Numer: 53687
Przesłano:

Pudełko pełne tajemnic - Wzmacniamy zmysły i tworzymy opowieść

Scenariusz otwartej lekcji
Temat: "Pudełko pełne tajemnic – Wzmacniamy zmysły i tworzymy opowieść"
Grupa docelowa: Uczeń klasy 3 z lekką niepełnosprawnością intelektualną oraz nauczyciele obserwujący.
Czas trwania: 45 minut
Cele zajęć:
Dla ucznia:
Rozróżnianie zmysłów: wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.
Tworzenie prostych zdań i opisu na podstawie doświadczeń sensorycznych.
Rozwijanie słownictwa związanego z odczuwaniem świata.
Wzmacnianie koncentracji i zdolności wyrażania własnych myśli.
Dla nauczycieli obserwujących:
Obserwacja technik pracy z materiałami, które pobudzają zmysły.
Zrozumienie, jak prowadzić rozmowę, aby zachęcić ucznia do mówienia i opisywania.
Poznanie metod wspierania kreatywności u ucznia o specjalnych potrzebach.
Materiały:
Duże, nieprzezroczyste pudełko z otwartym wejściem na rękę.
Różne przedmioty sensoryczne w pudełku:
Dotyk: Piłeczka-jeżyk, gąbka, pluszowa maskotka, kamień.
Węch: Cytryna, goździki, cynamon.
Słuch: Mały dzwoneczek, grzechotka, klucze.
Małe miseczki z prostymi produktami:
Smak: Kawałek jabłka, plasterek ogórka.
Opaska na oczy.
Tablica suchościeralna i marker.
Ilustracje zmysłów.
Przebieg zajęć (45 min):
I. Wstęp (5 min):
Powitanie ucznia i obserwatorów.
Rozmowa na temat "Co to są zmysły?". Nauczyciel zadaje pytania, np. "Do czego służą nam oczy?", "Czym czujemy zapachy?".
II. Część główna - Działania praktyczne (30 min):
"Pudełko pełne tajemnic" (15 min):
Nauczyciel prezentuje "Pudełko pełne tajemnic". Uczeń, bez zaglądania do środka, wkłada rękę i wyciąga jeden przedmiot.
Zadaniem ucznia jest opisanie, co czuje, co to jest za pomocą dotyku. Nauczyciel pyta: "Jaki jest ten przedmiot?", "Czy jest twardy, miękki, kłujący?".
Nauczyciel wspiera ucznia w budowaniu prostych zdań, np. "To jest miękka gąbka".
Powtórzenie ćwiczenia z różnymi przedmiotami.
"Zmysłowy detektyw" (10 min):
Nauczyciel zakrywa oczy ucznia opaską. Podaje mu do powąchania (np. cynamon, cytrynę) lub posmakowania (np. kawałek jabłka).
Zadaniem ucznia jest odgadnięcie, co to jest.
Nauczyciel zachęca do opisania wrażeń: "Jaki jest zapach?", "Jak smakuje jabłko?".
"Tworzymy naszą opowieść" (5 min):
Na tablicy nauczyciel rysuje proste ilustracje związane z zmysłami, a uczeń, wspólnie z nauczycielem, tworzy krótką, 2-3-zdaniową opowieść o tym, co doświadczył podczas zajęć.
Przykład: "Dotykałem miękkiej gąbki. Poczułem słodki zapach cynamonu. Słyszałem dźwięk dzwoneczka."
III. Podsumowanie i ewaluacja (10 min):
Ewaluacja dla ucznia "Mój opis zmysłów" (5 min):
Uczeń otrzymuje kartkę z prostym rysunkiem. Zadaniem jest podpisanie go jednym słowem lub zdaniem, które opisuje dane wrażenie sensoryczne.
Nauczyciel docenia wysiłek i poprawność, np. "Świetnie to nazwałeś!".
Ewaluacja dla obserwatorów (5 min):
Nauczyciel prowadzący prosi obserwatorów o krótką informację zwrotną. Pytania ewaluacyjne:
"W jaki sposób aktywności sensoryczne pomogły w nauce języka?"
"Czy budowanie wspólnej opowieści było skuteczne?"
"Jakie inne techniki mogłyby wspierać rozwój językowy ucznia?"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.