Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Data 17.03.2026r.
Temat: Promowanie higieny cyfrowej i bezpiecznego poruszania się w sieci
Podstawa programowa: III8, III9, IV2, IV3, IV5, IV8, IV9, IV12, IV18, I5, I9
Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z Internetem oraz bezpiecznym poruszaniem się w sieci
• Uwrażliwienie dzieci na zagrożenia związane z korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnej
Cele operacyjne:
dziecko:
• Własnymi słowami definiuje pojęcie „Internet”,
• Wymienia zalety korzystania z Internetu
• Łączy ilustrację z odpowiednią nazwą globalną,
• Rozumie i wymienia zagrożenia związane z korzystania z sieci internetowej
• Rozwiązuje quiz na tablicy multimedialnej,
• Odróżnia zdania prawdziwe od fałszywych,
• Rozwiązuje krzyżówkę, odczytuje hasło,
• Wykonuje pracę plastyczną wg instrukcji nauczyciela.
Metody pracy:
• Słowna,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa
Środki dydaktyczne: tablica multimedialna – film edukacyjny i quiz na temat bezpieczeństwa w sieci, ilustracje przedstawiające korzyści płynące z korzystania z Internetu, wyrazy globalne, szablony tabletów, włóczka, kredki, tamburyn
Przebieg zajęć:.
1. Zabawa ruchowa „Ustawiamy się przy osobie ...”
o Reagowanie na sygnał muzyczny,
o Ustawianie się zgodnie z poleceniem nauczycielki np. „Ustawiamy się przy osobie, której imię zaczyna się głoską...”
2. Rozwiązywanie krzyżówki, której hasłem jest „INTERNET” – załącznik nr 1
o Rozwijanie logicznego myślenia
o Analiza i synteza głoskowa wyrazów.
3. „Internet” – burza mózgów
o Swobodne wypowiedzi dzieci na zadany temat.
4. „Bezpieczne dzieci w internetowej sieci” – oglądanie filmu edukacyjnego na tablicy multimedialnej
o Wypowiadanie się pełnym zdaniem na temat zalet i wad korzystania z internetu
5. „Co nam daje internet? – zabawa dydaktyczna
o Wymiana zalet/korzyści wynikających z korzystania z internetu,
o Odczytywanie wyrazów globalnych związanych z tematem.
o Łączenie w pary wyrazów/zwrotów z odpowiednim rysunkiem/symbolem
6. Zabawa ruchowa „Młynek” z wykorzystaniem tablicy multimedialnej
Dzieci odwzorowują układ taneczny do piosenki „Młynek”.
7. „Sieć” – zabawa z wykorzystaniem kłębka wełny
o Umiejętność dostrzegania zalet w koledze/koleżance
o Rozwijanie motoryki małej poprzez rozwijanie z zwijanie wełny
8. „Rozmowy internetowe” – zabawy dramowe
o Uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z internetu
9. Zabawa dydaktyczna „Prawda-fałsz” – załącznik nr 2
o Odróżnianie zdań prawdziwych od fałszywych.
10. „Bezpieczeństwo w sieci” – rozwiązywanie quizu na tablicy multimedialnej
Dzień Bezpiecznego Internetu Quiz - Test
o Podsumowanie wiedzy na temat zalet i wad korzystania z internetu
11. Praca plastyczna „Tablet” z wykorzystaniem mazaków i kolorowych kartek.
o Narysowanie na tablecie czynności, które dziecko najchętniej robi korzystając z internetu
12. Ewaluacja zajęć
o Omówienie prac,
o „Iskierka”.
Załącznik nr 1
1. Jedna z pór roku charakteryzująca się mrozem i śniegiem
2. Pora roku, która nadejdzie za kilka dni
3. Najcieplejsza pora roku
4. Drugi dzień tygodnia
5. Pora dnia – wtedy jesz śniadanie
6. Następuje po dniu
7. Przeciwieństwo słowa „tak”
8. Najkrótszy miesiąc
Załącznik nr 2.
1. W internecie nic mi nie grozi, jestem tam bezpieczny
2. Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, trzeba tylko wiedzieć jak z niego korzystać.
3. Dzieci powinny korzystać z urządzeń multimedialnych (komputer, telefon, tablet) tylko za zgodą rodzica.
4. Rodzice zawsze powinni wiedzieć co dzieci robią w internecie, jakie filmy/bajki oglądają i w jakie grają gry
5. Cały czas wolny dzieci mogą spędzać przed komputerem, tabletem, telefonem lub telewizorem.
6. Dla bezpieczeństwa każdy tablet, telefon, komputer powinien zabezpieczony być hasłem.
