X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10771
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienny obraz. Scenariusz zajęć - obserwacja diagnozująca

Prowadząca zajęcia Marta Góra, oddział IV
Grupa wiekowa: czterolatki.

Czas trwania: 30 min.

Temat kompleksowy: Jesienne nastroje.

Temat dnia: Jesienny obraz.

Cele:
• Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę i plastykę
• Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
• Rozumienie pojęć: kształt, barwa
• Poszerzenie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym
• Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej
• Wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania
Wiadomości i umiejętności zgodne z podstawą programową:
1.2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych ) oraz w świecie dorosłych
3.2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
4.3 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć
8.4 w skupieniu słucha muzyki, w tym także poważnej
9.2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt i barwa ) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
14.3 dysponuje sprawnością rąk oraz współpracą ręki i oka potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
Środki dydaktyczne: kredki, duże kartony papieru do malowania, taśma, muzyka: F. Chopin – Preludium Des – dur Deszczowe op. 28 nr 15, Cztery pory roku – Jesień A. Vivaldiego, „Miodowe kasztany”, odgłosy szumu wiatru; kasztany, liście, konewka z wodą, list Jesieni, gotowe pomoce plastyczne, suszarka do włosów .

A. Przebieg zajęcia:
1. Wstęp. Powitanie dzieci.
o Zaśpiewanie piosenki z podkładem muzycznym: „Chodźcie wszyscy tu do koła”
o Dzieci siadają w kole. Zabawa paluszkowa.
Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają.

B. Przebieg właściwy:

2. Zagadka
Co to za pani w złocie, czerwieni,
Sady maluje, lasy przemieni?
A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
Śnieżna zawieja po niej zostaje. ( Jesień ).

3. Rozmowa kierowana przez nauczyciela z zastosowaniem eksperymentów.
N: drogie dzieci, wcześnie rano, gdy nie było Was w przedszkolu, odwiedziła mnie Pani Jesień. Zostawiła nam dary, oto one: kasztany, żołędzie, jarzębina, kolorowe liście.

o Poprosiła mnie, żebym zapytała Was, co robią kasztany?
Dzieci odpowiadają: spadają z drzewa. Czy umiecie to pokazać? Dzieci wspólnie z nauczycielem pokazują spadające kasztany. Dzieci zaciskają rękę w piąstkę i podnoszą ją do góry, następnie opuszczają na dywan, delikatnie stukając.
Pokaże wam jak spadają kasztany – N. wrzuca kasztany do miski.
Zastanówcie się, jak narysować spadające kasztany? Dzieci podają propozycje. N. maluje ustalony wzór i zawiesza na tablicy.

o N: dzieci, co robi wiatr?
Dzieci odpowiadają: wieje, zrywa, porywa. N: czy wiecie jak pokazać wiatr? Dzieci podnoszą ręce w górę i poruszają rękami.
N: przy pomocy suszarki obrazuje dzieciom wiatr, który porusza liście.
N. pokazuje obrazek wiatru i umieszcza go na tablicy.

o N: dzieci, co robi deszcz?
Odpowiedzi dzieci: pada, kropi, leje, zacina. Pokażmy padające krople deszczu, dzieci siedząc, uderzają paluszkami o podłogę.
N. demonstruje dzieciom przelewanie wody z konewki do miski.
N. zawiesza obrazek padającego deszczu na tablicy.

4. Przeczytanie listu od Pani Jesieni.
W liście Pani Jesień prosi dzieci o namalowanie obrazu – prezentu na urodziny października.
Dzieci odpowiadają na pytania N.
- o co prosi Was Jesień?
- dlaczego prosi o obraz?
- obraz, to prezent, dla kogo?

5. Zaproszenie dzieci malowania obrazu.
N. wyjaśnia dzieciom zasady.
Przy muzyce „Miodowe kasztany” malujemy spadające kasztany. Słysząc nagranie wiatru, dzieci malują wiejący wiatr. Przy słuchaniu utworu F. Chopina, dzieci malują spadające krople deszczu.
N. zaprasza dzieci do przyklejenia wcześniej pomalowanych listków, które stanowią ramę obrazu – przy muzyce A. Vivaldiego Cztery Pory Roku – Jesień.

C. Zakończenie.
Podsumowanie zajęć, pochwalenie pracy dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.