X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53654
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jakie sporty można uprawiać zimą? - scenariusz zajęć

Temat: Jakie sporty można uprawiać zimą?
Cele:
a) Ogólne:
• stymulowanie rozwoju poznawczego, językowego i sensorycznego,
• organizowanie zajęć rozwijających empatię i wrażliwość dzieci na potrzeby innych,
• rozwijanie wiedzy z zakresu sportów zimowych,
• ćwiczenie sprawności małej i dużej motoryki.
b) Szczegółowe:
Dziecko:
• rozpoznaje i wskazuje ilustracje przedstawiające sporty zimowe,
• naśladuje ruchy związane ze sportami,
• uczestniczy w zabawie ruchowej,
• eksploruje materiał sensoryczny (pianka),
• czeka na swoją kolej w zabawie,
• reaguje na polecenia dostosowane do jego możliwości.

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Metody: podająca ( pogadanka), praktyczna (realizacja zadań wytwórczych).
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające wybrane sporty zimowe, narty wykonane z papieru, kijki gimnastyczne, taśma malarska, pianka do golenia, folia przezroczysta, pędzelki.

Przebieg zajęć:
Część wstępna:
• Przywitanie się piosenką ,,Wszyscy są”
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan, po czym razem z nimi śpiewa piosenkę powitalną, ilustrując przy tym ruchem treść śpiewanego utworu.

Część główna:
• „Sporty zimowe” – wprowadzenie w tematykę zajęć
Nauczyciel pokazuje i krótko opisuje dzieciom ilustracje przedstawiające wybrane sporty zimowe. Dzieci dotykają ilustracji, wskazują wybrane elementy, np. narty, łyżwy i dzielą poznane nazwy sportów zimowych na sylaby.

• „Narciarze” – zabawa ruchowa
Nauczyciel pokazuje dzieciom narty wykonane z papieru i zapoznaje ich z torem. Zadaniem dzieci jest założenie nart i pokonanie prostego toru przeszkód.

• „Śnieg” – zabawa sensoryczna
Nauczyciel zaprasza dzieci do aktywności przy wcześniej przygotowanym stole, zabezpieczonym przezroczystą folią. Pod folią umieszczone są obrazki przedstawiające wybrane sporty zimowe. Nauczyciel pokrywa powierzchnię stołu białą pianką imitującą śnieg. Dzieci, zgodnie ze swoimi możliwościami psychofizycznymi, podejmują aktywność sensoryczną polegającą na dotykaniu, rozsmarowywaniu pianki oraz odkrywaniu ukrytych pod nią obrazków. Dla dzieci chętnych przewidziana jest dodatkowa aktywność polegająca na kreśleniu palcem śladów oraz odciskaniu dłoni w piance.

Część końcowa:
• Pochwalenie pracy i aktywności dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2026 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.