Scenariusz lekcji otwartej dla oddziału
przedszkolnego
Temat: „Wyprawa w kosmos”
Grupa:
Dzieci 6-letnie („zerówka”)
Czas trwania:
ok. 45–60 minut
Cele ogólne:
rozbudzanie zainteresowania kosmosem i światem nauki,
rozwijanie aktywności poznawczej, ruchowej i twórczej dzieci,
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
rozwijanie wyobraźni oraz logicznego myślenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
zna pojęcia: kosmos, planeta, rakieta, astronauta,
rozpoznaje i nazywa wybrane planety,
potrafi uważnie słuchać i wykonywać polecenia,
współpracuje z innymi dziećmi,
bierze aktywny udział w zabawach ruchowych i zadaniach,
rozwija sprawność manualną i kreatywność.
Metody:
rozmowa kierowana,
burza mózgów,
elementy pedagogiki zabawy,
zabawa ruchowa,
metoda zadań stawianych dziecku,
elementy kodowania,
praca plastyczno-techniczna.
Formy pracy:
indywidualna,
grupowa,
zespołowa.
1
Pomoce dydaktyczne:
nagranie odgłosów startującej rakiety,
ilustracje lub modele planet,
opaska lub czapka astronauty,
„bilety na rakietę”,
obręcze lub kartki z nazwami planet,
latarka,
ciemny materiał lub granatowa chusta,
gwiazdki wycięte z papieru,
kartki, kredki, klej, folia aluminiowa,
gotowe elementy do wykonania rakiety.
Przebieg zajęć
1. Powitanie i wprowadzenie
Nauczyciel wita dzieci i zaprasza je do wspólnego koła.
„Dziś zabiorę Was w niezwykłą podróż. Zamkniemy oczy i posłuchamy pewnego dźwięku. Spróbujcie
odgadnąć, dokąd polecimy.”
Nauczyciel odtwarza dźwięk startującej rakiety.
Dzieci odgadują temat zajęć.
Następnie nauczyciel zakłada opaskę astronauty i mówi:
„Witam Was na pokładzie rakiety! Za chwilę polecimy w kosmos. Każdy astronauta musi mieć bilet.”
Dzieci otrzymują „bilety na rakietę” z symbolem gwiazdki lub planety.
2. Rozmowa kierowana „Co wiemy o kosmosie?”
Nauczyciel zadaje pytania:
Co znajduje się w kosmosie?
Jak nazywa się osoba, która lata w kosmos?
Czym można polecieć w kosmos?
Czy znacie jakieś planety?
Nauczyciel pokazuje ilustracje planet i krótko opowiada o nich prostym językiem, np.:
Ziemia – nasza planeta,
Mars – czerwona planeta,
Saturn – planeta z pierścieniami.
3. Zabawa ruchowa „Start rakiety”
Dzieci ustawiają się jedno za drugim.
Nauczyciel mówi: „Odliczamy do startu: 5, 4, 3, 2, 1... start!”
Dzieci poruszają się po sali przy muzyce, naśladując lot rakiety. Na przerwę w muzyce zatrzymują się
przy wybranej planecie (obręczy lub kartce rozłożonej na podłodze).
Nauczyciel podaje polecenia:
„Lądujemy na Marsie – skaczemy jak mali kosmici!”
„Lądujemy na Księżycu – poruszamy się bardzo powoli!”
„Lądujemy na Saturnie – kręcimy się wokół własnej osi!”
4. Zadanie badawcze „Gwiazdy na niebie”
Nauczyciel rozkłada ciemny materiał i papierowe gwiazdki.
Przy pomocy latarki pokazuje, jak świecą gwiazdy w ciemności.
Dzieci obserwują i odpowiadają na pytania:
Dlaczego gwiazdy najlepiej widać nocą?
Co przypomina Wam niebo?
Można włączyć spokojną muzykę, aby stworzyć nastrój.
5. Element kodowania „Kosmiczna droga rakiety”
Na dywanie nauczyciel układa planszę z pól lub prostą kratownicę.
Dzieci mają doprowadzić rakietę do planety według podanych poleceń:
2 pola do przodu,
1 pole w prawo,
1 pole do góry.
Chętne dzieci samodzielnie wymyślają trasę dla rakiety.
6. Praca plastyczno-techniczna „Moja rakieta”
Dzieci wykonują własną rakietę z przygotowanych materiałów
Mogą ozdabiać ją kredkami, kolorowym papierem i folią aluminiową.
Podczas pracy nauczyciel rozmawia z dziećmi: „Dokąd poleci Twoja rakieta? Kogo zabierzesz ze sobą?”
Gotowe prace zostają umieszczone na wspólnej „kosmicznej” wystawie.
7. Podsumowanie zajęć
Dzieci siadają w kole.
Nauczyciel zadaje pytania:
Dokąd dziś polecieliśmy?
Jak nazywa się osoba, która podróżuje w kosmos?
Która planeta najbardziej Wam się podobała?
Co najbardziej zapamiętaliście?
Każde dziecko otrzymuje papierową gwiazdkę lub dyplom „Małego Astronauty”.
Propozycja zakończenia:
„Dzisiaj wszyscy byliście wspaniałymi astronautami. Wykazaliście się wiedzą, odwagą i świetną
współpracą. Nasza rakieta wraca na Ziemię!”
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 