Scenariusz imprezy przedszkolnej
Temat: „Na plaży fajnie i bezpiecznie jest” – różne aktywności dzieci
Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania się w wodzie i nad wodą.
• Poznanie polskiej legendy „Dlaczego Bałtyk jest słony?”.
• Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na podany temat.
• Aktywizacja ruchowa poprzez zabawy i konkursy.
• Integracja społeczności przedszkolnej.
Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa.
Metody pracy:
• podające – opowiadanie, objaśnienia i instrukcje,
• zadaniowe – zadania postawione dzieciom do wykonania,
• ekspresyjne – zabawy ruchowe.
Środki dydaktyczne:
Przebrania dla prowadzących, wystrój nadmorskiej plaży (leżaki, koce, zabawki do piasku, piłka plażowa, krem z filtrem, muszla, młynek, plecak, okulary, butelka wody), nagrania utworów muzycznych
Przebieg:
1. Powitanie
Powitanie dzieci piosenką M. Jeżowskiej „Na plaży” (na tablicy multimedialnej wyświetlane jest morze, w części sali leżą koce, stoją leżaki, zabawki do piasku, piłki plażowe, okulary, krem z filtrem, butelki z wodą).
Prowadzący podczas piosenki naśladują zachowanie na plaży, np.: smarowanie się kremem, opalanie, budowanie z piasku, zbieranie kamyków i muszelek, picie wody itp.
Pytania po wysłuchaniu piosenki:
• Jak myślicie, gdzie jesteśmy?
• Co można robić na plaży? (dzieci podają odpowiedzi)
Niedługo będą wakacje i wyjedziemy na letni wypoczynek. Ale zobaczcie, co znalazłyśmy na plaży (jedna z nauczycielek pokazuje piękną, dużą muszlę). Takie muszle szumią i potrafią opowiadać bajki.
Odtworzenie legendy ludowej: „Dlaczego Bałtyk jest słony?” – link do materiału wideo: [https://www.youtube.com/watch?v=gc2ObDWu_3o]
Pytania do opowiadania:
• Co posiadał gospodarz, co było bardzo cenne?
• Kto chciał ukraść młynek?
• Co stało się, kiedy młynek znalazł się na pokładzie statku?
• Dlaczego nie można było zatrzymać młynka?
• Gdzie wylądował czarodziejski młynek?
• Co stało się z morzem, kiedy młynek wpadł do wody?
2. Podróż nad morze
• Jedziemy pociągiem (dzieci ustawiają się w „pociąg” i jadą do piosenki „Jedzie pociąg”).
• Samochodem (dzieci naśladują jazdę samochodem).
• Samolotem (dzieci lecą samolotem do piosenki „Mucha w Mucholocie”).
3. Pakujemy plecak
„Jakie rzeczy spakowałam nad morze i dlaczego będą mi one potrzebne?” – nauczycielki trzymają plecak i „na niby” wkładają do niego rzeczy, które wymieniają dzieci (okulary, czapkę z daszkiem, wodę mineralną, krem z filtrem, koło do pływania lub rękawki, wiaderko itp.).
4. „Flaga ratownika” – kto dba o nasze bezpieczeństwo na plaży
Poinformowanie dzieci, na czym polega praca ratownika i co oznaczają kolory flag:
• „Czerwona” – zakaz kąpieli.
• „Biała” – kąpiel dozwolona.
Zabawa ruchowa z użyciem flag.
5. Konkurs „Kto nazbiera jak najwięcej muszelek”
Wybieramy kilkoro dzieci, dajemy im wiaderka, rozsypujemy muszelki. Zadaniem dzieci jest w określonym czasie nazbierać jak najwięcej muszelek.
6. Konkurs „Kto szybciej zdobędzie łopatkę
Nawijanie sznurka z przywiązaną łopatką na patyk.
7. Przypomnienie zasad bezpiecznych wakacji
Odpowiedzi na pytania: „tak” lub „nie”.
• Czy można wchodzić do wody bez wiedzy i opieki rodzica?
• Czy należy posmarować skórę kremem z filtrem przed wyjściem na słońce?
• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?
• Czy na plaży można zakopać śmieci?
• Czy w czasie burzy można spacerować po plaży?
• Czy jeśli się zgubimy, możemy prosić o pomoc nieznajomego pana?
• Czy dzieci powinny mieć rękawki lub koła ratunkowe?
8. Zakończenie
Dzieci siadają i słuchają szumu morza (na tablicy multimedialnej wyświetlane jest morze). Na pamiątkę każde dziecko dostaje małą muszelkę.
W scenariuszu wykorzystano tytuły popularnych piosenek dziecięcych. Teksty utworów nie są publikowane ze względu na prawa autorskie.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 