SCENARIUSZ LEKCJI GEOLOGII
Przedmiot: Przyroda / zajęcia interdyscyplinarne
Klasa: II e szkoły podstawowej
Czas trwania: 60 minut
CEL OGÓLNY
Zapoznanie uczniów z minerałami, skałami i skamieniałościami oraz specyfiką pracy archeologa i geologa.
CELE SZCZEGÓŁOWE
Uczeń:
rozumie różnicę pomiędzy zawodem archeologa i geologa
rozróżnia pojęcia: minerał, skała, skamieniałość (na poziomie podstawowym),
potrafi podać cechę wyglądu minerału
zna wybrane ciekawostki o minerałach,
potrafi współpracować w grupie,
rozwija orientację geograficzną poprzez pracę z globusem,
ćwiczy język opisowy i komunikację,
ćwiczy wyobraźnię i motorykę małą poprzez pracę plastyczną
METODY I FORMY PRACY
rozmowa kierowana,
pokaz i prezentacja okazów,
praca w grupach,
metoda „ukrytego przedmiotu” (archeolog),
elementy gry dydaktycznej,
metoda aktywności twórczej
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
kolekcja okazów: minerały, skały, skamieniałości,
pudło wypełnione piaskiem + łopatki
karty z minerałami + ciekawostkami,
globus + pinezki,
plakat z warstwami ziemi +papierowe „minerały” do głosowania,
farby + kamienie
lupa/szkło powiększające
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. Powitanie i wprowadzenie do tematu:
- Opis zawodów archeologa i geologa.
Nauczyciel prostym językiem, wyjaśnia różnice i podobieństwa w zawodzie archeologa i geologa.
- Krótki mini-pokaz i opowieść.
Nauczyciel w przystępny sposób wyjaśnia pojęcia, opowiada o powstawaniu minerałów i skamielin. Nauczyciel podaje przykłady prezentując okazy.
II. Losowanie grup
Podział uczniów na grupy:
- A (geolodzy i badacze kart) – wykopują minerały i czytają ciekawostki,
- B i C i D (artyści) – malują kamienie
Zadanie grupy A:
wykopuje ukryte okazy łopatką
opisuje znaleziony minerał własnymi słowami: kolor, kształt, faktura, wielkość, ewentualne „niedoskonałości”.
na podstawie opisu dobiera kartę z odpowiednim okazem i czyta nazwę
i ciekawostkę ja jego temat.
Zadanie grupy B, C i D:
podczas gdy grupa A wykopuje minerały, pozostałe grupy malują kamienie, aby przypominały minerały.
gdy grupa A znajdzie 3 minerały następuje zmiana i grupa B staje się archeologami i badaczami kart.
gdy grupa B znajdzie 3 minerały następuje zmiana i grupa C staje się archeologami i badaczami kart.
gdy grupa C znajdzie 3 minerały następuje zmiana i grupa D staje się archeologami i badaczami kart.
Praca z globusem:
każde wymienione państwo/region jest oznaczany pinezką na globusie,
nauczyciel zwraca uwagę na rozmaitość kultur, które wykorzystywały minerały w historii
III. Zbiór wspólnych wniosków:
Pytania do uczniów:
Jakie minerały najbardziej Wam się podobały?
Do czego były używane minerały?
Która ciekawostka była dla Was najbardziej zaskakująca?
Czy jest coś, co Wam się nie podobało na dzisiejszej lekcji?
Ewaluacja zajęć w formie głosowania:
Uczniowie przyklejają papierowe „minerały” na plakat z warstwami ziemi
w odpowiedniej strefie:
„Nauczyłem/Nauczyłam się czegoś nowego”
„Było ciekawie”
„Chcę więcej takich zajęć”
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 