Scenariusz zajęć indywidualnych - dziecko z afazją (5 lat)
Temat zajęć: „Mieszkańcy jesiennego lasu”- zabawy dydaktyczne.
Cel główny: Stymulowanie mowy poprzez zabawy tematyczne związane z jesienią i zwierzętami.
Cel operacyjny: dziecko powinno:
- zrozumieć proste polecenia,
- rozwijać mowę poprzez dźwiękonaśladownictwo i proste zdania,
- rozwijać słownictwo tematyczne (wiewiórka, dziupla, lis, nora, sarna, jeż, liście),
- brać aktywny udział w zabawach,
- rozpoznać przedmioty po dotyku,
- rozpoznawać zwierzęta leśne,
- układać kilkuelementowe puzzle,
- wykonać pracę plastyczną wykorzystując ziemniaka, wykałaczki, suche liście, plastelinę.
Formy pracy: indywidualna
Metody pracy: metoda polisensoryczna, metoda zabawowa, elementy logorytmiki
Środki dydaktyczne: pluszowy jeż, suche liście, materiałowy worek, kilkanaście: kasztanów, szyszek, piórek, orzechów, suche jesienne liście, pochylnia np. z deseczki, pojemniczek (kubeczek), koszyczek, ilustracja lasu ze zwierzętami leśnymi oraz puzzle z tej ilustracji w kopercie, ilustracje zwierząt i domków zwierząt, duży format szlaczków (długość 2 kartek a4), ziemniak, wykałaczki, plastelina (czerwona i czarna), skrzyneczka/koszyczek z wizerunkiem wiewiórki.
Przebieg zajęć
1. Powitanie
N-l wita w sali dziecko („ dzień dobry”, „witam cię”), wskazuje i zajmuje razem z dzieckiem miejsce na dywanie.
W sali (w kąciku) rozsypane są liście, a pod liśćmi schowany jest pluszowy jeż. Dziecko odszukuje pod liśćmi jeża, wita się z pluszakiem, który „mówi” dziecku „cześć”.
Rozgrzewka dla paluszków z wykorzystaniem rymowanek, zabawy dźwiękonaśladowczej, ćwiczeń buzi i języka:
„Jeż”
Po lesie, po lesie,
spacerują jeże.
Jeden jeż, drugi jeż,
tupta, tupta mały zwierz.
Jeden jeż, drugi jeż,
tupta, tupta mały zwierz.
Po lesie, po lesie,
spacerują jeże.
Jeden jeż, drugi jeż,
tupta, tupta mały zwierz.
Jeden jeż, drugi jeż,
tupta, tupta mały zwierz.
Zmęczyły się jeże,
po długim spacerze.
Tupnęły, ziewnęły,
zasnęły.
„Jesienią” – zabawa dźwiękonaśladowcza
Szumią jesienne drzewa – szszsz, szszsz, szszsz....(dziecko unosi ręce nad głowę)
Wiatr w ich koronach śpiewa – ciiiii, ciiiii, ciiiii...( dziecko macha uniesionymi rękami)
Lecą z drzew kaszany – pac, pac, pac.....(dziecko rytmicznie uderza dłońmi o uda)
Ty je w swoje rączki złap – klap, klap, klap....(rytmiczne klaskanie)
„Orzechy”- ćwiczenie buzi i języka
Wraca z lasu Ania mała,
(dziecko przesuwa językiem po górnej wardze raz w jedna, raz w drugą stronę),
Kosz orzechów nazbierała,
(drapią delikatnie dolna wargę górnymi zębami, przesuwając wargę raz w jedną, raz w drugą stronę)
Podzieli się z wiewiórkami,
(dotyka czubkiem języka po kolei górnych zębów)
One podziękują Ani.
(robi z ust „dzióbek” i wysyła całusy)
2. Zwierzęta w lesie – wprowadzenie
N-l pokazuje wręcza kopertę z puzzlami przedstawiającymi jesienny las.
Zadaniem dziecka jest ułożenie puzzli. Następnie wskazując ilustrację jesiennego lasu, zadaje pytania:
- Co to jest? (Las)
- Jakie zwierzęta mieszkają w lesie? Pokaż je na ilustracji.
(wiewiórka, lis, sarna, jeż)
- Spróbujemy podzielić na sylaby wymienione zwierzęta? (próba wyklaskania)
- Co jeszcze widać na ilustracji? (dziecko opowiada co widzi na obrazku)
3. Zabawa „Gdzie mieszkasz?”
Dziecko dopasowuje zwierzę do jego domku (obrazki):
- Lis – nora
- Wiewiórka – dziupla/ drzewo
- Jeż – liście/ gniazdo z liści
- Sarna – leże/ legowisko
N-l zadaje pytania pomocnicze: Gdzie mieszka lis? Kto śpi w jamie?
Dziecko odpowiada słowem lub wskazaniem obrazka.
Następnie dziecko układa drogę wg wzoru (śladu) od zwierzęcia do jego domku używając orzechów, kasztanów, liści, żołędzi.
4. Zabawa sensoryczna „ Dary lasu”.
W worku sensorycznym ukryte są liście, piórka, orzechy, szyszki, kasztany.
Dziecko wkłada ręce i wyjmuje „skarby”, nazywając je. Następnie podejmujemy zabawę: piórko dmuchamy do góry, liście rzucamy do góry i patrzymy jak spadają, szyszkę próbujemy toczyć po podłodze do celu, orzechy puszczamy po pochylni do pojemnika (kubeczka), kasztany próbujemy z odległości wrzucić do koszyczka.
5. Praca plastyczna.
Wykonanie jeża z ziemniaka, wykałaczek i kolorowych liści.
Na przygotowanego wcześniej ziemniaka, dziecko nakłuwa wykałaczki przypominające kolce jeża. Na wykałaczki można doczepić listki, czerwonej (żółtej) plasteliny (jako owoce). Z plasteliny lub koralików robi oczy.
6. Ewaluacja
Jeżeli zajęcia podobały się, to dziecko wrzuca orzechy do skrzyneczki/koszyczka z wizerunkiem wiewiórki, jeżeli zajęcia były nieatrakcyjne dziecko orzechów nie wrzuca, odkłada je na stoliczek.
7. Zakończenie
Powtórzenie słów: wiewiórka, lis, sarna, jeż.
Pożegnanie z jeżykiem: Dziecko mówi: pa,pa , może dać „przytulasa”, może zakopać jeżyka w jego gniazdku z liści w kąciku sali.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 