X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10406
Przesłano:

Konspekt zajęć logopedycznych

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Zajęcie przygotowała i prowadzi: Bożena Gryta- oligofrenopedagog, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka
UCZEŃ: Miłosz lat 5
DIAGNOZA: Niedokształcenie mowy o podłożu oligofatycznym. Upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim.

TEMAT ZAJĘĆ: Nauka powtarzania, rozpoznawania i odczytywania samogłosek- nauka czytania metodą symultaniczno- sekwencyjną

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut

CELE OGÓLNE: Kształcenie mowy komunikatywnej, zdolności opowiadania, opisywania
- Stymulowanie rozwoju pamięci
– Rozwijanie zdolności koncentracji uwagi
– Stymulowanie zdolności koncentracji uwagi na słuchaniu
– Usprawnianie narządów artykulacyjnych
– Umiejętność szczegółowego opisu obrazków
METODY:
- podające: rozmowa, objaśnienia, opis
– eksponujące: pokaz, obserwacja
– problemowe: zadań stawianych do wykonania
– praktyczne: samodzielnych doświadczeń
FORMY: indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Czytanie globalne- ćwiczenie systemu syntaktycznego
Dokładanie etykiety do obrazka i obrazka do etykiety
Kolorowe obrazki: lalka, miś, auto, pajac, piłka, klocki.
N pokazuje obrazki kolejno i zadaje pytanie: co to? Chłopiec nazywa i dopasowuje etykietę do obrazka .Pytanie: gdzie pasuje? W dalszej kolejności zmieniamy kolejność etykiet. N trzyma obrazki i pyta: co to? gdzie pasuje? Miłosz dopasowuje obrazki do etykiet. Następnie N trzyma etykiety, chłopiec czyta je i dopasowuje do obrazka

2. Co tu nie pasuje?- ćwiczenie systemu syntaktycznego
a) Obrazki : miś- miś- auto
Pytanie: co tu nie pasuje?
Odpowiedź: auto
Pytanie: dlaczego auto nie pasuje?
Odpowiedź: bo tu są misie
b) Obrazki na pasku: lalka- miś-lalka( pytania i odpowiedzi podobne jak w zadaniu a)
c) Obrazki na pasku: wiaderko- pajac-pajac
d) Obrazki na pasku: klocki- gitara- klocki
( pytania i odpowiedzi w zadaniach b), c), d)-podobne jak w zadaniu .

3. Układamy zabawki- kategoryzacja tematyczna
Kolorowe obrazki zabawek, 3 koła ze sznurka.
Pytania: kto to? co to? Polecenie: Miłosz daj mi auta, daj mi miśki, daj mi lalki.
Miłosz układa zabawki w kołach i nazywa je- w pierwszym tylko auta, w drugim tylko miśki, w trzecim lalki.

4. Składanie obrazka pociętego na połowę- ćwiczenie analizy i syntezy
Obrazki pocięte na połowę to: piłka, lalka, miś, koń, auto.
Pionowo pocięte obrazki rozłożone na stole. Miłosz ma połączyć 2 elementy tak, aby powstał obrazek. Za każdym razem pytamy np. co to? (piłka), jak robi piłka? (hop-hop), to jest kolorowa piłka.

5. Powtarzanie, rozpoznawanie i odczytywanie samogłosek.
a)Miłoszowi pokazuję litery i nazywam je: A, U, I. Chłopiec powtarza.
Polecenia: daj a, daj u, daj i
b) pokazuję O, E, Y i nazywam. Miłosz powtarza.
Polecenia: daj o, daj e, daj y.

6. Czytanie samogłosek w paradygmacie- ćwiczenie sekwencji wzrokowych, układanie od strony lewej do prawej, rozpoznawanie i nazywanie
Paradygmat z samogłoskami położony na stoliku, obok paradygmatu leżą kartoniki z samogłoskami. Kartoniki są wymieszane i odwrócone literą do stolika. Polecenie: ułóż tak samo
Miłosz odwraca kartonik z samogłoską. Pytanie: co to? Chłopiec odpowiada nazywając samogłoskę i układa kartonik w puste okno w paradygmacie od strony lewej do prawej.
7. Układanie historyjki obrazkowej- ćwiczenie analizy i syntezy, ćwiczenie operacji myślowych, ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego.
Historyjka obrazkowa składa się z trzech elementów, jest kolorowa.
Opowiadam historyjkę co było najpierw a co potem.
OLEK PISZE LIST DO DZIADKA- OLEK WRZUCA LIST DO SKRZYNKI- LISTONOSZ PRZYNIÓSŁ LIST DZIADKOWI
Pytania: jak ma na imię chłopiec? Co robi Olek? Do kogo pisze list? Gdzie Olek wrzuca list? Kto przyniósł list dziadkowi?
Polecenie: ułóż historyjkę, co było najpierw, a co potem?
8. Ćwiczenie pamięci symultanicznej
Kolorowe obrazki zabawek na kartonikach.
Polecenie: popatrz.
N pokazuje 2 obrazki: LALKA, MIŚ- następnie odwraca je obrazkiem do stolika
Pytanie: Gdzie lalka?
Miłosz ma odwrócić kartonik z lalką
Pytanie: co to?
Następnie N dokłada trzeci obrazek – postępowanie jak wyżej.
9.Układanie sekwencji wzrokowych- Popatrz, co to? – jak myślisz, co będzie teraz?
auto-miś-auto-miś
10.Ćwiczenie grafopercepcji- rysowanie przez folię prostych szlaczków pisakiem. Folia wielokrotnego użytku
11. Zakończenie zajęć- zabawa ruchowa- zrób tak jak ja- ćwiczenie sekwencji ruchowych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.