X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53793
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mały naukowiec odkrywa świat. Scenariusz zajęć otwartych w przedszkolu

Scenariusz zajęć otwartych – „Mały naukowiec odkrywa świat”

Grupa:

Dzieci 5–6 lat („zerówka”)

Czas:

ok. 45–60 minut
Cele ogólne:

Rozbudzanie ciekawości poznawczej
Wprowadzenie do prostych doświadczeń
Kształtowanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków
Współpraca w grupie

Cele szczegółowe (dziecko):

wie, kim jest naukowiec
potrafi obserwować doświadczenie
formułuje proste wnioski („co się stało?”)
współpracuje z innymi

Materiały:

soda oczyszczona
ocet
barwniki spożywcze
kubeczki/plastikowe pojemniki
pipety / łyżeczki
balon
butelka
tablet/komputer + projektor (film)
kartki + kredki/flamastry

1. Wprowadzenie (5–7 min)

Nauczyciel:
Wita dzieci i gości (nauczycieli)
Zadaje pytanie:
„Kim jest naukowiec? Co robi?”
Pokazuje obrazki naukowców / przebiera się w fartuch

Krótka rozmowa kierowana

2. Film – „Poznajemy naukowców” (5 min)
Nauczyciel odtwarza nagrany wcześniej film, w którym występują:
Biolog – pokazuje np. roślinę / mówi o naturze
Neurobiolog – mówi o mózgu („to on pomaga nam myśleć”)
Studenci farmacji (2–3 osoby) – pokazują proste eksperymenty
W filmie naukowcy:
witają dzieci
mówią, że dziś dzieci też będą naukowcami
zapowiadają doświadczenia

3. Doświadczenie 1 – „Wulkan” (15 min)

Przebieg:

Dzieci wsypują sodę do kubeczka
Dodają barwnik
Nauczyciel wlewa ocet
Reakcja – „wybuch piany”
Pytania:
„Co się stało?”
„Czy to było szybkie czy wolne?”
„Jak wyglądało?”
Wniosek (prostym językiem):
„Po zmieszaniu składników powstała reakcja – tak działa nauka!”

4. Doświadczenie 2 – „Balon, który rośnie sam” (10–12 min)

Przebieg:
Do butelki – ocet
Do balonu – soda
Zakładamy balon i wsypujemy sodę
Balon się pompuje
Pytania:
„Dlaczego balon urósł?”
„Czy ktoś go dmuchał?”
Wniosek:
„Powstał gaz, który napełnił balon”

5. Podsumowanie z nawiązaniem do filmu (5–7 min)
Nauczyciel:
przypomina bohaterów filmu
pyta:
„Kto bada rośliny?” → biolog
„Kto bada mózg?” → neurobiolog
„Kto robi lekarstwa?” → farmaceuci
Podkreślenie:
„Dziś wszyscy byliście naukowcami!”

6. Aktywność końcowa – „Tworzymy slajdy naukowców” (10–15 min)
Dzieci:
rysują swoje doświadczenie lub siebie jako naukowca
Nauczyciel:
zbiera prace
robi z nich „slajdy” (np. zdjęcia na prezentacji lub kartki prezentowane na tablicy)
Można:
wyświetlić je jako prezentację
zrobić mini „pokaz slajdów” dla gości

7. Zakończenie (3–5 min)
Podziękowanie dzieciom i gościom
Wręczenie symbolicznych „dyplomów małego naukowca” (opcjonalnie)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.