Scenariusz zajęć przedszkolnych
Grupa wiekowa: 6-latki.
Temat zajęć: Wiosenna łąka – cykl rozwoju motyla.
Cele ogólne:
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
- Kształtowanie umiejętności słuchania i wypowiadania się.
- Wzbogacenie słownictwa o zwroty i wyrażenia związane z łąką.
- Zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla.
- Rozwijanie umiejętności językowych i matematycznych.
- Rozwijanie aktywności ruchowej i wyobraźni.
Cele operacyjne: Dziecko:
- Wypowiada się zdaniami na określony temat.
- Rozpoznaje wybrane rośliny i zwierzęta występujące na łące.
- Buduje proste zdania z podanych wyrazów.
- Naśladuje ruchy i dźwięki wybranych zwierząt.
- Rozwija umiejętność uważnego słuchania.
- Wykorzystuje wyobraźnie w zabawach ruchowych.
- Reaguje ruchem na sygnał muzyczny.
- Wykonuje proste zadania matematyczne.
Formy:
- Grupowa.
- Indywidulana.
Metody:
- Czynna: zadania do wykonania, zabawy ruchowe.
- Słowna: pogadanka, objaśnienia wykonania ćwiczeń, instrukcje słowne.
- Oglądowa: obserwacja, pokaz.
Środki dydaktyczne:
- Opowieść matematyczna.
- Karty do hasła ŁĄKA.
- Kostki z obrazkami roślin i zwierząt.
- Tekst wiersza „Bajeczka o motylku” – M. Tokarczyk, O. Adamowicz.
- Plansze demonstracyjne cyklu rozwojowego motyla.
- Ilustracje popularnych motyli.
- Dowolny utwór muzyczny np. „Motylem jestem” – Irena Jarocka.
- Karty pracy - matematyczny motyl (należy stworzyć samemu lub skorzystać z materiałów dostępnych w internecie).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Przywitanie zabawą - „Iskierka przyjaźni”.
Prowadząca rozpoczyna zajęcia popularną zabawą. Zaprasza dzieci na wyznaczone miejsca, tłumaczy zabawę i wypowiada słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk.
2.Wprowadzenie do tematyki zajęć – opowieść matematyczna. Nauczycielka czyta dzieciom opowieść matematyczną.
Dzieci w pamięci bądź na palcach rozwiązują proste działania matematyczne, które pozwolą na odgadnięcie hasła – ŁĄKA.
Dodatkowe pytania:
- Co to jest łąka?
- Jakie rośliny na niej rosną?
- Jakie zwierzęta mieszkają na łące?
Autorska opowieść matematyczna:
Był piękny, słoneczny dzień. Jaś i Małgosia wybrali się na spacer. Dotarli do miejsca, gdzie letni wiaterek poruszał źdźbłami traw i polnych roślin.
Ile dzieci poszło na spacer? (2) – Ą
Szli wąską ścieżką i podziwiali młode, zielone listki na drzewach oraz kolorowe kwiaty kołyszące się na wietrze. Nagle Małgosia zobaczyła na jednym z liści małe biedronki. Szybciutko je policzyła. Było ich siedem. Niestety po chwili cztery rozwinęły skrzydełka i odleciały wysoko w stronę nieba.
Ile biedronek zostało? (3) – K
Gdy Małgosia z zaciekawieniem przyglądała się biedronką, Jaś z uwagą obserwował bzyczące osy latające nad kwiatami. Trzy siedziały na żółtej główce mlecza, a jedna nadal fruwała nad polnymi roślinami.
Ile os zobaczył Jaś? (4) – A
Po chwili uwagę dzieci przyciągnęły piękne, kolorowe motyle. Było ich sześć, lecz pięć z nich szybko odfrunęło w stronę pobliskich kwiatów.
Ile motyli zostało? (1) – Ł
Ułożenie kart w kolejności liczb od najmniejszej do największej utworzy hasło – ŁĄKA.
Podpowiedź: Przygotuj dwustronne karty obrazkowe. Może być więcej kart niż liter w haśle, z których można ułożyć też inne wyrazy, żeby zadanie nie było zbyt proste. Można również zmienić wartości liczbowe w opowiadaniu matematycznym.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ł Ą K A M O L S T
Możliwe hasła: łąka, mak, osa, lato itp.
3. Zabawa dydaktyczna – układanie zdań.
Nauczyciel prezentuje dzieciom dwie kostki z obrazkami mieszkańców łąki oraz roślin łąkowych. Chętne dzieci kolejno rzucają dwiema kostkami. Z nazw wylosowanych obrazków tworzą zdanie np. motyl + stokrotka – Motyl usiadł na stokrotce.
4. Zabawa ruchowa – kalambury.
Chętne dzieci naśladują ruchy i dźwięki wybranych mieszkańców łąki, a pozostałe osoby odgadują, co prezentują ich rówieśnicy.
5. Wysłuchanie wiersza – „Bajeczka o motylku” – M. Tokarczyk, O. Adamowicz.
Nauczycielka odczytuje dzieciom wiersz:
Podejdźcie dzieci do mnie na chwileczkę,
opowiem wam zaraz krótką bajeczkę.
O motylku kolorowym zaraz się dowiecie,
co się zastanawiał skąd się wziął na świecie?
A teraz słuchaj uważnie drogi kolego,
Bo wszystko zaczęło się dnia pewnego,
Gdy motyla mama jajeczka na listkach składała
I nikomu się zbliżyć do nich nie pozwalała.
Z tych małych jajeczek gąsienice się powykluwały,
I listki dookoła ciągle obgryzały,
Bo głodomory z nich były niebywałe
i zawsze brzuszki lubiły mieć napęczniałe.
Gdy urosły już odrobinę, to postanowiły odpocząć chwilę.
Znalazły pod gałązką zakątek mały,
gdzie dookoła kokonem się poowijały.
I tak w tym kokonie przez tygodni kilka,
siedziała sobie poczwarka motylka.
Aż w końcu kokon popękał wszędzie,
I zaraz z niego motylek będzie.
Wyszedł powoli, nóżki rozprostował,
Zaczął nagle latać, w powietrzu „szybował”
A potem kolorowe skrzydełka wystawił do słonka
Motylków zaraz będzie cała pełna łąka.
Czy teraz już kochane dzieci wiecie,
Skąd motylki borą się na tym świecie?
Następnie zadaje dzieciom przykładowe pytania:
- O czym był ten wiersz?
- Co złożyła na listkach mama motyla?
- Czy z jaj wykluły się małe motyle?
- A co wykluło się z jajeczek?
- Co robiły gąsienice po wykluciu się z jajeczek?
- Co się później działo z gąsienicami?
- W czym odpoczywały przez kilka tygodni małe gąsienice?
- Jak nazywa się gąsienica odpoczywająca w kokonie?
- Co się wydarzyło z poczwarką po kilku tygodniach?
Na koniec dzieci układają obrazki przedstawiające etapy metamorfozy motyla zgodnie z informacjami w wierszu.
6. Przedstawienie cyklu rozwoju motyla.
Prowadząca omawia dzieciom cykl rozwoju motyla i przedstawia go na planszach demonstracyjnych. Prezentuje dzieciom ilustracje najpopularniejszych motyli występujących w Polsce.
7. Zabawa ruchowa – latające motyle.
Na początku nauczycielka tłumaczy dzieciom zasady zabawy. Podczas odtwarzanego utworu muzycznego dzieci poruszają się po sali jak motylki. Gdy muzyka zostaje wyłączona, dzieci stoją bez ruchu. Osoby, które się poruszą, siadają w wyznaczonym miejscu (zasady zabawy można dostosować do swoich preferencji).
8. Matematyczny motyl.
Dzieci otrzymują kartę pracy z ilustracją motyla. Na początku ustalają własny kod kolorów, przyporządkowując wybrane barwy do cyfr od 1 do 9. Następnie rozwiązują proste działania matematyczne w zakresie do 10. W razie potrzeby mogą wspomagać się liczeniem na konkretach, np. patyczkach. Każde pole oznaczone wynikiem działania kolorują zgodnie z wcześniej ustalonym kodem. Dzięki temu powstaje barwny, matematyczny motyl, a dzieci w przyjemny sposób utrwalają umiejętności rachunkowe.
9. Podsumowanie zajęć.
Prowadząca zadaje dzieciom pytania:
- Co nowego dowiedzieliście się z dzisiejszych zajęć?
- Która z dzisiejszych aktywności podobała Wam się najbardziej?
Na koniec nauczycielka dziękuję dzieciom za udział w zajęciach.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 