KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
DLA DZIECI W WIEKU 5-6 LAT
UTRWALANIE GŁOSKI [SZ] W WYRAZACH
TEMAT: Wiosenne porządki.
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie prawidłowej wymowy głoski [sz]
- wzbogacanie słownictwa
- rozwijanie słuchu fonemowego
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wykonuje ćwiczenia usprawniające narządy mowy
- różnicuje słuchowo głoskę [sz]
- prawidłowo wymawia głoskę [sz] w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazu
- wykonuje ćwiczenia oddechowe
METODY PRACY:
- ćwiczenia narządów mowy
- ćwiczenia artykulacyjne
- ćwiczenia oddechowe
- ćwiczenia słuchowe
FORMY PRACY:
Praca w grupie 2-4 osobowej, 30 minut
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- blacha do pieczenia
- kasza
- obrazki z głoskami [sz]
- szablony łąki z motylami
- laptop
- karta pracy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.NAWIĄZANIE KONTAKTU Z DZIEĆMI.
Logopeda wita się z dziećmi i pyta o miniony tydzień. Następnie opowiada dzieciom co będziemy robić na dzisiejszych zajęciach.
2.ĆWICZENIA NARZĄDÓW MOWY I ARTYKULACYJNE.
Dziś z dziećmi będziemy robić wielkie porządki w swoim domu. Najpierw będziemy usuwać miotłą wszystkie pajęczyny z sufitu (przesuwamy szerokim językiem po podniebieniu twardym). Po domu rozchodzą się odgłosy zamiatania sz, sz, sz... (wymawiamy wielokrotnie i krótko głoskę [sz]. Potem zbieramy kurz i pajęczyny ze ścian w pokoju (przesuwamy językiem po policzkach). Następnie musimy umyć sufit (układamy język w kształt miseczki) , moczymy szmatkę i szorujemy sufit (ponownie przesuwamy językiem po podniebieniu0. Dzieci wynoszą zabawki którymi się nie bawią na strych (układamy szeroki język na wałku dziąsłowym kilkukrotnie). Teraz dzieci muszą nakarmić swoje zwierzątka, najpierw nakarmią rybki (kilkukrotnie zwieramy i rozwieramy zaokrąglone wargi), a potem karmią chomika, a ten wypycha jedzeniem policzki (robimy z ust balonik i trzymamy około 10-15 sekund).
3.ĆWICZENIA ODDECHOWE.
Po wysprzątaniu naszego pokoju otwieramy okna, a tam widać piękne motyle (dzieci słomką układają motyle na łące).
4.ĆWICZENA ANALIZY FONEMOWEJ WYRAZÓW.
Nauczyciel rozkłada na stole karty – paronimy i mówi głośno wyrazy, zadaniem dzieci jest położenie żetonów na usłyszanym wyrazie.
5.ZAJĘCIA WŁAŚCIWE.
Dzieci wyszukują w pojemniku z kaszą obrazków. Muszą prawidłowo wymówić co znajduje się na danym obrazku. Po zakończonym zadania, rozpoczynamy z dziećmi zabawę i utrwalamy głoskę [sz] w wyrazach, grając w grę on-line - Memory Logopedyczne Wardwall na laptopie.
6.ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ.
Nauczyciel dziękuje za dzisiejsze spotkanie i rozdaje dzieciom kartę pracy do domu, aby utrwaliły wyrazy, które dziś ćwiczyliśmy podczas zajęć.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 