X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1040
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z rodzicami - "Święta Wielkanocne"

Cele główne:

-wspólne spotkanie dzieci i rodziców przy wielkanocnym stole,
-kultywowanie tradycji wielkanocnych
-odkrywanie uczucia radości ze wspólnego przygotowania świąt rodzinnych,
-zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami,
-poznanie bądź przypomnienie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi,
-wdrażanie do zachowania tych zwyczajów,
-wyrażanie uczuć związanych ze świętami ,
-branie aktywnego udziału w życiu grupy.
-przypomnienie tradycyjnego ciasta i potraw wielkanocnych,
-rozwijanie twórczej aktywności dziecka
-prezentacja poznanych piosenek i inscenizacji o tematyce świątecznej

Cele operacyjne:

-zna zwyczaje związane ze świętami wielkanocnych.
-nazywa symbole Świąt Wielkanocnych.
-śpiewa piosenki, recytuje wiersze - wyraża ich w różnych formach ekspresji.
-słucha i ogląda występy kolegów, czeka na swoją kolej.
- aktywnie uczestniczy w przedstawieniu

Utwory wykorzystane:

Inscenizacja - „Pisanka –Bajeczka” wg. A. Galicy
Wiersz – „Na wielkanocnym stole” K. Kuzior – Wierzbowska
Wiersz – „Na wielkanocnym stole” K. Kuzior – Wierzbowska
Wiersz - „Pisanki” Dorota Gellner
Wiersz – „Przepis na mazurek” Joanna Kulmowa
Wiersz - „Cukrowy baranek „ E. Szelburg-Zarembina
Wiersz - „Wielkanocny stół ” E.Skarżyńska
Wiersz – „Jak to będzie?” Maria Konopnicka
Wiersz - „Dyngus” W . Broniewski
Wiersz – „A tu już Wielkanoc” Ryszard Przymus

Piosenka - „Piosenka Wielkanocna” sł. A. Galica muz. T.Fabisiak
Piosenka – „Pisanki” muz. i sł.K.Kamińska (Śpiewające brzdące)
Piosenka - „Zając” muz. i sł. K. Kamińska (Śpiewające brzdące)



Sytuacja poprzedzająca spotkanie:

przygotowanie stołów, nakrycie białym obrusem, na którym ustawione jest:
wazon z baziami i palmami wielkanocnymi, talerze z pisankami, stroiki a w nich kurczaczki, baranki, zajączki w zielonej trawie, półmisek z wędzoną wędliną, jajka w majonezie, mazurki, babki wielkanocne.

- udekorowanie sali w kolorowe jajka z kartonu


Przebieg spotkania

1.Powitanie gości – recytacja wiersza przez jedno z dzieci

„Witajcie mili goście
żeście tu przybyli.
Dziś o dawnych obyczajach
będziemy mówili
Wielkanoc, Wielkanoc
bardzo piękne święta
Każdy z nas pisanki
Przepiękne pamięta”

2. Nawiązanie do zwyczajów Wielkanocnych przeplatane występem dzieci.


piosenka „Piosenka Wielkanocna”


1.Idą święta, wielkanocne idą święta.
O tych świętach każdy zając pamięta.
Do koszyczka zapakuje słodycze
I na święta ci przyniesie moc życzeń.

2.Idą święta wielkanocne idą święta.
O tych świętach i kurczątko pamięta.
W żółte piórka się ubierze, wesołe
wśród pisanek będzie biegać po stole.

3.Idą święta, wielkanocne idą święta.
O tych świętach nasz baranek pamięta.
Ma na szyi mały dzwonek dźwięczący.
Będzie dzwonił, będzie skakał po łąc


Inscenizacja „Pisanka –Bajeczka”
NARRATOR
Zniosła kura 4 jajka.(jajka ustawiają się w kolejności)

KURA
Ko – ko – ko – leżcie tu cichutko, to nikt was nie znajdzie – ja pójdę poszukać ziarenek na podwórku (odchodzi)

NARRATOR
Ale jajka, jak to jajka, myślały, że są mądrzejsze od kury, i zamiast leżeć cichutko, turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je kot.

KOT
- Mrau- cztery świeżutkie jajka, będzie pyszna jajecznica, - mrau – idę po patelnię (odchodzi)

JAJKA
Nie, nie, nie (trzęsąc się mówią razem) nie chcemy skończyć na patelni!
Ale co robić, co robić?

JAJO I

- Ja uciekam- nie dam się usmażyć(jajko turla się i po chwili wraca przebrane)
- Jestem czerwone w czarne kropeczki, Nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.
JAJKA (pozostałe)

- co się stało, co ci się stało?

JAJKO I

Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i teraz nie jestem już zwykłym jajkiem, tylko wielkanocną pisanką.

JAJKO II (turla się, aby po chwili wrócić w przebraniu tygrysa i powiedzieć grubym głosem)
- To nie jajko tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł.

JAJKO III

- I ja też, i ja też (turla się by po chwili wrócić przebrane )

JAJKA I i II
- ciekawe, co ono wymyśli?

JAJKO III
- jestem żabka, każdy to wie, czy ktoś zieloną żabkę zje? Nie!

JAJKO IV (trzęsie się ze strachu)

JAJKO I, II ,III
- pospiesz się – bo będzie zaraz za późno!

KOT
- czy ja dobrze widzę? Zostało tylko jedno jajko? Trudno, zrobię jajecznicę tylko z jednego jajka, muszę pójść po patelnię

JAJKO IV
(trzęsie się tak , aż zaczyna pękać skorupka)

JAJKA
-ojej, ojej,, ratunku! – (wołają przestraszone) – teraz już na pewno zrobi z ciebie jajecznicę

JAJKO IV( wyskakuje kurczak)
- wielkanocna bajka , wyklułem się z jajka. Już cukrowy baranek czeka na mnie od rana, a w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku.

piosenka „Pisanki”

Leżą w koszyczku piękne pisaneczki,
kolorowe, malowane, ładnie układane.

Ref. Pierwsza ma kropeczki,
druga gwiazdki złote,
a na trzeciej siedzi malowany kotek.2x

W ten wielkanocny, wielkanocny ranek,
poukładam w koszu śliczne jajka malowane.


wiersz „A tu już Wielkanoc”

A tu już Wielkanoc...
Przedświąteczna cisza,
Radosna nadzieja wszystkich z sobą zbliża.
Odwiedzimy Groby w kościołach.
A rano zabiją nam serca
i dzwony ... — WIELKANOC!


Święta Wielkanocne kojarzą się nam z koszyczkiem czyli święconką, z cukrowanym barankiem, z kolorowymi pisankami, z palmą, z babką lukrowaną, mazurkami, chlebem i wędliną.


wiersz „Na wielkanocnym stole”

Stoją na stole baby lukrowane,
A między nimi cukrowy baranek.
Pobekuje cicho, stuka kopytkami
Bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.
Ale dwa kurczaki tej miski pilnują,
Na baranka groźnie oba popiskują.
Więc mały baranek w inna stroną zamierza.
Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza.


Posłuchajcie, co znaczą te symbole:


Święcone : ważne jest, żeby było w nim siedem podstawowych pokarmów - chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól.

Chleb: W tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa. We wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia. Chleb zawsze gwarantował pomyślność i dobrobyt. Jeżeli gospodarze piekli na Wielkanoc wiele odmian chleba, do koszyka wkładali po kromce każdej z nich.
W całości święcono specjalny chlebek - paschę.

Jajko: Symbol odradzającego się życia i zwycięstwa życia nad śmiercią. Przypomina nam, że Pan Jezus zmartwychwstał. Wierzono, że podzielenie się jajkiem z bliskimi umacnia więzi rodzinne. Dotykanie zwierząt poświęconym jajkiem chronić je miało przed chorobami i złymi urokami.


wiersz „ Pisanki”

Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!


Wędlina: Jej obecność w koszyku miała zapewniać płodność i zdrowie. Była symbolem dostatku, bo nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. Od XIX wieku do koszyka wkłada się tradycyjną polską kiełbasę.

Sól: Uznawano ją za symbol oczyszczenia, za sedno istnienia i prawdy. Wierzono, że posiada właściwości odstraszania zła. Poświęcona, ma chronić przed złem i zepsuciem nasze dusze.

Ser: Jest w sensie pozytywnym symbolem zależności między człowiekiem a siłami przyrody. Jako że pochodzi od krów, owiec i kóz, ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych.

Chrzan: Obrazował ludzką siłę i krzepę fizyczną. Miał również wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.

Ciasto :Do święconki ciasto zostało włączone jako ostatnie. Symbolizowało umiejętności i doskonałość. Najczęściej była to wielkanocna baba. Należało pamiętać, że nie może być to produkt kupiony, ale własnoręcznie upieczony. Do wielkanocnej tradycji należało również, aby w domu było jak najwięcej rodzajów ciast Osoba, która wkładała ciasto do pieca, przez cały czas pieczenia nie mogła usiąść, bo ciasto mogłoby opaść i wyszedłby zakalec.

Wiersz „Przepis na mazurek”

Kilka nutek przełożę andrutem.
Dam cukier waniliowy.
Garść kluczy wiolinowych.
Rodzynki, szczyptę soli.
Trochę pomarańczowych skórek.
Różową kwietniową chmurę, krzyżyki.
Nieco gorzkich bemoli.
Bardzo słodkie migdały.
Wierzby, co już sokiem napęczniały.
I to będzie mój cały mazurek.

Baranek: Żydzi jedli baranka podczas ostatniej wieczerzy przed ucieczką z niewoli egipskiej. Odtąd baranek jest symbolem wolności. Baranek to najbardziej znamienny symbol świąt wielkanocnych - wśród chrześcijan uosabia zwycięstwo Chrystusa, który jak ofiarny baranek oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią.

Wiersz „Cukrowy baranek „

Cukrowy baranek ma złociste różki
Pilnuje pisanek na łączce z rzeżuszki
A gdy nikt nie patrzy, chorągiewką buja
I cichutko beczy święte „Alleluja”!-

Mirt i bukszpan : są znakiem pokoju, który przynosi Jezus Chrystus. W Polsce wkłada się je do koszyczka zamiast gałązki oliwnej. Palma to pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Palmy miały chronić przed chorobami i zapewnić dobre plony. Obecnie palmy robi się z suszonych kwiatów, mchów, traw.

Wiersz „Wielkanocny stół”


Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.

Palmy – pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
a przy mamie - tata.
I my.
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.


Zajączek : Przypomina nam, że nie tylko ludzie cieszą się ze zmartwychwstania; cieszą się także ze zmartwychwstania zwierzęta.
Zwyczaj, pochodzenia niemieckiego, obdarzania dzieci w święta Wielkanocy słodyczami i innymi upominkami. Początkowo występował na Śląsku i Pomorzu. Koszyczki z niespodziankami od zajączka i z kolorowymi jajami wielkanocnymi, łakociami, a później także prezentami rzeczowymi, chowano w ogrodzie lub w różnych skrytkach domowych, a dzieci szukały ich od wczesnego ranka w Niedzielę Wielkanocną. Z czasem zwyczaj dawania dzieciom różnych prezentów na Wielkanoc przyjął się w innych regionach Polski.

Piosenka „Zając”

Nasz szaraczek zając
przykicał w Wielkanoc

ref. Długie uszka, uszka miał
i koszyczek pełen jaj 2x

Spytał: gdzie jest kurka
co ma złote piórka?

ref. I poprosił: „Kurko ma,
daj mi jajka, jajka dwa.”2x

Kurka pomyślała
i tak powiedziała:

ref. „ Nie dam jajek, nie dam ci
bo kurczaczków braknie mi”2x


W Wielką Sobotę przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Przygotowuje się tego dnia Święconkę, czyli małe porcje pokarmów, które znajdą się później na świątecznym stole. Święconkę, włożoną do koszyczka ozdobionego zielonymi listkami i białymi serwetkami, zanosi się do kościoła, aby ksiądz pobłogosławił.
Wiersz „Jak to będzie?”

Jutro będzie Wielkanoc,
babki w piec już wsadzone,
gotują się kiełbasy
i mieć będziemy święcone!
Najpierw obrus bielutki
mama na stół położy
na nim stanie pośrodku
ten baranek Boży.

Jajkiem będziemy się dzielić
wszyscy w domu z kolei,
życzyć sobie pociechy,
życzyć sobie nadziei.
Potem będą mazurki,
właśnie robi je mama.
A rodzynki, migdały
- obieram ja sama.

A na boku stać będzie
w kubku woda święcona.
I kropidło z wstążeczką
od sąsiada Szymona.

Z rana przyjdzie ksiądz proboszcz
i poświęci stół cały.
Domek także pokropi,
by się dzieci chowały.


Niedziela Wielkanocna : Jest radosnym, długo oczekiwanym dniem, który spędza się w rodzinnym gronie. Dzień ten rozpoczyna poranną Mszą świętą zwaną Rezurekcją, którą poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Po porannej Mszy spożywa się świąteczne śniadanie, w trakcie którego członkowie rodziny składają sobie życzenia, dzieląc się święconym jajkiem. Wśród smakołyków na świątecznym stole nie może zabraknąć wielkanocnych baranków i zajączków wykonanych z cukru, masła lub upieczonych z ciasta oraz wielkanocnych bab i mazurków.

Lany Poniedziałek :Woda życia wypłynęła z boku Chrystusa w Wielki Piątek, choć dopiero Wielkanoc ujawnia w pełni jej moc oczyszczania i wspomagania odradzającego się życia. Jak żartobliwie określano lany poniedziałek, nikomu nie mógł ujść na sucho. Wśród pisków, krzyków, szamotaniny i śmiechu najchętniej urządzano dyngus ładnym i lubianym pannom. Ta z dziewcząt, której nie oblano wiadrem wody albo nie wrzucono do rzeki, stawu czy chociażby koryta do pojenia bydła, czuła się obrażona.


Wiersz „Dyngus”

Śmigus dyngus. Na uciechę
Z kubła wodę lej z uśmiechem
Jak nie z kubła to ze dzbana
Śmigus dyngus dziś od rana
Staropolski to obyczaj
Żebyś wiedział i nie krzyczał
Gdy w Wielkanoc, w drugie święto
Będziesz kurtkę miał zmokniętą.



9.Zaproszenie do Wielkanocnego stołu;

-Przygotowanego przy współpracy rodziców.
-Dzielenie się wspólnie jajkiem.
-Składanie życzeń.
-Wspólne rozmowy rodziców i dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.