Snowman Family Adventure- bałwankowe przygody z językiem angielskim
- scenariusz przedstawienia muzycznej bajki polsko- angielskiej
Autor: mgr Marzena Kucharska, nauczycielka Przedszkola nr 25 w Bielsku- Białej
Przedstawienie jest podsumowaniem i kontynuacją innowacji „Snowman Family Adventure- bałwankowe przygody z językiem angielskim” wprowadzonej w przedszkolu, w grupie dzieci 6-letnich. Może być wykorzystane jako bajka o zimie dla grup przedszkolnych lub np. jako przedstawienie dla rodziców, babć i dziadków z okazji Dnia Babci i Dziadka. W przedstawieniu można zaangażować całą grupę przedszkolną (w roli śnieżynek i bałwanków). Piosenki wykorzystane w przedstawieniu są ogólnodostępne (źródło- Youtube).
Cele edukacyjne:
- rozwijanie pamięci, umiejętności aktorskich i pewności siebie,
- utrwalenie angielskiego słownictwa i piosenek o tematyce zimowej,
- branie odpowiedzialności za wspólny występ,
- przedstawienie widzom efektów pracy nauczyciela i grupy
Scenografia: W tle- krajobraz zimowy, np. baner zimowy lub błękitny materiał, na którym przyklejone są (za pomocą taśmy dwustronnej) wycięte z białego lub srebrnego papieru gwiazdki- śnieżynki. Z sufitu zwisające śnieżynki wycięte z papieru, zawieszone na żyłce. Na podłodze- sztuczny śnieg wykonany z folii bąbelkowej pociętej na paski o wymiarach 10x 50cm, 2-3 duże kule śnieżne wykonane z dużych piłek owiniętych i oklejonych folią bąbelkową, pomalowanych białą farbą w sprayu oraz śnieżki- kule styropianowe.
Występują:
- Śnieżynki – dziewczynki ubrane w białe T-shirty, białe cienkie rajstopy, białe baletki, błękitne spódniczki tiulowe, na głowach - opaski z elementem śnieżynek
- Rodzina bałwanków: trzej chłopcy przebrani za bałwanki ( Pan Bałwanek i dwaj synkowie) i jedna dziewczynka- Pani Bałwankowa
- Dzieci występujące w scence zimowej: Marysia, Tomek, Helenka, Adaś, ubrane w kamizelki, polarowe czapki i szaliki.
- Bałwanki (przyjaciele bałwankowej rodziny)- chłopcy w strojach bałwanków (j.w)
- Pani Zima- dziewczynka ubrana w biała suknię, okryta białym futerkiem, na głowie-korona lub opaska z białego futerka.
Akcesoria:
- do scenki zimowej: 2 pary drewnianych sanek.
- dla Pana Bałwanka: strój bałwanka - uszyty lub czarne spodnie, biały T-shirt z przyklejonymi dużymi, czarnymi guzikami wyciętymi z kartonu, , kapelusz, szalik, miotła, nosek- marchewka wykonany z kartonu, na gumce.
- dla Pani Bałwankowej: strój bałwanka (j.w.), czerwone korale, kapelusz, miotła.
- dla bałwanków: stroje bałwanków (j.w.), miotły
- dla Śnieżynek: stroje śnieżynek, białe i niebieskie wstążki do tańca (zamocowane na patyczkach)
Podkłady muzyczne piosenek:
- „ Zaczynamy przedstawienie” , YouTube, Muzyczna Kurtyna
- „ Snowflake, snowflake, little snowflake” , YouTube, Super Simple Songs
- „Tupu, tup po śniegu”, YouTube , Miś i Margolcia
- „Biała zima”, YouTube , Miś i Margolcia
- „I’m a little snowman”, YouTube , Super Simple Songs
- „ Bałwankowa rodzina”, YouTube, Mini, Mini
- „Gimnastyka bawanków”, YouTube, Muzyczny Domek, Gimnastyczne figle muzyczne
- „ Goodbye song for kids”, YouTube, The Singing Walarus
Uwaga. Proponuję, by zwrotki zimowych piosenek śpiewały wybrane Śnieżynki- solistki, refreny- wszystkie Śnieżynki razem. Układ choreograficzny do piosenek- wg pomysłu nauczycielki (z wykorzystaniem wstążek) lub zgodnie z tekstem piosenek.
Przebieg przedstawienia:
SCENA 1.
Wraz z pierwszymi dźwiękami piosenki, na scenę wchodzą energicznym krokiem dzieci. Ustawiają się w jednej linii, śpiewają piosenkę
„ Zaczynamy przedstawienie”, YouTube, Muzyczna Kurtyna,
gestykulują zgodnie ze słowami piosenki, na zakończenie chwytają się za ręce i robią ukłon.
Dzieci opuszczają scenę. Pozostają tylko dziewczynki przebrane za Śnieżynki.
SCENA 2
Dziewczynki- Śnieżynki śpiewają piosenkę
„ Snowflake, snowflake, little snowflake” ( Youtube, Super Simple Songs),
wykonują taniec ze wstążkami wg choreografii wymyślonej przez nauczycielkę lub zgodnie z tekstem piosenki. Po zakończeniu, Śnieżynki ustawiają się w jednej linii przed banerem/ dekoracją. Będą tworzyć tło do kolejnych scenek i odgrywać rolę chórku- śpiewając solo lub refreny kolejnych piosenek.
SCENA 3
Na scenie pojawiają się Marysia z Tomkiem. Dzieci ubrane są w ubranka zimowe (kamizelki, polarowe czapki i szaliki). Marysia ciągnie za sznurek drewniane sanki, Tomek je pcha. Na sankach leży czarny kapelusz i szalik.
Marysia: Wiesz Tomek? Uwielbiam zimę! I love winter! Robiliśmy aniołki, zjeżdżaliśmy na sankach...
Tomek: To może jeszcze teraz ulepmy bałwanka?
Marysia Świetny pomysł! Great idea! Let’s make a snowman!
Marysia i Tomek bawią się sztucznym śniegiem: podrzucają go do góry, udają, że lepią śnieżki, turlają kule śnieżne udają, że lepią bałwanka. Śnieżynki śpiewają piosenkę:
„Tupu tup po śniegu”, TouTube, Miś i Margolcia
Na środku sceny pojawia się Pan Bałwanek, bez kapelusza i szalika. Na scenę wchodzą Helenka i Adaś. Ciągną sanki.
Adaś: Cześć! Co robicie? What are you doing?
Tomek: Lepimy bałwanka. We’re making a snowman.
Helenka: Jaki śliczny! It’s beautiful! Tylko... jakiś taki niekompletny.. Guziki- buttons, oczy- eyes...
Helenka wskazuje guziki i oczy bałwanka.
Adaś: A gdzie szalik? Where’s the scarf? A gdzie kapelusz? Where’s the hat?
Marysia i Tomek razem: Mamy, mamy, babcia dała!
Marysia i Tomek ubierają bałwankowi kapelusz i szalik. W tym czasie na scenie pojawia się pani Zima. Marysia, Tomek, Helenka i Adaś śpiewają zwrotki piosenki
„Biała zima”, YouTube, Mis i Margolcia
Śnieżynki śpiewają refren, machają rytmicznie wstążkami . Pani Zima tańczy wokół Bałwanka. Po zakończonej piosence Pani Zima tanecznym krokiem schodzi ze sceny.
Adaś: Hej, be quiet! Słyszycie? On chyba śpiewa?! The snowman is singing!
Śnieżynki chórem: : Nie do wiary, nie do wiary, toż to chyba jakieś czary?
Słychać melodię piosenki, Pan Bałwanek recytuje pierwszą zwrotkę piosenki
„I’m a little snowman” , YouTube, Super Simple Songs,
zgodnie z tekstem wskazuje części swojej garderoby. Drugą i trzecią zwrotkę śpiewają razem Bałwanek i Śnieżynki. Marysia, Tomek, Helenka i Adaś siedzą na swoich samkach, obserwują z zachwytem śpiewającego Bałwanka.
Po zakończeniu piosenki, dzieci wstają z sanek.
Marysia: Bałwanek gotowy, robi się zimno.
Tomek: Oh, yes, it’s getting cold. Chodźmy do domu. Let’ s go home.
Marysia: Babcia czeka na nas z obiadem. And I’m hungry.
Adaś: My też musimy iść. Mieliśmy dziś z dziadkiem zrobić karmnik dla ptaków.
Helenka: To cześć, do jutra! Bye, bye! See you tomorrow!
Dzieci machają do siebie i do widowni, powoli opuszczają scenę. Marysia odwraca się, patrzy na Bałwanka i mówi:
Marysia: Ładny ten bałwanek. Szkoda tylko, że taki samotny tu zostanie..
SCENA 4
Bałwanek stoi na środku sceny z opuszczoną głową, Śnieżynki śpiewają piosenkę
„Bałwankowa rodzina”, You Tube , Mini Mini
Zgodnie z tekstem kolejnych zwrotek piosenki na scenie pojawiają się kolejno :Pani Bałwankowa i Bałwanki- synkowie. Trzymają się za ręce, rytmicznie wymachują rękoma, na koniec tańczą w kole. Dzieci – Bałwanki śpiewają przypisane im fragmenty piosenki, Śnieżynki śpiewają refreny- powtórzenia.
Śnieżynka, patrząc i wskazując na kurtynę: Hej , look!
Śnieżynki chórem, patrząc i wskazując na kurtynę: : Nie do wiary, nie do wiary, toż to chyba jakieś czary! So many snowmen!
Na scenę wbiegają chłopcy przebrani za bałwanki, przybijają piątkę bałwankowej rodzinie.
Bałwanki wołają : Hello Mummy! Hello Daddy! Helo Brothers!
Wszystkie bałwanki ustawiają się w rzędzie.
Bałwanki odliczają kolejno: One, two, three... , śpiewają piosenkę
„Gimnastyka bałwanków”, YouTube, Muzyczny Domek, Gimnastyczne figle muzyczne,
tańczą i wykonują ruchy zgodnie z tekstem kolejnych zwrotek piosenki.
Na koniec kłaniają się nisko. Śnieżynki biją brawo.
Na scenę wchodzą Marysia, Tomek, Helenka, Adaś i Pani Zima.
Wszystkie dzieci- aktorzy ustawiają się w rzędzie, klaszcząc rytmicznie i machając do widowni, śpiewają piosenkę
„Goodbye song”, YouTube, The Singing Walarus
Na zakończenie dzieci chwytają się za ręce i wykonują ukłon, jak prawdziwi aktorzy w teatrze.
The end
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 