SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM ELEMENTÓW METODY GLOTTODYDAKTYKI -
„KOROWÓD ZWIERZĄT”
Opracowała: Monika Krawczyk
Grupa wiekowa: 6 - latki
Temat: Zwierzęta na wsi – zajęcia z glottodydaktyki.
Czas : 2 x 30 min
CELE:
Ogólne:
Dziecko doskonali sprawność analizatora słuchowego, wzrokowego i kinestetyczno-ruchowego
Szczegółowe: dziecko:
potrafi wymienić zwierzęta gospodarskie
rozpoznaje dane zwierzę na postawie jego odgłosu
rozumie treść zagadki i dopasowuje do niej właściwe zwierzę
dokonuje syntezy i analizy sylabowej wyrazów
wie, że fonemy można zapisać za pomocą liter;
zbadać właściwości niektórych głosek
METODA: czynna, słowna, oglądowa
FORMA: praca z całą grupą, praca indywidualna jednolita, praca w grupach
POMOCE: karty obrazkowe, klocki Logo, nagranie piosenki „Stary Mc Donald farmę miał” , nagranie odgłosów zwierząt, zagadki
LITERATURA: „Nauka czytania i pisania”: B.Rocławski,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przedstawiamy się (ustawienie w kole): analiza sylabowa własnego imienia
2. Ćwiczenia kinestetyczno- ruchowe: marsz dookoła sali do piosenki „Stary Mc Donald ....”
3. Dzieci wymieniają nazwy zwierząt występujących w piosence oraz innych zwierząt gospodarskich i wspólnie z nauczycielem układają właściwe karty obrazkowe na podłodze.
4. Zabawa ruchowo-ortofoniczna. Dzieci słuchają nagranych odgłosów zwierząt i łączą nazwę
zwierzęcia z głosem jaki wydaje.
Kurka: ko-ko
Krowa:muuuu
Piesek:hau-hau
Indyk:gul-gul
Świnka: chrum-chrum
Kotek:miau-miau
Kogut: kukuryku....
4. O którym obrazku mówię?
Nauczycielka wybiera nazwę jednego ze zwierząt przedstawionych na kartach obrazkowych
i dokonuje analizy sylabowej, morfemowej, logotomowo-morfemowej, logotomowo-
fonemowej lub fonemowej. Wybrane dziecko dokonuje syntezy tego słowa i wymienia właściwe
zwierzę.
np. ko-za, ind-yk, proś-acz-ek, ko-t, k-rowa, ...
5. Zagadki. Nauczyciel odczytuje zagadkę, a wskazane dziecko odgaduje nazwę zwierzęcia,
o którym mowa.
6. Praca w grupach – konkurs. Wiązanie liter z ich fonemami (Klocki Logo)
Nauczycielka zgodnie z zasadami glottodydaktyki dzieli dzieci na trzy grupy biorąc pod uwagę ich umiejętności i tempo pracy oraz dostosowuje stopień trudności zadań do każdej z nich. Następnie podaje każdej grupie kolejno po trzy wyrazy do syntezy. Dzieci wyszukują w klockach odpowiednie litery i układają samodzielnie wyraz.
gr. 1 ow -ca ś -winka miau
gr. 2 kur -ka piese – k hau
gr. 3 in- dyk kot- ek ko- ko
Nauczyciel sprawdza, czy dzieci poprawnie wykonały zadanie, omawia i wyjaśnia błędy *** oraz przyznaje odpowiednią ilość punktów. Wygrywa grupa, która zgromadziła najwięcej punktów.
*** Dzieci mogą wybierać litery kierując się tym , co słyszą (fonemy), tzn. uznajemy wyrazy
ułożone z czarnych liter: o f c a, ś f i n k a, p j e sek, m j a ł . W glottodydaktyce litery
podstawowe mają kolor czarny (piszemy je tak, jak słyszymy) . Jeśli jest inaczej, używamy liter
czerwonych.
np. w wyrazach:
o – w – c-a użyjemy klocka z czerwoną literą w
ś – w – i- n- k-a użyjemy klocka z czerwoną literą w
p-i-e-s-e-k użyjemy klocka z czerwoną literą i
m – i- a- u użyjemy klocków z czerwonym i oraz czerwonym u
7.Podsumowanie i ewaluacja zajęć.
Dzieci przyczepiają magnesy na narysowanej na tablicy uśmiechniętej buzi , jeśli zajęcia podobały im się,
a jeśli nie to na smutnej buzi .
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 