X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 10401
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia w przedszkolu z udziałem psa - elementy dogoterapii. Scenariusze zajęć w przedszkolu integracyjnym

Scenariusze zajęć w przedszkolu integracyjnym - ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU Z UDZIAŁEM PSA – ELEMENTY DOGOTERAPII

Prowadząca: Danuta Wójkowska
Grupa dzieci: 3, 4, 5, 6- latki
Ilość dzieci : 23

Temat : Poznajemy psa Dżeny i idziemy z nią do gabinetu weterynaryjnego.

PRZEBIEG DNIA: Pomoce ; ilustracje i zdjęcia różnych ras psów, akcesoria służące psu : ( książeczka zdrowia psa, smycz) CELE OGÓLNE : -prezentacja ilustracji różnych ras psów, -poznanie różnych ras psów {wskazywanie ich charakterystycznych zachowań i cech wyglądu } n.. p. dalmatyńczyk – czarne łatki na białej sierści , bokser – wysunięte szczeki i fafle z boku, jamnik – długi tułów , na krótkich łapkach , pitbull – masywny na krótkich łapach o dużym szerokim łbie i pysku, -uświadomienie dzieciom, że niektóre rasy psów są przyjazne, a niektóre niebezpieczne dla człowieka, -zapoznanie z suczką o imieniu DŻENY, - zaznajomienie z pojęciem –weterynarz i jego rolą w życiu zwierząt, -oglądanie gabinetu , narzędzi pracy lekarza - weterynarza, obserwacja przebiegu badań psa, CELE OPERACYJNE : -zna wybrane nazwy rasy psów, -rozpoznaje rasy psów po charakterystycznym wyglądzie, -rozumie, że do każdego psa należy podchodzić za zgodą dorosłych, -wchodzi w rolę opiekuna psa, -wypowiada się na temat swoich spostrzeżeń i doświadczeń ze zwierzętami , -zadaje trafne pytania, Pomoce dydaktyczne : ilustracje i obrazki rożnych ras psów ,akcesoria –smycz ,książeczka zdrowia psa .

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zabawa wprowadzająca
• nauczycielka wprowadza do środka koła psa
• dzieci kolejno witają się z psem przez głaskanie po sierści psa
• zabawa ruchowo – naśladowcza przy piosence pt. „Kundel Bury”
2. Przygotowanie do wyjścia na wycieczkę z psem Dżeny do lekarza weterynarii
• omówienie celu wizyty
• określenie i ustalenie zasad prawidłowego prowadzenia przez dzieci psa na smyczy
• przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania na ulicy, i poprawnego spaceru z psem na smyczy
3. Wizyta psa w gabinecie weterynaryjnym
• oglądanie gabinetu lekarskiego, sprzętu, aparatury lekarskiej, instrumentów medycznych, medykamentów przeznaczonych dla zwierząt
• obserwacja prowadzonych przez lekarza badań i wykonywanych na czworonogu zabiegów ( mierzenie temp ciała, obcinanie pazurów, ogólne badanie stanu zdrowia psa)
• rozmowa z lekarzem weterynarii na temat prawidłowego dbania o zdrowie zwierząt i właściwego postępowania z nimi w przypadku choroby
• orzeczenie przez lekarza stanu zdrowia psa jako prawidłowego, dokonanie wpisu do książeczki zdrowia psa
• swobodne wypowiedzi dzieci na temat własnych doświadczeń i przeżyć w kontaktach ze zwierzętami, dzielenie się wiedzą z lekarzem
• zwrócenie uwagi na kulturalne zachowanie podczas wizyty u weterynarza, podziękowania za umożliwienie odwiedzin w gabinecie

Opracowała: Danuta Wójkowska

----------------------------------------

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat : Zabawy z psem –elementy dogoterapii .

grupa dzieci :3,4,5,6- letnich ilość dzieci 23
dzieci zdrowe ,dzieci z różnymi dysfunkcjami zdrowotnymi i edukacyjnymi

CELE OGÓLNE ; -Uświadomienie dzieciom przyjaźni miedzy człowiekiem a psem, -rozwijanie ekspresji ruchowej ,motoryki malej i dużej, -wdrażanie do pokonywania leku ,strachu przed kontaktem z zaprzyjaźnionym psem,

CELE OPERACYJNE: -bawi się i współpracuje z psem, -ma poczucie bezpieczeństwa, -jest rozluźnione i zrelaksowane,

Pomoce dydaktyczne ; kaseta z muzyką , odgłosami różnych zwierząt ,długie linki lub sznurki , krzesełka ,pocięte kawałki obrazujące różne rasy psów.

Pomoce ; płyta z muzyką , tasiemka lub sznurek ,ilustracje przedstawiające psie domy ,krzesełka.


PRZEBIEG ZAJĘĆ ; 1 .Przywitanie.
* dzieci śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę p.t.” Kundel Bury „ *dzieci siadają w kole następnie kolejno wchodzą do środka koła ,aby przywitać się z psem ,przez pogłaskanie go po sierści.

2 .Ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne.
*Dzieci podskakują po sali w rytm muzyki ,kiedy muzyka cichnie gromadzą się kładąc wokół leżącego na dywanie psa *.Na sygnał muzyki wstają i biegają na pietach . Na uderzenie w tamburyno dzieci siadają tak aby ,każde dotknęło palcami stóp leżącego na podłodze psa .
Powtórz zabawę 2 razy.

3 .Zabawa ruchowa z elementami czworakowania p . t: ” Pieski na spacerze „ * dzieci „pieski „ swobodnie na czworakach spacerują po sali wśród nich znajduje się pies . na hasło nauczycielki „pieski biegną do domu „ –kierują się do narysowanych domków . Pies na komendę nauczycielki również podbiega .
*Dzieci ‘pieski „ na podany sygnał wychodzą ponownie na spacer .
Powtórz zabawę 2 razy.
4 Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej . *prowadzanie na smyczy psa wzdłuż linii prostej ułożonej ze sznurka , * prowadzenie na smyczy pieska po ułożonych ze sznurka kołach , *prowadzenie na smyczy psa t .z. w „slalomem „-omijanie przeszkód. *głaskanie psa po sierści równocześnie dwoma rekami z zachowaniem kierunku od głowy psa –po zad i od zadu do głowy. Powtórz zabawę 2 razy.

5 Ćwiczenia sprawnościowe . Pokonywanie przeszkód * przepełzanie pod stojącym psem . * dziecko wspólnie z prowadzonym na smyczy psem pokonują tunel zrobiony z rąk dzieci .
* pokonywanie slalomem trasy z psem na smyczy z poustawianych na przemian krzesełek .
Powtórz zabawę 4 razy.
6 .Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze *.Dzieci słuchają nagrań dźwięków wydawanych przez różne zwierzęta. * określają słowem TAK odgłosy zwierząt żyjących na podwórku. * określają ,które słyszane glosy należ a do psa. * naśladują dźwiękiem - szczekanie psa, * --------------------------- warczenie, * --------------------------- skomlenie,
* ---------------------------- ujadanie,
Powtórz zabawę 1 raz .

7 . Ćwiczenia relaksacyjne ; P.t. „ Tajemnicze spotkanie”
* Nauczyciel prosi dzieci aby położyły się wygodnie na dywanie zamknęły oczy i posłuchał. *Leżycie na wspanialej ,pachnącej łące ,oddychajcie głęboko i wdychajcie zapach łąki, * padają gorące promyki słonka na wasze ciało. * odczuwacie jak robi się wam przyjemnie i ciepło. * oddychacie spokojnie i rozluźniacie swoje ciało. * czujecie lekkie wilgotne muśniecie na waszym nosku , ciekawe kto was dotknął tak delikatnie. * to piesek Dżeny przybiegła do was ,aby się przywitać się. * czujecie jego obecność i j psi oddech przy sobie. * otwieramy powolutku oczy siadamy , przeciągamy się i widzimy ,że piesek również odpoczywał z nami po wspólnych zabawach z dziećmi.

PRACA PLASTYCZNE PRZY STOLIKACH {z uwzględnieniem stopnia trudności pracy dla każdej grupy wiekowej dzieci }

8 . Prace przy stolikach -zajęcia plastyczne {uwzględnieniem trudności pracy } *.układanie z kawałków puzli dużych sylwet , różnych ras psów {5,6 latki } *Zamalowywanie kolorowymi kredkami świecowymi sylwety psa ( 3,4 -latki } * zamalowywanie farbą sylwety psa - wypełnianie konturu obrazka opuszkami palcy {dzieci ze specjalnymi potrzebami }

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.