KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
UTRWALANIE GŁOSKI Ś/SI W WYRAZACH
WIEK DZIECI: 5-6 lat
TEMAT: Kolacja u Pana Świnki. Utrwalanie głoski [ś/si] w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów.
CELE OGÓLNE:
- utrwalanie głoski [ś/si] w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazu
- korekcja sygmatyzmu właściwego
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- usprawnianie prawidłowego toru oddechowego
- usprawnianie warg i języka
- usprawnianie słuchu fonetycznego
- stymulacja percepcji wzrokowej
- wzbogacanie słownictwa
METODY:
- ćwiczenia oddychania
- ćwiczenia narządów mowy
- ćwiczenia artykulacyjne
- ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową
- ćwiczenia percepcji wzrokowej
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- gra zręcznościowa Piggy Pop
- świeczki LED
- opaski na głowę ślimaka, misia i osiołka
- karta pracy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.NAWIĄZANIE KONTAKTU
Logopeda wita się z dziećmi. Pyta dzieci o miniony tydzień. Następnie nawiązuje do tematu dzisiejszych zajęć.
Opowiada, że pana Świnkę odwiedzają dziś przyjaciele: Miś, Ślimak i Osiołek, bo dawno się nie widzieli. Z tej radości Pan Świnka postanowił przygotować dla swoich gości pyszną kolację.
2.ĆWICZENIA ODDECHOWE
Pan Świnka przygotowuje pyszną kolację dla swoich przyjaciół. Z tej okazji postanowił zapalić świeczki. Zadaniem dzieci jest zdmuchiwanie płomienia świecy LED.
3.ĆWICZENIA NARZĄDÓW MOWY
Dziecko wykonuje ćwiczenia warg i języka:
- mlaszcze, przysysając język do podniebienia
- rozgniata kawałki banana ułożone na środku języka, dociskając je do podniebienia, następnie zjada i połyka
- nagryza zębami trzonowymi boki rozpłaszczonego języka 9płaski naleśnik), wargi rozwarte i rozciągnięte
- czubkiem języka powoli przesuwa po wewnętrznej stronie dolnych zębów, buzia otwarta
- dotyka czubkiem języka do ostatnich zębów po lewej i po prawej stronie, buzia otwarta
- uśmiecha się i wysyła kilka całusków
4.ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE SŁUCH FONETYCZNY
Sprawdzimy czy pan Świnka i przyjaciele pamiętają, jak się poprawnie wymawia wyrazy. Dzieci otrzymują do ręki marakasy. Mają za zadanie grać marakasem kiedy usłyszą, że logopeda stojący za nimi wypowiada wyrazy nieprawidłowo.
5.ĆWICZENIA ARTYKULACYJNE
Musimy przypomnieć panu Śwince i jego przyjaciołom jak się ładnie wymawia wyrazy z głoską ś/si bo chyba nie pamiętają za dobrze.
Logopeda pokazuje dzieciom obrazki, a te odgadują co na obrazku się znajduje, np.: siano, siedem, ślimak, osiołek, osiem, maślak, wieś, miś itd.
6.ĆWICZENIA WŁAŚCIWE
Dzieci otrzymują opaskę na głowę Misia, Ślimaka i Osiołka. Skoro Pan Świnka, Miś, Ślimak i Osiołek już tak pięknie mówią, więc są już gotowi na rozpoczęcie uczty. Rozpoczynamy grę zręcznościową Piggy Pop.
Logopeda rozkłada kolorowe hamburgery, (hamburgery mają kolory żółty, fioletowy, czerwony i zielony) które są ponumerowane od 1 do 4. Po kolei przyjaciele Pana Świnki losują hamburgera z numerkiem. Powtarzają dany wyraz np. siano, siódma, naleśniki, tyle razy jaki wylosowali na swoim hamburgerze numerek, następnie karmią i naciskają kucharską czapkę pana Świnki. Gra trwa, dopóki nie wystrzeli pas na brzuchu Piggy Pop.
7.ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
Logopeda dziękuje dzieciom za zajęcia. Pyta się, czy podobała się wizyta u Pana Świnki.
Na koniec nauczyciel rozdaje dzieciom kartę pracy do utrwalenia w domu, z wyrazami, które ćwiczyliśmy podczas naszego spotkania.
