Scenariusz lekcji otwartej
Temat zajęć
Sadzimy pomidory i paprykę w szkolnym ogródku
Rodzaj zajęć
Zajęcia ogrodnicze / przysposobienie do pracy
Grupa
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
Czas trwania
45 minut
Cele zajęć
Cele ogólne
• rozwijanie umiejętności praktycznych,
• wdrażanie do samodzielności podczas wykonywania prac ogrodniczych,
• rozwijanie współpracy w grupie,
• kształtowanie odpowiedzialności za rośliny i środowisko.
Cele szczegółowe
Uczeń:
• rozpoznaje sadzonki pomidorów i papryki,
• wykonuje proste czynności ogrodnicze,
• wsypuje ziemię do dołka,
• umieszcza sadzonkę w ziemi,
• zasypuje korzenie ziemią,
• podlewa rośliny,
• współpracuje z nauczycielem i grupą,
• przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pracy w ogrodzie.
Metody pracy
• pokaz,
• instruktaż,
• działanie praktyczne,
• obserwacja,
• rozmowa kierowana,
• naśladownictwo.
Formy pracy
• indywidualna,
• grupowa,
• praca z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne
• sadzonki pomidorów,
• sadzonki papryki,
• ziemia ogrodnicza,
• łopatki,
• konewki z wodą,
• rękawiczki ochronne.
Przebieg zajęć
1. Powitanie i wprowadzenie do zajęć
• powitanie uczniów,
• przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas pracy w ogrodzie,
• omówienie celu zajęć.
Rozmowa kierowana:
• Co będziemy dziś robić?
• Jakie warzywa sadzimy?
• Czego potrzebują rośliny do wzrostu?
2. Pokaz sposobu sadzenia roślin
Nauczyciel prezentuje kolejne etapy pracy:
• wykopanie dołka,
• wsypanie ziemi,
• umieszczenie sadzonki,
• zasypanie korzeni,
• delikatne ugniecenie ziemi,
• podlanie rośliny.
3. Część praktyczna
Uczniowie wykonują czynności:
• przygotowują miejsce do sadzenia,
• wsypują ziemię,
• wkładają sadzonki do ziemi,
• zasypują korzenie,
• podlewają rośliny.
Nauczyciel wspiera uczniów poprzez:
• instrukcje słowne,
• pokaz,
• pomoc fizyczną,
• wzmacnianie pozytywne.
4. Porządkowanie miejsca pracy
• odkładanie narzędzi,
• sprzątanie miejsca pracy,
• mycie rąk.
5. Podsumowanie zajęć
Rozmowa z uczniami:
• Co robiliśmy?
• Jakie warzywa posadziliśmy?
• Co trzeba robić, aby rośliny rosły?
Pochwała uczniów za zaangażowanie i współpracę.
Ewaluacja
Obserwacja:
• aktywności uczniów,
• samodzielności,
• współpracy podczas wykonywania prac,
• stopnia zaangażowania w zajęcia.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 