X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9796
Przesłano:

Próba spojrzenia w głąb siebie. Samopoznanie

Cele:
- zwrócenie uwagi uczniów na samopoznanie, jako drogę do prawidłowego rozwoju osobowości,
- wzmocnienie poczucia własnej wartości,
- próby określenia w sobie tego, co dobre i tego co chcielibyśmy zmienić,
- obiektywne spojrzenie na siebie,

Metody i formy pracy:
- burza mózgów,
- dyskusja,
- praca indywidualna,
- praca w grupach,

Środki dydaktyczne:
- kartka A-4 (x2),
- mazaki,
- papier toaletowy,
- taśma klejąca,

Czas pracy: 45 minut

Przebieg zajęć:

1. Z rolki papieru toaletowego każdy odrywa tyle kawałków, ile chce. Zadaniem każdego  uczestnika jest powiedzieć o sobie tyle zdań, ile kawałków papieru oderwał od rolki. Mają to być zdania mówiące o tym, jaki jestem.
(10 minut)

2. Wychowankowie przyklejają sobie na plecy kartkę. Na naklejonych kartkach wychowankowie wzajemnie piszą tylko coś miłego (zalety, to co im się podoba w danym wychowanku, za co go podziwiają itd.). Jeśli ktoś nie może napisać o jakimś wychowanku nic miłego- nie pisze nic. Następnie wychowankowie kolejno odczytują to, co napisali o nich koledzy. Nauczyciel zachęca wychowanków, aby nie wyrzucali kartek, tylko aby schowali je głęboko do szafek i spojrzeli na nie, kiedy będą mieli gorszy dzień.
(10 minut)

3. Wyspa ról. Wychowankowie zostają podzieleni na grupy. Każdy wybiera sobie jakiś zawód. Wychowankowie wyobrażają sobie, że rozbili się na wyspie. Mieszkają tam już drugi miesiąc i kończy im się jedzenie, aby grupa przeżyła muszą zjeść 2 osoby. Zadaniem uczestników jest przekonanie do wagi wybranego zawodu, co gwarantuje przeżycie. Nauczyciel przysłuchuje się rozmowie, tłumaczy, że tak jak walczyli o przetrwanie w zabawie, zapewne tak walczą w życiu. Zwraca uwagę na fakt jak duże znaczenie ma siła przekonywania; podkreśla, że należy walczyć o swoją rację, nawet z pozycji przegranego.
(15 minut)

4. Wychowankowie dzielą kartkę na pół. Na jednej połowie wpisują co lubią, na drugiej czego nie lubią u siebie: w swoim wyglądzie, umiejętnościach, zachowaniu. Po skończeniu ochotnicy prezentują grupie to co napisali. Nauczyciel podkreśla, że w każdym z nas są cechy, które w sobie lubimy i warto je dostrzegać i takie, których nie lubimy i te możemy zmieniać.
(10 minut)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.