SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: „GRUNT TO RODZINKA’’- gry i zabawy .
Cele:
• Podkreślenie znaczenia domu rodzinnego w życiu dziecka
• Wskazanie poczucia bezpieczeństwa i oparcia w kochającej rodzinie
• Integracja dzieci oraz budowanie radosnego nastroju podczas wspólnej zabawy;
• Tworzenie pozytywnych relacji między dziećmi;
• Kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie;
• Rozwijanie ekspresji twórczej dziecka
• Tworzenie sytuacji sprzyjających wyrażaniu własnych uczuć, przezwyciężaniu nieśmiałości.
Metody: pogadanka, elementy pedagogiki zabawy, zabawy integracyjne, zabawy ruchowe, działania praktyczne, ekspresja ruchowa, improwizacja.
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje z rzeczami potrzebnymi na piknik , magnetofon ,płyta CD, patyczki z ilustracjami mamy i taty, piórka, stoper, 4 koszulki, 4 woreczki, 4 sznurki, teksty czynności rodzinnych, balon w kształcie serca, zgadywanki.
Grupa wiekowa: dzieci z klas I- III.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.POWITANIE- uczestnicy stoją w kręgu, prowadzący wita dzieci.
2. „POCIĄG DO KRAINY RODZINOWO”- Zabawa wprowadzająca do KRAINY RODZINOWO- Dzieci ustawiają się w pociąg, otrzymują bilety w czterech kolorach. Jadąc pociągiem, zatrzymują się na kolejnych stacjach, wykonując polecenia nauczyciela: pokazujemy ,że jedziemy i prowadzimy lokomotywę, witamy się z mama i tatą machając prawą ręką a lewą witamy rodzeństwo, robimy 3 olbrzymie przeskoki aby znaleźć się na pikniku u dziadków. Spotkaliśmy się całą rodzinką. Dotarliśmy pociągiem do RODZINOWA.
3. „RODZINNE ŁAMANIE GŁOWY” -Niedokończone zdania – dzieci siedzą w kręgu kończą po kolei czytane przez nauczyciela zdania:
- „Moja rodzina to...”
- „Moja mama ma na imię ...”
- „Z tatą najbardziej lubię robić...”
- „Gdy mama jest smutna, to ja...”
- „ Lubię najbardziej...”
- „W domu najczęściej razem lubimy robić ...”
- „ Najczęściej śmiejemy się, gdy...”
-„Razem spędzamy czas...
-„Uwielbiam dziadków za...”
4. „RODZINNE SŁONECZKO”- dzieci na paskach papieru zapisują różne czynności,
wykonywane najczęściej przez całą rodzinę /niekoniecznie w domu/. Tworzą
wspólnie „słoneczko”, odczytują wszystkie zapisane czynności, będące
jego promykami.
4. RODZINNY PIKNIK
ZABAWA „SIA LA LA ”- uwielbiacie spędzać czas wspólnie ze swoją rodziną, wspólnie wyruszamy na PIKNIK RODZINNY. Dzieci do piosenki „sia la la”- kolejno wykonują ruchy: uginanie kolan i zapraszają kolejnych członków rodziny –mamę, tatę, siostrę i brata (wskazanie palcem 4 osób), młynek ( z prawej i lewej strony), ciesząc się ze wspólnego spotkania – klaszczą w kolana 2x, dłonie 3x i nad głowa 2x, obroty dookoła siebie w lewą i prawą stronę. Wyruszają na wycieczkę- improwizowanie ruchem np. jazdy na rowerze.
5. „TANIEC MAMY I TATY NA ŁĄCE”- każde dziecko otrzymuje po dwa patyczki z ilustracjami mamy i taty, podczas zabawy dzieci siedzą w jednym dużym kole, przed sobą trzymają patyczki, wykonując uchy (do muzyki „Czardasz”):
w prawo: odstaw, dostaw, w lewo: odstaw, dostaw, kołyszemy
w prawo: odstaw, dostaw, w lewo: odstaw, dostaw.... szalejemy.
Nauczyciel a później kolejno wyznaczone dzieci pokazują co mają wykonywać „mama i tata”.
6. „RODZINNY PODMUCH”- Dzieci ustawiają się w czterech grupach wg kolorów biletów. Każda z drużyn dostaje piórko, wygrywa grupa, której uda się jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu jedynie dmuchaniem go w górę (piórka nie można dotykać, nie może ono na nic upaść).
7. „RODZINNE ABECADŁO”- Zadaniem dzieci jest jak najszybsze ustawienie się w odpowiedniej kolejności (od najmniejszego do największego). Podczas całego zadania uczestnikom nie wolno się odezwać ani słowem, ani też wydawać innych dźwięków- muszą sobie poradzić za pomocą komunikacji niewerbalnej.
8. „RODZINNA SZTAFETA KOSZULKOWA”- Dzieci siedzą w czterech rzędach. Osoba pierwsza dostaje do ręki koszulkę. Koszulki w zespołach mają zostać ubrane po kolei przez każdą osobę, a następnie zdjęte i przekazane dalej. Wygrywa rząd , który najszybciej przekaże koszulki do samego końca. Zadanie musi być wykonane samodzielnie.
9. „ RODZINNY WOREK PIKNIKOWY”- Zadanie polega na włożeniu przez grupę , odpowiednich rzeczy do woreczków, które znajduje się na środku sali, które przydadzą nam się na rodzinny piknik. Drużyna ma na to zadanie 3 minuty, każdy z uczestników drużyny musi wziąć udział w zadaniu. Wygrywa drużyna, której uda się zebrać jak najwięcej rzeczy na piknik.
10. „RODZINNY SUPEŁ ”- Zadanie polega na wywiązaniu jak największej ilości supełków na sznurze w okresie 3 minut.
11. „RODZINNA MASZYNA Z CIAŁ”- zadaniem całej grupy jest stworzenie ze swoich ciał maszyny, której używa człowiek wykonujący zawód. Jedna osoba z drużyny losuje karteczkę z zawodem dla swojej drużyny. (żołnierz, krawiec, informatyk, policjant).
12. „RODZINNA ZGADYWANKA ”- każda z drużyn losuje karteczkę z napisaną czynnością co rodzinka lubi razem robić. Zadaniem drużyny jest przedstawienie za pomocą pantominy wylosowaną czynność, zadaniem innych jest odgadnięcie jaka to czynność?
(jedziemy na wycieczkę rowerową, pakujemy się i jedziemy na piknik, jedziemy do lasu – rozkładamy namiot, jedziemy samolotem do Londynu i zwiedzamy zabytki)
13. ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ- dzieci stoją w jednym kole. Nauczyciel przekazuje czerwony balon w kształcie serca i prosi o odpowiedzenie na pytanie „Za co kocham swoja rodzinę i co chciałbym jej ofiarować”.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 