Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: „Kolorowa łąka dla mamy”.
Cele:
-Uwrażliwienie dzieci na pomoc w pracach domowych,
-Pobudzanie aktywności twórczej dzieci,
-Kształcenie wyobraźni muzycznej,
-Wdrożenie do czerpania radości ze wspólnej zabawy, z przebywania w
grupie,
-Uwrażliwienie dzieci na potrzebę obdarowania swoich mam
upominkiem, życzeniami,
-Kształtowanie sprawności manualnej podczas wykonywania prac
plastycznych, zabaw ruchowych.
Formy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Metody:
pogadanka, demonstracja, zajęcia praktyczne, elementy dramy, pedagogika zabawy,
burza mózgów.
Pomoce dydaktyczne:
ilustracja mamy, papier szary, farby, markery, kredki świecowe i pastele, ołówki z naklejonymi postaciami mamy i taty, kwiatki w czterech kolorach, chustki, motyle, teksty opisów sytuacji początkowych, odtwarzacz CD ,płyta z piosenkami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Iskierka”- dzieci stoją w kole trzymając się za ręce. Wzajemnie przekazują sobie „iskierkę”- uścisk dłoni. Rozpoczyna nauczyciel,
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i chcę by wróciła do mych rąk”, prosimy o koncentrację i uwagę aby „iskierka” mogła przejść przez cały krąg.
(nauczyciel rozdaje dzieciom kwiatki w 4 kolorach, które przyklejają sobie).
2 .Wprowadzenie do tematu zajęć.
Wychowawca prosi, aby dzieci zastanowiły się:
„W jakim to dniu wszystkie dzieci, te duże i te małe biegną z kwiatkiem do: najukochańszej, jedynej i niezastąpionej osoby na świecie”...
(do swojej mamy, Dzień Mamy).
3. Niedokończone zdania – dzieci siedząc w kręgu kończą zdania:
- „Moja mama ma na imię...”
- „Moja mama jest...”
- „Z mamą najbardziej lubię...”
- „Mama lubi najbardziej...”
- „Mama najczęściej śmieje się, gdy...”
- „W domu mama najczęściej ...”
4. „MOJA MAMA”- -burza mózgów, dzieci wypisują na ilustracji:
- co robi mamy głowa? ( myśli, rozwiązuje zagadki, wykreślanki, pomaga w
odrabianiu lekcji, martwi się, liczy....)
- co robią mamy ręce?( sprzątają, piorą, niosą zakupy, zamiatają, gotuje, piecze.....)
- co robią mamy nogi? (chodzą, biegają,.....)
Dzieci dziwią się, jak wiele obowiązków spoczywa na mamie.
5.Działania dramowe- scenki pantomimiczne nt. „Jak pomagamy naszym
mamom?”.
Dzieci dzielą się na 4 grupy wg kolorów kwiatków, każda z nich losuje karteczkę , na której są opisane sytuacje początkowe. Zadaniem uczniów jest przygotowanie zakończenia w formie scenek.
• dziecko czyta książkę, wchodzi mama i prosi o wyniesienie śmieci;
• dziecko gra na komputerze, wchodzi mama i prosi o pójście do sklepu po śmietanę, która jest niezbędna do przygotowania obiadu;
• dziecko bawi się z rówieśnikami na podwórku, przychodzi mama i prosi o zajęcie się młodszym rodzeństwem;
• dziecko ogląda film na video, wchodzi mama i prosi o odkurzenie mieszkania.
6. „Mama jest smutna, ma zmartwienie”-
„Mama wykonując tyle czynności w ciągu całego dnia, czasami może być zmęczona, smutna, może mieć zły humor- swobodna rozmowa z dziećmi nt:, co może być przyczyną zmartwienia mamy?
Dzieci w grupach wymyślają scenkę, w której prezentują sposoby pocieszenia, rozweselenia mamy.
7. Zabawa-„Taniec mamy i taty”- każde dziecko otrzymuje dwa ołówki, jeden z rysunkiem mamy, drugi taty. Podczas zabawy dzieci siedzą w kole przed sobą trzymają ołówki, wykonując ruchy ( do muzyki „Czardasz”):
w prawo: odstaw, dostaw, w lewo: odstaw, dostaw, kołyszemy, kołyszemy
w prawo: odstaw, dostaw..............szalejemy . Nauczyciel a później kolejno wyznaczone dzieci pokazują co mają wykonywać „mama i tata”.
8. Zabawa „Fryzjer”. Nasze mamy uwielbiają ładnie wyglądać, więc idą do fryzjera. Dzieci siedzą w kole, jedna osoba siedzi na krześle, druga stoi za nią (fryzjer).Zadaniem fryzjera jest „ułożenie fryzury” w rytm melodii- rock-and-rolla. Dzieci improwizują gestem i ruchem: mycie głowy, strzyżenie, modelowanie, suszenie suszarką, zakładanie wałków... . Na znak nauczyciela następuje zmiana miejsc.
9. Zabawa „ Na rowerze”. Mamy uwielbiają spotykać się z koleżankami i wspólnie jadą na wycieczkę rowerową. Dzieci do piosenki „sia la la”- kolejno wykonują ruchy :uginanie kolan i zapraszanie 4 koleżanek (wskazanie palcem 4 osób), młynek ( z prawej i lewej strony), ciesząc się ze wspólnego spotkania – klaszczą w kolana 2x, dłonie 3x i nad głowa 2x, obroty dookoła siebie w lewą i prawą stronę. Wyruszają na wycieczkę- improwizowanie ruchem jazdy na rowerze.
10. „Kolorowe kwiaty”- zabawa na świadomość ciała. Dzieci trzymają w jednej ręce kolorowe chustki, w drugiej założone na palec papierowe motyle. Siedząc skulone z głową na kolanach, improwizują w rytm muzyki rozkwitanie i lot motyli na łące.
11. Praca plastyczna- na podstawie wysłuchanej piosenki „Cała łąka dla mamy”, dzieci w czterech grupach malują na arkuszu szarego papieru „Łąkę dla mamy”.
• stanowisko 1- farby,
• stanowisko 2- pastele,
• stanowisko 3- mazaki, markery,
• stanowiski4- kredki świecowe.
Dzieci malują obrazek, na sygnał nauczyciela (przerwa w muzyce) odkładają przybory i zmieniają stanowisko (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), zmiana następuje do chwili, gdy każda z grup powróci na swoje stanowisko. Złączenie wszystkich ilustracji- w jedną wspólną ŁĄKĘ.
12. Zakończenie zajęć, dzieci stojąc w kole, wokół łąki- po kolei wypowiadają się –
„Za co lubię swoją mamę , co jej ofiaruję?”.
