„Chora Planetka”
Magdalena Tokarczyk
Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.
Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.
Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.
Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.
Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,
ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,
aż dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.
Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,
ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.
Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.
I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.
I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.
Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.
Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.
Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,
Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ
„DZIEŃ ZIEMI”
W GRUPIE DZIECI 3-5-LETNICH
Opracowanie i prowadzenie: Katarzyna Fircowicz
Data: 16.05.2025r.
Temat dnia: Dzień Ziemi.
Cele ogólne:
- kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować, aby chronić środowisko
naturalne,
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania oraz skupienia uwagi,
- dostarczenie dziecku radości i przyjemności wspólnej zabawy.
Cele operacyjne: dziecko,
- rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków,
- zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka,
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne,
- zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregacja odpadów),
- wie, co oznacza słowo „ekologia”,
- wypowiada ekologiczne hasła i śpiewa piosenki o tematyce ekologicznej,
- wie, jaka działalność człowieka może wpłynąć pozytywnie i negatywnie
na przyrodę (jest świadome problemu),
- zgodnie współpracuje w zespole,
- logicznie myśli, wyciąga wnioski,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody pracy:
- słowna
- oglądowa
- czynna
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- dekoracja sali
- płyty CD
- ilustracje do wiersza, zabaw dydaktycznych
- pojemniki do segregacji śmieci
- naklejki
- zagadki
- piłeczki planetki
- latarka, globus
- kartki papieru.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Wyjaśnienie powodu dzisiejszej uroczystości.
2. Wyjaśnienie dzieciom słowa Ekologia. To nauka o przyrodzie, o tym jak rośliny, zwierzęta i ludzie żyją razem i jak wpływają na siebie nawzajem oraz na Ziemię. To jak "dom rodzinny", gdzie każdy musi dbać o porządek i wspólnie żyć w harmonii.
3. „Dzięcioł nastukał do prasy...” – wspólne śpiewanie wcześniej poznanej piosenki AIDY.
4. „Chora planetka” – słuchanie wiersza Magdaleny Tokarczyk. Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.
5. „Przeciwieństwa” – zabawa dydaktyczna; określanie, co jest dobre, a co złe dla naszego środowiska. Praca z plakatem - naklejanie smutnej lub wesołej minki przy odpowiednim obrazku przedstawiającym przyjazne lub nieprzyjazne zachowania dla naszej planety.
6. „Worek Pani Anieli” – zabawa dydaktyczna przy piosence „Świat w naszych rękach”. Segregowanie śmieci przez dzieci i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników (żółty – plastik, zielony – szkło, niebieski – papier). Zadanie od planetki – nagroda naklejki.
7. „Gimnastyka buzi” - jedno z dzieci losuje plansze i wykonuje zadanie, o które prosi planetka.
8. „Co możemy zobaczyć z naszej planety na niebie?” – rozwiązywanie zagadek planetki.
W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć nocą i wieczorami. (GWIAZDY)
Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz. (KSIĘŻYC)
Co to za świetlna kula, która swym ciepłem Ziemię otula? (SŁOŃCE)
9. „Zaginiona planetka” – poszukiwanie przez dzieci ukrytych w sali piłeczek planetek. Odnalezione piłeczki dzieci otrzymują jako nagrody.
10. Zabawa – doświadczenie uświadamiające, w jaki sposób Ziemia krąży wokół Słońca.
Dwoje dzieci wcielają się w role Ziemi i Słońca. Słońce stoi nieruchomo, natomiast Ziemia porusza się dookoła Słońca i dodatkowo dookoła własnej osi. Słońce trzyma latarką, która oświetla Ziemię. N. informuje dzieci, że w zależności od oświetlania Ziemi mamy dzień lub noc. Tam, gdzie pada światło jest dzień, a gdzie go nie ma panuje noc. Można dodać, że jedno okrążenie Słońca przez Ziemię trwa rok, natomiast obrót Ziemi wokół własnej osi trwa dobę.
11. „Tańcząca kartka” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem kartki.
12. „Papierowy świat” – zabawa z wykorzystaniem kartek. N. pyta, co można zrobić ze zużytej kartki (np. kiedy nie udał się rysunek), żeby jej nie wyrzucać. Możemy zmienić ją w coś ciekawego. Demonstruje, jak wykonać lunetę, samolot, wachlarz, rożek na drobne przedmioty itp. po wykonaniu zabawek dzieci bawią się nimi według własnego pomysłu.
12. Wspólne złożenie przysięgi ekologicznej.
13. Ewaluacja zajęć (nauczycielka zadaje pytania: czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia, co najbardziej wam się podobało; nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.
14. Wręczenie dzieciom medali „Superbohatera Ziemi”.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 