SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Temat zajęć
„Poznajemy zioła i zakładamy klasowy zielnik”
Rodzaj zajęć
Zajęcia otwarte z elementami edukacji przyrodniczej, sensorycznej oraz komunikacji wspomagającej AAC.
Czas trwania
45 minut
Cele główne
poznawanie wybranych ziół i ich zastosowania,
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
wdrażanie do współpracy podczas wykonywania działań praktycznych,
rozwijanie samodzielności i aktywności uczniów.
Cele szczegółowe
Uczeń:
rozpoznaje wybrane zioła,
odczytuje lub dopasowuje nazwy ziół,
rozpoznaje zapach i wygląd roślin,
poznaje zastosowanie ziół,
zna etapy sadzenia roślin,
wykonuje proste czynności ogrodnicze,
współpracuje z grupą,
korzysta z instrukcji wizualnych AAC,
dba o porządek podczas pracy.
Metody pracy:
rozmowa kierowana,
pokaz,
metoda praktycznego działania,
obserwacja,
elementy sensoryczne,
aktywizujące,
AAC – komunikacja wspomagająca i alternatywna.
Formy pracy
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne
skrzynka / duża donica,
folia,
taker,
kamyki,
ziemia,
sadzonki ziół:
mięta,
melisa,
rozmaryn,
bazylia,
konewka z wodą,
tabliczki do podpisania,
marker,
koperty z rozsypanką literową,
obrazki ziół,
suszone zioła w saszetkach,
plansze AAC przedstawiające kolejne etapy sadzenia,
ręczniki papierowe / chusteczki.
Przebieg zajęć
1. Powitanie i wprowadzenie do zajęć
Powitanie uczestników zajęć.
Rozmowa kierowana:
Czym są zioła?
Gdzie możemy spotkać zioła?
Do czego wykorzystujemy zioła?
Przedstawienie celu zajęć:
„Dzisiaj poznamy różne zioła, dowiemy się do czego można je wykorzystać oraz wspólnie stworzymy klasowy zielnik.”
2. Zabawa wprowadzająca – rozsypanka literowa
Uczniowie otrzymują koperty zawierające:
rozsypanki literowe,
obrazki przedstawiające zioła.
Zadaniem uczniów jest:
ułożenie nazwy zioła,
dopasowanie odpowiedniego obrazka,
odnalezienie właściwej rośliny na stoliku.
3. Poznajemy zioła
Uczniowie oglądają, dotykają i wąchają zioła.
Rozmowa kierowana:
Jak pachnie dane zioło?
Czy zapach jest mocny czy delikatny?
Z czym kojarzy się ten zapach?
Do czego można wykorzystać dane zioło?
Czy znamy je z domu lub kuchni?
Nauczyciel prezentuje również suszone zioła w saszetkach.
Porównanie:
świeżych i suszonych ziół,
różnic w wyglądzie i zapachu.
4. Omówienie etapów sadzenia
Nauczyciel prezentuje plansze AAC przedstawiające kolejne etapy pracy.
Etapy:
Folia i taker.
Kamyki na dno.
Ziemia.
Sadzenie roślin.
Podlewanie.
Pisanie tabliczek.
Omówienie zasad bezpieczeństwa podczas pracy.
5. Sadzenie ziół – działanie praktyczne
Uczniowie wykonują kolejne czynności według instrukcji wizualnych.
Zadania:
przymocowanie folii do skrzynki,
wsypanie kamyków,
nasypanie ziemi,
sadzenie ziół,
podlewanie,
podpisanie tabliczek i umieszczenie ich przy roślinach.
Każdy uczeń aktywnie uczestniczy w wykonywaniu działań praktycznych.
6. Podsumowanie zajęć
Rozmowa podsumowująca:
Jakie zioła posadziliśmy?
Jak wyglądały etapy sadzenia?
Jak pachniały zioła?
Do czego można je wykorzystać?
Runda kończąca
Uczniowie kończą zdanie:
„Najbardziej podobało mi się...”
lub
„Dzisiaj nauczyłem/am się...”
Ewaluacja
obserwacja aktywności uczniów,
stopień zaangażowania podczas wykonywania działań praktycznych,
współpraca w grupie,
korzystanie z instrukcji wizualnych AAC,
poprawność wykonywania etapów sadzenia.
Załączniki
plansze AAC przedstawiające etapy sadzenia,
zdjęcia ziół,
rozsypanki literowe,
tabliczki do podpisania roślin.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 