Scenariusz zajęć
Temat: Witajcie w naszej Bajce – Światłoterapia.
Data: 9.02.2026
Cele ogólne zajęć:
– wielozmysłowa stymulacja światłem,
– relaksacja,
¬ obniżenie napięcia emocjonalnego.
Cele szczegółowe:
pobudzanie do kreatywności,
zachęcanie dzieci do zabawy,
rozwijanie motoryki małej i dużej,
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
kształtowanie wrażliwości zmysłowej,
pobudzanie wyobraźni ,
rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
Metody pracy: słowne, pokazu, nauka przez doświadczenia;
Formy pracy: grupowa;
Pomoce dydaktyczne: światła w różnej postaci i odsłonie, nośnik muzyki, projektory świetlne, siguma ,kule świetlne ,zamek i zegar z bajki
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do zabawy świetlnej -Witajcie w naszej bajce.
Muzyka do "Bajki Akademii Pana Kleksa" -najnowsza wersja
2.Wprowadzenie przez nauczyciela i zaproszenie do relaksu.
Drogie dzieci, czy lubicie bajki ?
Teraz sami będziemy postacią z bajki, piękną lekką, miłą i pozytywną.
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy z Sigumą przy muzyce.
Podopieczni naśladują ruchy nauczyciela naśladującego pięknego motyla.
3. Zabawa świetlna z Sigumą przy muzyce.
Yiruma-River Flows in You
4. Zabawa "Witajcie w naszej bajce" – nauczyciele rozdają pałeczki fluorescencyjne i dzieci tańczą do piosenki "Witajcie w naszej bajce" -najnowsza wersja
5.Zabawa z goglami animacyjnymi z balonikiem - muzyka z bajki "Sąsiedzi"
6. Relaksacja światłem przy projektorze oraz muzyce.
7. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i zaproszenie na napój oraz poczęstunek.
Podsumowanie
Światłoterapia to jedna z najbardziej fantastycznych metod integracji sensorycznej, w której działa wielozmysłowość. Poprzez odpowiednio dobrane bodźce wizualne, stymulowane są zmysły – głównie wzrok – co wpływa na układ nerwowy, usprawniając przetwarzanie informacji. Ta innowacyjna metoda wspiera rozwój dziecka, pomagając w regulacji nastroju, wyciszeniu lub pobudzeniu do aktywności. Działając światłem (np. LED, światełkami ), terapeuci wspomagają: Koordynację wzrokowo-ruchową i orientację przestrzenną. Redukcję napięcia mięśniowego i emocjonalnego. Ułatwienie kontaktu wzrokowego i poznawanie własnego ciała. Światłoterapia w ramach SI tworzy bezpieczne środowisko, które pozwala dzieciom z trudnościami rozwojowymi lepiej organizować bodźce napływające z otoczenia, co jest fundamentem ich funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego. Zauważyłyśmy, że w naszej placówce te zajęcia cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci.
Zabawa światłem redukuje napięcia, rozwija ona kreatywność oraz umiejętności manualne, a przede wszystkim wycisza emocje naszych wychowanków.
Opracowały:
Anna Jabłońska-Pajor, Ewelina Horoszko, Anna Stasik, Agata Krawczyk-Malimon
