Numer: 53777
Przesłano:

Ucieczka z Krainy Liczb - scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej dla klasy III

Temat: Tabliczka mnożenia i dzielenia w zakresie 100 – powtórzenie i utrwalenie wiadomości.

Metody: stacje zadaniowe, Escape Room, gry dydaktyczne (Karty Grabowskiego).

Cele ogólne:

Automatyzacja umiejętności rachunkowych: Utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100 jako bazy do dalszej nauki matematyki.

Rozwijanie kompetencji kluczowych: Kształtowanie logicznego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów oraz sprawnego wyciągania wniosków.

Budowanie pozytywnego nastawienia do nauki: Wykorzystanie mechanizmów grywalizacji (Escape Room) do przełamania lęku przed matematyką i zwiększenia motywacji wewnętrznej uczniów.

Integracja zespołu klasowego: Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie i komunikacji pod presją czasu.

Cele szczegółowe (Uczeń po lekcji):

Błyskawicznie mnoży i dzieli liczby w zakresie 100, korzystając z Kart Grabowskiego i zadań tekstowych.

Wykonuje złożone operacje matematyczne, łącząc mnożenie z dodawaniem i odejmowaniem (zgodnie z kolejnością wykonywania działań).

Analizuje treść zadań tekstowych, wyodrębniając z nich dane niezbędne do obliczenia wyniku (kodu).

Rozpoznaje związki między mnożeniem a dzieleniem jako działaniami odwrotnymi.

Dokonuje samooceny własnych umiejętności podczas podsumowania lekcji.

Materiały:

Karty Grabowskiego (Tabliczka mnożenia).

4 koperty z zadaniami (stacje).

Skrzyneczka z kłódką (lub symboliczny "Złoty Klucz" w zamkniętej kopercie).

Karta pracy "Paszport Odkrywcy" dla każdego ucznia (do zbierania kodów).

Przebieg lekcji:

1. Wstęp (5 min)

Nauczyciel wprowadza uczniów w fabułę: „Zostaliśmy zamknięci w cyfrowym labiryncie tabliczki mnożenia. Aby z niego wyjść, musimy odwiedzić 4 stacje, zebrać fragmenty kodu i wymienić je na klucz do wolności!”. Podział klasy na 4-5 osobowe grupy.

2. Część właściwa – Stacje zadaniowe (30 min)

Uczniowie krążą między stacjami. Każda poprawnie rozwiązana stacja daje jedną cyfrę do 4-cyfrowego kodu końcowego.

Stacja 1: "Szybki Bill" (Karty Grabowskiego)

Zadanie: Rozgrywka w "Prymasa". Para uczniów wykłada karty, kto pierwszy poda wynik – zabiera parę. Gra trwa 5 minut.

Instrukcja dla grupy: Po zakończeniu gry, lider grupy losuje 3 czarne karty z talii.

Zapisz czynniki z tych kart (np. 4 x 5, 3 x 3, 2 x 6).

Oblicz wyniki i dodaj je do siebie (np. 20 + 9 + 12 = 41).

KOD 1: Cyfra jedności z otrzymanej sumy (w przykładzie: 1).

Stacja 2: "Logiczna Układanka"

Zadanie: Na stole leży 6 wyciętych z papieru puzzli. Na jednej stronie jest działanie, na drugiej wynik. Po ułożeniu ich w pary, uczniowie odwracają puzzle na drugą stronę – tam widnieje hasło.

Działania do przygotowania: 6×8=48, 54:6=9, 7×7=49, 81:9=9, 4×9=36.

Hasło na odwrocie: ILORAZ.

KOD 2: Liczba liter w haśle (I-L-O-R-A-Z = 6).

Stacja 3: "Zaszyfrowane Działanie" (Escape Room style)

Zadanie: Rozwiążcie Mini Quiz, aby otrzymać trzecią cyfrę.

W labiryncie jest 9 korytarzy. W każdym korytarzu czeka 7 matematycznych pułapek. Ile jest ich razem? (9 x 7 = 63)

Od wyniku odejmij 3. (63 - 3 = 60)

Otrzymaną liczbę podziel przez 10. (60 :10 = 6)

KOD 3: Wynik ostatniego działania (6).

Stacja 4: "Domino Informatyczne"

Zadanie: Ułóżcie ciąg domina. Ostatni element wskaże Wam drogę.

Przygotuj kostki domina, gdzie po jednej stronie jest działanie, a po drugiej wynik (ale z innego działania).

Przykład: [Start | 3 x 8] -> [24 | 45 : 5] -> [9 | 6 x 6] -> [36 | 12 : 3] -> [4 | Koniec].

KOD 4: Ostatnia liczba w domino (w tym przypadku: 4).

3. Finał – Otwarcie skrytki (7 min)

Grupy, które zebrały wszystkie 4 cyfry, podchodzą do nauczyciela (strażnika kodu) lub do skrzyni z kłódką. Po wpisaniu poprawnego kodu otrzymują dyplom “MISTRZA UCIECZKI Z KRAINY LICZB “.

4. Podsumowanie lekcji (3 min)

Krótka rozmowa: Co było najtrudniejsze? Która stacja dała najwięcej radości?

PASZPORT ODKRYWCY (Wzór do skopiowania):

PASZPORT ODKRYWCY KRAINY LICZB

Agent / Grupa: ........................................

MISJA 1 (Szybki Bill): Cyfra kodu: [ ___ ]

MISJA 2 (Logiczna Układanka): Cyfra kodu: [ ___ ]

MISJA 3 (Zaszyfrowane Działanie): Cyfra kodu: [ ___ ]

MISJA 4 (Domino): Cyfra kodu: [ ___ ]

KOD DO ZŁOTEGO KLUCZA: [ ___ ] [ ___ ] [ ___ ] [ ___ ]

TREŚĆ DYPLOMU (Wzór do skopiowania i edycji):

DYPLOM MISTRZA UCIECZKI Z KRAINY LICZB

Niniejszym z radością zaświadcza się, że:

........................................

(Imię i Nazwisko Agenta / Nazwa Grupy)

wykazał się niezwykłą odwagą, sprytem i błyskawiczną znajomością tabliczki mnożenia i dzielenia. Pomyślnie rozwiązał wszystkie zagadki matematycznego labiryntu, zdobywając ZŁOTY KLUCZ i otwierając Bramę Wolności.

Gratulacje! Jesteś gotowy na kolejne matematyczne wyzwania!

Data: ......................... Podpis Nauczyciela: .........................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.