Scenariusz zajęć
Temat: Co robić, gdy czuję złość?
Wiek: 3-4 lata
Cele zajęć:
• rozpoznawanie emocji (szczególnie złości)
• nauka bezpiecznego wyrażania złości
• rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami
Czas trwania: ok. 30–40 minut
Materiały:
• kartki z buźkami (emocje)
• lustro
• kredki
• poduszka
• kartki papieru
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie
Nauczyciel mówi:
„Dzisiaj porozmawiamy o emocji, którą każdy z nas czasem czuje. To... złość”
Pytania do dzieci:
• Kiedy czujecie złość?
• Co się wtedy dzieje z waszym ciałem?
2. Rozpoznajemy złość
• Pokazanie ilustracji różnych emocji
• Dzieci wskazują, która buźka przedstawia złość
• Próba pokazania miny „złości” w lustrze
3. Zabawa ruchowa „Wulkan złości”
Dzieci kucają – są „spokojnym wulkanem”
Nauczyciel mówi:
• „Wulkan zaczyna się złościć...” - dzieci powoli się podnoszą
• „Złość rośnie...” - napinają ręce, robią miny
• „WYBUCH!” - dzieci podskakują i machają rękami
• „Wulkan się uspokaja” - dzieci siadają i oddychają
4. Jak radzić sobie ze złością?
Nauka prostych sposobów (dzieci powtarzają za nauczycielem):
• Oddychanie: „Wdech nosem, wydech ustami – jak dmuchanie balona”
• Tupanie w miejscu (bezpieczne rozładowanie emocji)
• Ściskanie poduszki
• Mówienie: „Jestem zły, bo...”
5. Praca plastyczna: „Moja złość”
• dzieci rysują, jak wygląda ich złość
• mogą używać kolorów (np. czerwony, czarny)
Po pracy chętne dzieci opowiadają o swoim rysunku
6. Podsumowanie zajęć
Nauczyciel:
• pyta dzieci, czego dowiedziały się dzisiaj
• przypomina, że złość jest normalną emocją
• podkreśla, że ważne jest, jak sobie z nią radzimy
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 