Scenariusz zajęć
Grupa:4-5latki
Cele ogólne:
• rozbudzenie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem
• kształtowanie poczucia rytmu
• kształcenie wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych
Cele szczegółowe:
• rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne
• zapoznaje się z graficznym zapisem klucza wiolinowego oraz nut
• rozwija swoją percepcję słuchową
• potrafi poprawnie utworzyć zbiory i przeliczyć zawartość zbioru
Metody:
• podająca, eksponująca, działania, aktywnego słuchania
Formy pracy:
• indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
• ilustracje, wycięte szablony nut, instrumenty, nagrania piosenek, woreczek, szablon nuty do pracy plastycznej, papier kolorowy, klej
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie z dziećmi piosenką: „Wszyscy są witam Was...”
2.Ilu nas jest? Przeliczamy dzieci w grupie.
Wybrane dziecko liczy ile jest dziewczynek, ilu jest chłopców oraz wszystkich dzieci w grupie. Rozmowa na temat pogody, dnia tygodnia i miesiąca.
3.Wprowadzenie do zajęć poprzez rozwiązywanie zagadek słownych o instrumentach.
Okrągły i brzuchaty,
Śród zabawek czasem leży
Zależy mu na tym, aby go uderzyć.
Gdy stuknę go czasem-zagra pod palcami
Głośno mi dziękuje, gdy stukam palcami.(bębenek)
Mały i cienki, cieniutkim głosem
Zagra piosenki pod twoim nosem.(flet)
Chyba największy wśród instrumentów
Swoją ogromną paszczę otwiera
By pięknie grały wszystkie koncerty. (fortepian)
Zrobione są z drewna
Cztery struny mają
Gdy pociągniesz po nich smyczkiem
To pięknie zagrają.(skrzypce)
Duża albo mała,
Jak u słonia zwie się.
Gdy zaczynasz w nią dmuchać
Melodia się niesie.(trąbka)
4.Zaprezentowanie dzieciom graficznego zapisu klucza wiolinowego oraz nut. Nauczyciel opowiada dzieciom, że ma przy sobie specjalny klucz oraz specjalne znaki, którym posługują się wszyscy muzycy. Ten klucz i znaki otwierają nam drzwi do świata muzyki. Jest to: klucz wiolinowy oraz nuty.
5.Zabawa w kole z woreczkiem: aktywne słuchanie wg B.Strauss.
6.Zabawa matematyczna z wykorzystaniem poznanych nut. Tworzymy zbiory z nutami i przeliczamy ile jest w danym zbiorze.
7.Rozmowa kierowana na temat instrumentów na podstawie planszy przedstawiającej wybrane instrumenty muzyczne. Nauczyciel wybiera osoby, które będą wskazywać wybrany instrument. Globalne czytanie wyrazów: dyrygent, orkiestra, instrumenty
8.Zabawa ruchowa do piosenek: "Chocolate" i Dj Bobo "Chihuahua".
9.Praca plastyczna z wykorzystaniem poznanego znaku graficznego nuty:
Wydzieranka z papieru kolorowego
10.Podziękowanie za udział w zajęciach
Rozdanie dzieciom emblematów w postaci buzi uśmiechniętej. Nauczyciel zadaje pytanie: Czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia? Dzieci za pomocą „minek” pokazują swoje odczucia. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, udzielenie pochwał. Ustawiamy się w kole i puszczenie ”Iskierki przyjaźni”.
