają buty od końca do początku. Czyj but pierwszy dotrze do drzwi i wyjdzie za próg, ta osoba jako pierwsza zmieni swój stan cywilny; spełnią się jej wszystkie marzenia.
•„Taniec w parach na gazecie” – dzieci dobierają się w pary i tańczą na gazecie po czym za każdym razem składają ją na coraz mniejszą część.
•„Wróżba cukierkowa”- nauczyciel prowadzący częstuje wszystkich uczestników zabawy cukierkami. W każdym z nich pomiędzy podwójnym opakowaniem umieszczona jest wróżba jaki będę w nadchodzącym roku.
•„Wróżba - kim będę?” - Dzieci losują z woreczka kartki z ilustracjami zawodów, które będą wykonywać w przyszłości. Z ilustracji odgadują, kim będą i jakie zadania wykonuje dana osoba. Karteczki można również pokolorować i użyć do ćwiczeń ortograficznych.
5. Zakończenie spotkania – podziękowanie za wspólną zabawę dzieciom.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.