Konspekt lekcji
( praca z uczniem w oparciu o wnioski wynikające z diagnoz przeprowadzonych w klasach 7a,b,c,d w IX/X 2020r )
1. Imię i nazwisko nauczyciela: Monika Tymofiejczyk
2. Szkoła – SP3 w Ostródzie
3. Klasy: 7a, 7b, 7c, 7d
4. Temat lekcji: „Czynniki kształtujące klimat Polski”.
5. Zakres treści: Czynniki kształtujące klimat Polski.
6. Cel ogólny:
- poznanie głównych czynników kształtujących klimat Polski.
- czytanie i analizowanie map, diagramów i wykresów dotyczących klimatu ( wniosek z diagnoz)
- przypomnienie kierunków geograficznych i współrzędnych geograficznych ( wnioski z diagnoz),
- przypomnienie nazw kontynentów ( wnioski z diagnoz)
7. Cele operacyjne:
Wiadomości:
A – Uczeń zna: nazwy elementów pogody i klimatu,
zasięg stref klimatycznych na Ziemi,
czynniki kształtujące klimat Polski.
B – Uczeń wyjaśnia: wpływ poszczególnych czynników na klimat
Polski,
dlaczego im dalej na wschód Europy, tym
silniej zaznacza się kontynentalizm klimatu.
Umiejętności:
C – Uczeń potrafi:
obliczyć amplitudę temperatury powietrza,
odczytać z klimatogramu najwyższą i najniższą wartość temperatury powietrza,
scharakteryzować wielkość i rozkład opadów atmosferycznych w ciągu roku,
obliczyć wartość średniej rocznej temperatury powietrza,
omówić wpływ głównych mas powietrza na
kształtowanie się pogody w Polsce,
wykazać wpływ czynników klimatotwórczych
na klimat wybranych miejscowości w naszym
kraju.
określić kierunki geograficzne na mapie
zastosować znajomość kontynentów w momencie omawiania ruchu mas powietrza.
Postawy:
Uczeń zgodnie współpracuje w grupie
( poprzez Teamsa ) i czuje się odpowiedzialny za swoją pracę.
8. Forma pracy - indywidualna i grupowa w formie konsultacji na Teamsie.
9. Metody pracy:
- pogadanka, burza mózgów, praca z podręcznikiem, ćwiczeniami, klimatogramami oraz z danymi statystycznymi, ćwiczenia praktyczne - dokonywanie obliczeń.
10. Środki dydaktyczne:
- podręcznik (str 46–48), mapa ogólnogeograficzna Polski ( na końcu podręcznika), meteorologiczne dane statystyczne, ćwiczenia.
11. Przebieg lekcji:
a) Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne ( nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność ).
2. Nauczyciel podaje temat zajęć i przedstawia cele lekcji.
3. Pogadanka połączona z burzą mózgów. Uczniowie przypominają sobie znaczenie terminów pogoda i klimat oraz wymieniają elementy pogody i klimatu.
4. Nauczyciel prosi o przedstawienie czynników, które mają wpływ na kształtowanie się klimatu Polski.
Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób obliczyć średnią temperaturę powietrza, amplitudę temperatury powietrza oraz sumę opadów atmosferycznych.
b) Faza realizacyjna:
1. Analiza wykresów przedstawiających rosnący kontynentalizm klimatu ( Wykres przedstawiający średnią temperaturę powietrza w styczniu i lipcu w wybranych stacjach meteorologicznych i mapa Europy z zaznaczonym ciepłym Prądem Północnoatlantyckim ) – podręcznik str 46
2. Analiza mapy przedstawiającej rozkład ciśnienia atmosferycznego nad Europą Zachodnią ( niż i wyż baryczny) – podręcznik str 47.
3. Analiza mapy Europy przedstawiająca różne masy powietrza napływające nad terytorium Polski. – podręcznik str 48.
4. Nauczyciel zadaje pytania, dostosowuje pytania do indywidualnych potrzeb uczniów. W razie potrzeby pomaga i wyjaśnia pojawiające się wątpliwości.
Nauczyciel cały czas przypomina i wyjaśnia główne i pośrednie kierunki geograficzne oraz nazwy i położenie kontynentów na świecie.
5. Na podstawie klimatogramów różnych miast Polski ( Suwałki, Koszalin, Kasprowy Wierch) przedstawiających zróżnicowanie warunków klimatycznych w Polsce ( podręcznik – str 50), uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:
- odczytajcie z klimatogramu najwyższą i najniższą wartość temperatury powietrza,
- scharakteryzujcie wielkość i rozkład opadów atmosferycznych w ciągu roku,
- podajcie cechy strefy klimatycznej, w której znajdują się przedstawione klimatogramy,
- obliczyć wartość średniej rocznej temperatury powietrza dla wybranego miasta w Polsce.
c) Faza podsumowująca:
1. Nauczyciel ocenia pracę uczniów podczas lekcji.
2. Uczniowie ( z pomocą nauczyciela) wykonują ćwiczenia:
Ćw 2 strona 32 – Czynniki kształtujące klimat Polski.
Ćw 3 str 33 – Należy dopasować informację do właściwego czynnika klimatotwórczego.
Ćw 4 str 33 – Na podstawie klimatogramu ( śr. temperatury i sumy opadów atmosferycznych Krakowa) należy uzupełnić zdania właściwymi informacjami.
3. Wymienienie czynników, które wpływają na kształtowanie się klimatu Polski.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 