X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53886
Przesłano:

Wiem, jak reagować na przemoc i chronić siebie. Stop przemocy!

Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej dla klasy 5
Temat: Wiem jak reagować na przemoc i chronić siebie. Stop przemocy.
Czas trwania:45 minut

Cele ogólne:
- zapobieganie przemocy,
- zwiększanie skuteczności pomocy,

Cele szczegółowe:
- Uczeń potrafi wymienić 3 kroki bezpieczeństwa,
- uczeń umie właściwie reagować na zachowania przemocowe,
- uczeń wie jak wygląda Znak Międzynarodowy ,, Pomóż mi” i potrafi go zademonstrować.

Metody pracy:
- praktycznego działania: demonstracja znaku ,, Pomóż mi”
- metody aktywizujące: burza mózgów
- słowne: pogadanka.

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, Kartki A4, pisaki

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu:
- przedstawienie przez nauczyciela tematu lekcji, zadanie pytania: Co to jest przemoc?
- zapoznanie z rodzajami przemocy
2. Burza mózgów- zapisywanie na tablicy przykładów zachowań przemocowych,
3. Jak reagować na przemoc- film edukacyjny dla dzieci: Powiedz nie
https://www.youtube.com/watch?v=hgOuFWZPqrc
4. Nauka Międzynarodowego znaku ,,Pomóż mi’- gest ratujący życie’
https://www.google.com/search?q=pom%C3%B3%C5%BC+mi-+gest+ratuj%C4%85cy+%C5%BCycie&sca_esv=2063d717304705eb&sxsrf=ANbL-n5wS76wL_NzRbeiXkUL3nuLxTf-2A%3A1777571706693&ei=epfzaYCFKujRwPAP8-2w-Q8&biw=1536&bih=695&oq=pom%C3%B3%C5%BC+mi-+gest+ratuj%C4%85cy&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiGnBvbcOzxbwgbWktIGdlc3QgcmF0dWrEhWN5KgIIADIFECEYoAFI-0RQ8wRYzzJwAXgBkAEAmAHsAaABww-qAQYwLjE0LjG4AQHIAQD4AQGYAhCgAq8QwgIKEAAYsAMY1gQYR8ICDRAAGIAEGLADGEMYigXCAgYQABgWGB7CAggQABiABBiiBMICBRAAGO8FwgIIEAAYCBgNGB7CAgcQIRigARgKmAMAiAYBkAYJkgcGMS4xNC4xoAeaPLIHBjAuMTQuMbgHpBDCBwgwLjQuMTEuMcgHR4AIAA&sclient=gws-wiz-serp#fpstate=ive&vld=cid:107e672d,vid:K4974VGJBcc,st:0
5. Jak reagować jako świadek przemocy. Nauka trzech kroków
I. Przerwij
II. Zgłoś
III. Poproś o pomoc
6. Do kogo zwrócić się po pomoc: wychowawca, rodzic, pedagog szkolny,
112 nr alarmowy,
116111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieźy
800119119 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
7. Quiz PRAWDA /FAŁSZ
A)Przemoc to prywatna sprawa i nikt nie powinien się wtrącać F
B) Przemoc występuje tylko w rodzinach patologicznych F
C) Jeśli ktoś jest bity, to znaczy , że na to zasłużył F
D) Przemoc występuje tylko wtedy, gdy są ślady na ciele. F
E) Przemoc to tylko jednorazowa sytuacja, która się nigdy więcej nie powtórzy. F
F) Korzystanie z pomocy społecznej to wstyd .F
G) Bicie dzieci to skuteczna metoda wychowawcza. F
H) Nie donosi się na rodzinę lub sąsiadów, gdy dostrzega się problem. F
I) Dla dobra dzieci powinno się znosić wszystko F
J) Tylko mężczyźni stosują przemoc. F
K) Za przemoc odpowiedzialność zawsze ponosi osoba ją stosująca. P
8. Wymyślanie przez dzieci haseł przeciwko przemocy- praca w grupach:
Teksty do inspiracji:
W dzień i w nocy mówimy stop przemocy.
Reaguj ,nie zwlekaj.
Kochaj, szanuj , nie krzywdź.
Przemoc to niemoc.
Odczytywanie haseł przez uczniów
9. Podsumowanie zajęć: co uczniowie zapamiętali z lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.