Numer: 53711
Przesłano:
Dział: Języki obce

Wie ist das Wetter heute? Scenariusz lekcji języka niemieckiego

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Klasa: 6
Czas trwania: 45 min
Temat: Wie ist das Wetter heute? – Jaka jest dzisiaj pogoda?
Opracowała: Joanna Raczkowska

Cele ogólne:
•uczniowie potrafią pytać o pogodę i udzielać odpowiedzi na to pytanie
•uczniowie rozwijają umiejętność korzystania a narzędzi TIK

Cele operacyjne:
•uczniowie znają podstawowe słownictwo związane z pogodą
•uczniowie potrafią zapytać o pogodę
•uczniowie potrafią opisać pogodę w poszczególnych porach roku
•uczniowie stosują poprawnie zaimek „in” (lokalizacja)
•uczniowie rozwijają umiejętność pracy w grupie
•uczniowie rozwijają umiejętność formułowania wypowiedzi ustnych

Ćwiczone sprawności: mówienie, pisanie

Środki i pomoce dydaktyczne:
- tablica multimedialna Canva, ProfiDraco
- karta pracy
- karty obrazkowe
- rebus
- telefon (aplikacje Padlet, Voki)
- quiz Kahoot/Quizlet

Formy socjalne:
- forum
- praca w grupie / parach
- praca indywidualna

Metody:
- aktywizujące
- komunikacyjne (dialogi)

Przebieg lekcji:
1. Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności, podział na grupy 2-3 osobowe.
2. Rozgrzewka językowa:
- pytania „Wie geht’s” (Padlet)
- Wie heiβen die Jahreszeiten?
3. Podanie tematu: Wie ist das Wetter heute? – Jaka jest dzisiaj pogoda?

Część główna lekcji
I. WPROWADZENIE
1. Poznanie słownictwa:
- uczniowie na podstawie grafik z karty pracy / tablicy multimedialnej słuchają, czytają i rozpoznają zjawiska pogodowe
- uczniowie sporządzają wspólnie z nauczycielem notatkę do zeszytu,
wyjaśnienie struktury „Es ist...”
- uczniowie powtarzają za nauczycielem frazy (ćwiczą prawidłową wymowę).

II. UTRWALENIE I ZASTOSOWNAIE POZNANEGO SŁOWNICTWA
1. Karta pracy - uczniowie uzupełnią kartę - podpisują grafiki pogodowe (ćwiczą pisownię i znaczenie poznanych słówek).
2. Mapka pogodowa: uczniowie na podstawie mapki pogodowej opisują pogodę poszczególnych miastach (ćwiczą wypowiedzi ustne) – praca w parach
3. Mini dialog – uczniowie ćwiczą w parach mini dialogi. Chętni prezentują się na forum.
- Wie ist das Wetter heute? Das Wetter ist schön / hässlich. -
4. Das Wetter in Europa – pary losują karteczkę z miastem, sprawdzają pogodę w telefonie i tworzą dialogi (wypowiedzi ustne). Następnie uruchamiają aplikacje Voki i nagrywają swoją
prognozę pogody dla wylosowanego miasta. Rezultaty prezentują na forum.
5. Padlet – uczniowie piszą ulubioną porę roku i pogodę (ćwiczą pisanie i wyrażanie własnego zdanie: np. Ich mag Sommer, denn es ist warm und sonnig.
6. Rebus – uczniowie rozwiązują w parach rebusy (rozszyfrowują zdanie dot. pogody)

Ewaluacja:
- Padlet – uczniowie wyrażają swoje zdanie nt. lekcji i opanowania słownictwa.
- Padlet – uczniowie wypisują na tablicy multimedialnej najtrudniejsze ich zdaniem słówko

Opcjonalnie:
Quiz Kahoot, Quizlet lub karty pogodowe.

Link do Canva – karty pracy: https://www.canva.com/design/DAHBPq1XaTw/X6T3JTnZ46Fth0HChLPMEw/edit?utm_content=DAHBPq1XaTw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.