X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10405
Przesłano:

Indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze z dzieckiem z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim

Miejsce: mieszkanie dziecka.
Data: 19.04.2010 rok.
Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Cymerman
Temat zajęć: Malowanie dłonią na dużym arkuszu papieru z wykorzystaniem ugotowanego kisielu.
Metody: - polisensoryczna, aktywizacji i naśladownictwa w tym: metoda M. i Ch. Knillów.

Cele główne zajęć:
● zwiększenie koncentracji uwagi dziecka,
● uwrażliwianie zmysłu dotyku na kontakt z masami półpłynnymi tj.: kisiel,
● doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej,
● rozwijanie motoryki małej i dużej, ze szczególnym naciskiem na motorykę dłoni,
● rozwijanie aktywności poznawczej i orientacji w schemacie ciała,
● rozwijanie umiejętności wykonywania ruchów mycia dłoni w misce z wodą.

Cele operacyjne zajęć (dziecko potrafi lub próbuje):
● skoncentrować się przez dłuższy moment na celowym działaniu,
● skupiać wzrok na ruchach własnych dłoni,
● dotykać dłonią masy o konsystencji kisielu,
● malować dłonią umoczoną w kisielu na płaszczyźnie płaskiej,
● myć dłonie w misce z wodą z pomocą nauczyciela.

Czas trwania: 90 minut.

Środki dydaktyczne: duże lustro stojące, kaseta z programem aktywności M. i Ch. Knilla „Świadomość ciała, kontakt i komunikacja-program 1”, płyta z nastrojową muzyką, magnetofon, koc w kolorze czerwonym, ugotowany kisiel wiśniowy, miska z ciepłą wodą, ręcznik frotte, szal jedwabny, kawałek weluru, grube płótno.

Przebieg zajęć:

ZAJĘCIA WSTĘPNE
1.Przywitanie się z nauczycielem przez podanie ręki oraz z własnym odbiciem
w lustrze (rozpoznawanie i wskazywanie dłonią własnego odbicia lustrzanego).
2.Przygotowanie do zajęć: ułożenie dziecka na czerwonym kocu, przygotowanie magnetofonu i kasety z programem Ch. M. Knillów.
3.Przeprowadzenie programu aktywności z podkładem muzycznym według kolejnych sekwencji ruchowych: kołysanie, wymachiwanie rękoma, zginanie i prostowanie rąk, pocieranie dłoni, zaciskanie i otwieranie dłoni, ruszanie palcami rąk, klaskanie, głaskanie głowy, głaskanie policzków, głaskanie łokci, głaskanie brzucha, przewracanie się na boki, relaksacja.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
4.Zabawy paluszkowe przy wesołej muzyce: „ Sroczka”, „Kominiarz”, „ Rodzinka”.
5.Pocieranie dłoni materiałami o różnej fakturze: ręcznik frotte, szal jedwabny,grube płótno, kawałek weluru itp.
6.Przygotowanie materiałów do zajęć: ugotowanie kisielu i przestudzenie go.
7.Ćwiczenia percepcji dotykowej: zapoznanie się z konsystencją kisielu-zanurzenie rąk,
rozcieranie kisielu w dłoniach.
8.Malowanie dłońmi na kartce; nakierowywanie dłoni chłopca a następnie samodzielne malowanie przez dziecko.
9.Ćwiczenia w zakresie samoobsługi: mycie rąk w misce i wycieranie ręcznikiem (czynności wykonywane z pomocą nauczyciela).
10.Wyeksponowanie pracy chłopca-przyklejenie jej na ścianie , pochwalenie.

ZAJĘCIA KOŃCOWE
11. Masaż logopedyczny twarzy, masowanie: czoła, policzków pod oczami, pod nosem,kości żuchwy, od kącika oka w kierunku brody, masowanie warg (rozciąganie i ściąganie), obszczypywanie warg i układanie ich do cmokania, obszczypywanie policzków, masowanie płatków uszu od góry ku dołowi.
12. Porządkowanie miejsca po zajęciach.
13. Zakończenie zajęć, pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.