Obchodzenie świąt nietypowych w przedszkolu
Scenariusz uroczystości grupowej – Dzień Marchewki
Cele ogólne:
• poznanie wartości odżywczych marchewki,
• kształtowanie przekonania o konieczności spożywania warzyw poprzez degustację marchewki,
• rozwijanie nawyków zdrowego odżywiania,
• wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach,
• budowanie radości i satysfakcji z działań indywidualnych i zespołowych.
Cele operacyjne (dziecko):
• rozpoznaje marchewkę wśród innych warzyw,
• zna jej kolor, kształt i smak,
• wie, że marchewka zawiera witaminy i jest zdrowa,
• potrafi wypowiedzieć się na temat jej wyglądu i zastosowania,
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i zadaniach plastycznych,
• współpracuje z rówieśnikami podczas zabaw.
Metody:
• słowna – rozmowa kierowana, pytania i odpowiedzi, objaśnienia, wierszyk,
• oglądowa – pokaz, obserwacja, ilustracje, rekwizyty (marchewki, odznaka),
• czynna – działania praktyczne, zabawy ruchowe, zadania plastyczne, układanie puzzli.
Formy pracy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne: świeże marchewki, koszyczek, ilustracje, napis „Dzień Marchewki”, strój zająca, puzzle, nagranie piosenki „Na marchewki urodziny”, materiały plastyczne (farby, kartki, pędzle), naklejki „Marchewkowa nalepka”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie i wprowadzenie w temat
Dzieci przychodzą do przedszkola ubrane w element stroju w kolorze pomarańczowym. Przyniesione marchewki gromadzą w przygotowanym koszyczku.
Na tablicy widnieje napis „Dzień Marchewki”.
2. Wizyta gościa – Zajączka Chrupka
Do sali przychodzi Zając Chrupek, który „poczuł”, że w sali są marchewki, ponieważ bardzo je lubi. Wita się z dziećmi i zadaje zagadkę:
Jestem pomarańczowa,
Wiele witamin w sobie chowam.
Zajączek opowiada dzieciom, dlaczego warto jeść marchewkę (zawiera witaminy, pomaga dbać o wzrok, wzmacnia organizm).
3. Zabawa badawcza „Jaka jest marchewka?”
Dzieci siadają przy stolikach i otrzymują marchewki do obserwacji.
Określają:
• kolor,
• kształt,
• zapach,
• twardość (dotyk).
Nauczycielka przekraja marchewkę – dzieci obserwują jej wnętrze i kolor.
Rozmowa kierowana:
• Co trzeba zrobić, aby zjeść marchewkę? (umyć, obrać, pokroić).
4. Degustacja
Zajączek częstuje dzieci umytą i przygotowaną marchewką. Wspólne chrupanie i określanie smaku.
Rozmowa: W jakiej postaci możemy jeszcze jeść marchewkę?
(dzieci podają propozycje: surówka, zupa, sok, gotowana marchewka).
5. Zabawa ruchowa „Szukamy marchewek”
Zajączek prosi dzieci o wyjście z sali. W tym czasie ukrywa w sali marchewki.
Po powrocie dzieci odnajdują marchewki i wkładają je do koszyczka.
6. Puzzle
Dzieci na stolikach układają puzzle przedstawiające marchewkę (praca zespołowa)
7. Taniec z marchewką
Zabawa ruchowa do piosenki „Na marchewki urodziny”.
Każde dziecko wybiera marchewkę i tańczy z nią w rytm muzyki.
8. Praca plastyczna „Malujemy marchewki”
Dzieci malują farbami marchewki.
Po wyschnięciu prace zostają umieszczone na wystawce w sali.
9. Podsumowanie
• Czego dowiedzieliśmy się o marchewce?
• Dlaczego warto jeść warzywa?
Zakończenie
Każdy przedszkolak otrzymuje „Marchewkową nalepkę” za aktywny udział w zajęciach.
