Scenariusz zajęć
Temat: „Wiosenne zabawy”
Grupa: 5-6latki
Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci z przyrodą
• wrażliwość na piękno
• rozwijanie inwencji twórczej
Cele szczegółowe:
• rozpoznaje i nazywa oznaki wiosny
• dziecko wypowiada się na dany temat
• zapoznaje się z graficznym zapisem wiosennych kwiatów
• radość z wykonywanej pracy
Metody:
• podająca, eksponująca, działania, aktywnego słuchania
Formy pracy:
• indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
• ilustracje, dzwonek, rozsypanka literowa, koperty z liczbami, obręcze, nagranie dźwięków łąki, wycięte szablony kół, papier kolorowy, klej
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z dziećmi piosenką:
„Na powitanie klaśnijmy raz x2
Tupnij nogą, obróć się,
Unieś ręce, rozchmurz się x2”
2. Lekcja Ciszy
Zaproszenie kolejno dzieci do zajęć, wypowiadając imię szeptem.
Pomyślcie na chwilę, jakie kolory może mieć wiosenna łąka?
Kiedy trawa się zazieleni, na łące pojawiają się kwiaty. Zaczynają też latać motyle. Spójrzcie ukryły się moim wiosennym pudełku. Spójrz, jakie piękne te kwiaty i motyle. Nie zapomnijcie, że na łące pojawiają się też żabki, które rechoczą z radości. Kiedy spojrzymy w niebo, zobaczymy klucze ptaków wracających z ciepłych krajów. Nasza wiosenna łąka jest kolorowa, pełna kwiatów, motylków. Wsłuchaj się w odgłosy, które możesz usłyszeć wiosną (melodia w tle). Jak miło i przyjemnie... Chciałoby się spacerować tutaj godzinami. Ale... właśnie, nie zawsze jest to możliwe. Wiosna to nie tylko słońce i błękitne niebo. Wiosną zdarzają się też chłodne dni. Zapamiętaj wtedy ubrać czapkę i apaszkę. Przecież wiosenny wiatr tak lubi rozwiewać nasze włosy, a wiosenny deszczyk lubi padać na nasze głowy i ramiona.
Spróbuj powracać na tą wiosenną łąkę zawsze wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować.
Utrwalenie nazw pór roku oraz wypowiedzenie ich w kolejności.
„Wiosna, lato, jesień ,zima i od nowa się zaczyna”
3. Rozwiązywanie zagadek słownych o wiośnie oraz wykonanie ćwiczeń gimnastycznych związanych z zagadką.
Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie(żaba)
(3 podskoki jak żaba)
Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko(motyl)
(3 wymachy rąk na boki jak motyl)
W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę
Czy już śniadanie dla mnie gotowe(bocian)
(3 sekundy stanie na lewej nodze,
3 sekundy stanie na prawej nodze )
W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce(biedronka)
(3 razy otwieramy szeroko buzię i zamykamy)
4. Ułożenie z rozsypanki literowej podpisów do obrazka (łąka, kwiat, wiosna, motyl)
5. Jaka to pora roku? Wykonaj obliczenia:
5 + 5 = ...A
8 - 1=...S
10 - 4=...O
6 + 3= ...N
1 + 2=...I
7 – 6=...W
Poprawny wynik wskaże odpowiednią literę. Zadaniem dzieci będzie ułożyć liczby od najmniejszej do największej.
6. Zabawa matematyczna- tworzymy zbiory z elementów (motyle, kwiaty) słuchając poleceń nauczyciela.
7. Zakończenie zajęć na dywanie.
Wszyscy stajemy w kręgu. Nauczyciel wypowiada: „Motyla przyjaźni puszczam w krąg niechaj powróci do mych rąk”
Dziękuję dzieciom za udział w zajęciach. A teraz przed nami praca plastyczna. Zaproszenie dzieci do stolików.
8. Praca plastyczna z muzyką w tle.
Wycinanie kół, sklejanie ich ze sobą. Tworzenie kolorowego motyla. Piosenka Skaldowie „Wszystko kwitnie w koło”.
