Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie X „Jeżyki” (6-latki)
Temat: „Każdy jest ważny” – zajęcia o szacunku i empatii.
Obszar podstawy programowej
Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach rytmicznych
wykonuje różne formy ruchu, rozwijając zwinność i koordynację.
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
rozpoznaje i nazywa emocje własne i innych osób
szanuje emocje swoje i innych, wyraża je w zabawie i rozmowie.
Społeczny obszar rozwoju dziecka:
używa zwrotów grzecznościowych w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi
współdziała w zabawach grupowych i przestrzega ustalonych zasad
obdarza uwagą innych i potrafi wyrazić swoje oczekiwania wobec grupy.
Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
rozumie proste sytuacje społeczne i emocje innych osób
uczestniczy w rozmowach kierowanych, ćwiczeniach pamięci i koncentracji
podejmuje twórcze aktywności poznawcze, np. wymyślanie historii, rozwiązywanie prostych problemów.
Obszary programu „Nasze Przedszkole” i rodzaje aktywności dziecięcej
Aktywność społeczna:
przestrzeganie zasad współżycia w grupie
uczestniczenie we wspólnych zabawach
odpowiadanie na pytania nauczyciela i rówieśników
wspólne podejmowanie decyzji podczas zabaw
Aktywność językowa:
uważne słuchanie rozmówcy
wyrażanie własnych myśli, potrzeb i emocji
odpowiadanie na pytania i wypowiadanie się prostymi zdaniami
opowiadanie o ilustracjach, obrazkach i wysłuchanych historiach
Aktywność poznawcza:
uczestniczenie w zabawach i zadaniach rozwijających spostrzegawczość i logiczne myślenie;
podejmowanie twórczych aktywności i prostych problemów społecznych;
koncentracja uwagi podczas słuchania i obserwacji.
Aktywność artystyczna:
słuchanie piosenek i nagrań muzycznych
reagowanie ruchem na zmiany tempa i dynamiki
rytmiczne poruszanie się przy muzyce
Aktywność ruchowa i zdrowotna:
uczestniczenie w zabawach ruchowych
rozwijanie koordynacji, zwinności i orientacji w przestrzeni
dbanie o bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad zabawy
Cele ogólne:
kształtowanie postaw szacunku i empatii;
rozwijanie umiejętności współpracy i komunikacji w grupie;
tworzenie przyjaznej, bezpiecznej atmosfery sprzyjającej aktywności dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje emocje swoje i innych;
współpracuje z innymi podczas zabaw;
uczestniczy w zabawach ruchowych i twórczych;
reaguje na polecenia nauczyciela;
aktywnie wypowiada się na temat sytuacji społecznych.
Formy pracy:
grupowa, zespołowa, indywidualna w krótkich ćwiczeniach.
Metody pracy:
słowna, czynna, zabawowa, twórcza.
Środki i pomoce dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające emocje, obrazki dzieci w różnych sytuacjach;
kolorowe kartki;
maskotki;
muzyka relaksacyjna i rytmiczna;
piłeczki, woreczki do zabaw grupowych;
koło lub mata do zabaw w kręgu.
Przebieg zajęć
1. Powitanie grupy:
Zabawa ożywiająca „Uśmiech dla kolegi” – dzieci witają się uśmiechem, podając sobie piłeczkę.
Sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Wprowadzenie tematu:
Nauczyciel pokazuje ilustracje różnych emocji i zadaje pytania: „Jak czuje się to dziecko?”
Rozmowa o tym, że każdy jest ważny i warto okazywać szacunek innym.
3. Zabawy integracyjne i ruchowe:
„Kto jest ważny?” – dzieci stoją w kręgu, nauczyciel podaje im maskotkę. Każde dziecko mówi coś miłego o koleżance lub koledze, podaje maskotkę dalej.
„Kolorowe emocje” – dzieci dobierają kolorową kartkę zgodnie z emocją, którą czują; poruszają się w rytm muzyki, zmieniając miejsce przy odpowiednim sygnale.
„Most przyjaźni” – dzieci tworzą dwa rzędy, trzymając ręce jak most, przechodzą pod nimi inni, każdy mówi coś miłego o kolegach.
„Radość wspólnej zabawy” – zabawa ruchowa przy muzyce: falowanie piłeczką, podskoki, rytmiczne marsze, wspólne ćwiczenia koordynacyjne.
4. Zabawa językowo-emocjonalna:
„Opowiedz mi o sobie” – każde dziecko krótko mówi o swoim nastroju lub przeżyciu, nauczyciel moderuje, zachęca do słuchania innych.
5. Podsumowanie zajęć (ewaluacja):
Nauczyciel pyta dzieci: „Jak podobały Ci się zajęcia?”
Dzieci pokazują gestami: ręce w górę = bardzo się podobało, ręce w bok = średnio się podobało, ręce w dół = nie podobało się.
Podziękowanie dzieciom za czynny udział w zajęciach. Pochwały słowne za aktywność i zaangażowanie.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 