Scenariusz lekcji matematyki
nauczyciel Marlena Borkowska
Klasa: 4B
Czas trwania lekcji: 45 minut
Data: 16.01.2025 r. (czwartek)
Sala 53
Temat: Mnożenie przez liczby z zerami na końcu.
Cel ogólny:
• Kształtowanie umiejętności wykorzystywania tabliczki mnożenia,
• Rozwijanie umiejętności mnożenia liczb z zerami na końcu,
• Wyrabianie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstu matematycznego,
• Wdrażanie do samokontroli i samodzielności.
Cele operacyjne:
Uczeń zna :
• pojęcie iloczynu i czynników.
• algorytm mnożenia pisemnego przez liczby zakończone zerami.
Uczeń rozumie :
• mnożenie pisemne przez liczby zakończone zerami
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• potrafi mnożyć pisemnie przez liczby zakończone zerami
• potrafi powiększać liczby 10-, 100- i 1000‐krotnie.
• rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem mnożenia pisemnego
Metody nauczania:
• podająca
• ćwiczeniowa
Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca w grupach dwuosobowych
• praca z całą klasą
• praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń
• praca z wykorzystaniem programu zeszyt.online lub wordwall.net
• karty pracy
Środki dydaktyczne:
• Podręcznik „Matematyka z plusem’’ do klasy 4 wydawnictwo GWO
• Ćwiczenia ,,Matematyka z plusem Arytmetyka’’ Wersja B część ½ dla klasy 4 wydawnictwo GWO
• Komputer i tablica multimedialna
• Karty pracy
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca:
1. Przywitanie klasy
2. Sprawdzenie listy obecności
3. Podanie tematu i celu lekcji
Cel dla ucznia: Na dzisiejszej lekcji poznasz sposób na szybkie mnożenie bardzo dużych liczb z zerami na końcu. Uczniowie są zmotywowani w kierunku realizacji celu.
Faza realizacyjna:
1. Wprowadzenie do tematu lekcji
Przypomnijmy sobie, jak mnożymy liczby przez 10, 100, 20, 200 itp. Gdy mnożymy przez liczby 20, 200, 30, 300 itp. Postępujemy tak samo jak przy mnożeniu przez liczby jednocyfrowe, a potem do wyniku dopisujemy zera. Uczniowie głośno analizują zapis. W każdym działaniu omawiają, z których rzędów cyfry są zerami i jak zostały podpisane. Wykonują samodzielnie obliczenia, konsultują zapis i wyniki z nauczycielem. Nauczyciel sprawdza, czy przestrzegana jest zasada podpisywania liczb z zerami. Tłumaczy wątpliwości.
2. Rozwiązywanie zadań w ćwiczeniach strona 46
3. Rozwiązywanie zadań w podręczniku strona 101
4. Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem programu zeszyt.online lub wordwall.net
5. Dodatkowe zadania z kart pracy dla uczniów zdolnych wyprzedzających tempo klasy
Uczeń czyta i słucha ze zrozumieniem. Uczniowie skutecznie komunikują się ze sobą i nauczycielem, wyrażają własne myśli, uczucia, opinie.
Faza podsumowująca:
• Podsumowanie lekcji polegające na przypomnieniu wszystkich poznanych metod
• Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji
Uczeń samodzielnie rozwiązuje problemy, wykorzystuje dotychczasowe doświadczenia w uczeniu się, zarządza czasem. Uczniowie są zmotywowani do osiągnięcia sukcesu poprzez dalsze doskonalenie się.
Opracowała :Marlena Borkowska
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 