X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 11053
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Andrzejki - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ANDRZEJKI”

Temat zajęcia: Spotkanie z wróżką.
Data: 30.11.2010.
Grupa: II – 3 latki
Prowadzący zajęcia: Katarzyna Kasprzak

Cel ogólny:
- rozbudzanie zainteresowań różnorodnością i bogactwem tradycji ludowych

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zapoznaje się ze zwyczajami i tradycjami ludowymi: wróżby, przepowiednie andrzejkowe,
- pobudza swoją wyobraźnię
- integruje się z innymi dziećmi
- przestrzega bezpieczeństwa podczas zabaw andrzejkowych
- wyraża uczucia, przeżywa radość ze wspólnej zabawy z rówieśnikami

Metody:
- Słowna: pogadanka na temat tradycji związanych z Andrzejkami
- Oglądowa: obserwowanie stroju wróżki, oglądanie figur woskowych i pokazu sztuczek
- Czynna: udział we wspólnych zabawach ruchowych i andrzejkowych wróżbach

Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne: Przebranie wróżki, woda, miska, klucz, świeca, zapałki, czapka, przygotowane ciastka z obrazkami przedstawiającymi zawody, kula wykonana z papieru, karty do gry, magnetofon, płyta CD.

Przebieg zajęć:

I Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat wyjątkowego gościa, który odwiedzi naszą grupę. Przygotowanie sali na przyjście wróżki (nastrojowa, cicha muzyka, półmrok, świeczki, przygotowanie krzesła dla gościa).

II Wejście do sali przebranego za wróżkę nauczyciela. Przywitanie gościa przez dzieci. Przedstawienie się jako wróżka Anastazja. Pogadanka na temat tradycji andrzejkowych, wróżb, pokazanie dzieciom karcianych sztuczek oraz „wyczarowanie” z kapelusza klucza.

III Lanie wosku przez dziurkę od klucza przez każde dziecko indywidualnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Rozmowy na temat figurek woskowych.

IV Zabawa ruchowa z wróżką „Raz, dwa, trzy wróżka na was patrzy”. Dzieci biegają swobodnie po sali. Wróżka ma w tym czasie zakryte oczy. Otwiera je mówiąc: „Raz, dwa, trzy wróżka na was patrzy”. Dzieci muszą na te słowa: stać nieruchomo, schować się, krzyczeć, udawać, że śpią.

V Zabawy z magiczną kulą. Wróżka pokazuje wszystkim dzieciom czarodziejską kulę, opowiada, że widzi w niej przyszłość. W środku kuli znajdują się ciasteczka w których ukryte są wróżby (karteczki z obrazkami zawodów, np. policjant, piosenkarka, strażak, itp.) Każde dziecko losuje po jednym ciasteczku, po odwinięciu i nadgryzieniu znajduje wróżbę. Dowiaduje się kim zostanie w przyszłości.

VI Wspólne tańce z wróżką Anastazją przy wesołej muzyce.

VI Pożegnanie z Wróżką, podziękowanie za odwiedziny poprzez zaśpiewanie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”.

VII Powrót nauczyciela do sali. Wypowiadanie się dzieci na temat wrażeń i przeżyć związanych z pobytem wróżki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.