X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53889
Przesłano:

Utrwalenie wiadomości o układzie krwionośnym, pokarmowym, oddechowym i szkieletowym. Lekcja przyrody - scenariusz

Konspekt lekcji Przyrody – klasa IV

Szkoła Podstawowa Nr 3 w Ostródzie
Rok szkolny 2021 / 22

Klasa IV
Nauczyciel – Monika Tymofiejczyk
Data – 15 luty 2022r klasa -4a

Temat – Utrwalenie wiadomości o układzie krwionośnym, pokarmowym, oddechowym i szkieletowym.

I. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości o układzie krwionośnym, pokarmowym, oddechowym i szkieletowym poprzez zabawę i rozbudzanie kreatywności ucznia.

II. Cele szczegółowe:
1. Uczeń zna budowę układu krwionośnego, pokarmowego, oddechowego i szkieletowego.
2. Wskazuje na sobie, modelu lub planszy poszczególne elementy budowy układów człowieka.
3. Wymienia narządy budujące poszczególne układy i ich funkcje w organizmie.
4. Wymienia zasady higieny danego układu.
5. Uczeń wykonuje ćwiczenia na podstawie dostępnych pomocy naukowych ( plansze układów, model szkieletu człowieka, model budowy układu pokarmowego człowieka ), kart pracy przygotowanych przez nauczyciela i swoich przyborów szkolnych.

III. Postawa
Współpraca z rówieśnikami z klasy. Odpowiedzialne zachowanie.

IV. Forma pracy – indywidualna i grupowa
V. Metody pracy- pokaz, ćwiczenia praktyczne, obserwacja,
VI. Środki dydaktyczne:
- plansze układu krwionośnego, pokarmowego, oddechowego i szkieletowego.
- model szkieletu człowieka
- model układu pokarmowego człowieka
- rozsypanka wyrazowa – gra dydaktyczna
- karta papieruA4, kredki, klej, nożyczki, patyczki do uszu,

VII. Przebieg zajęć:
1. Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność. Przedstawia temat i cel lekcji.
2. Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi Uczniów, aby na modelu układu szkieletowego człowieka przypomnieli i wskazali poznane kości i ich grupy. Następnie Uczniowie wykonują:
Zad 1 – Tworzą na kartach A4 z przyniesionych przez siebie pomocy – szkielet człowieka.
Zad 2 – Uczniowie muszą dopasować opisy do poszczególnych elementów budowy układu pokarmowego na otrzymanej karcie pracy. Przykleić w odpowiednim miejscu na schemacie i pokolorować narządy.

Zad 3 – Uczniowie losują karteczki, na których napisane są poszczególne narządy układów: szkieletowego, pokarmowego, oddechowego i krwionośnego i ich funkcje. Uczniowie muszą rozejrzeć się po klasie i stanąć do odpowiedniej planszy, przykleić do niej poprawnie odpowiedni element.
Nauczyciel pomaga i nadzoruje pracę Uczniów.

VIII. Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi Uczniów o podanie przykładów:
„ W jaki sposób należy dbać o układ ruchu, krwionośny, oddechowy, pokarmowy ?” Odpowiednie odżywianie, sport itd.
Nauczyciel podsumowuje prace Uczniów, dziękuję za wykonaną pracę . Karty pracy Uczniowie wklejają do zeszytów a schematy szkieletu człowieka nauczyciel wiesza na gabloty w klasie.

Nauczyciel przyrody
Monika Tymofiejczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.