Numer: 53607
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Pluszowego Misia u 3 latków

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3 – LETNICH
NA DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Opracowała: mgr Danuta Polak
Grupa wiekowa: 3 – latki
Termin realizacji: 26.11.2025.
Temat bloku: Przygotowania do zimy.
Temat zajęcia: "Misiowy dzień" – zabawy dydaktyczne rozwijające mowę i myślenie dzieci. "Zaginiony Miś Tymek" w oparciu o historyjkę obrazkową, rozpoznawanie i nazywanie emocji. zabawy sensoryczne.

Cele ogólne:
– wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w poznawczym obszarze jego rozwoju (PP 1)
– tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój i zabawę (PP 2)
– wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej rozwijającej procesy poznawczych (PP3)
– wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań (PP5)
– wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. (PP6)
– przygotowanie do rozumienia emocji uczuć własnych i innych ... z wykorzystaniem sytuacji zadaniowych adekwatnych do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci (PP8)
– tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka (PP 9)
– systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka (pp15)

Cele operacyjne (dziecko):
– uczestniczy w zabawach ruchowych (Pp I/5);
– wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała (Pp I/8);
– wykazuje sprawność ciała i koordynację (Pp I/9);
– rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje (Pp II/1);
– szanuje emocje swoje i innych osób (Pp II/2);
– rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie (Pp II/6)
– szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie (Pp II/7);
– respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (Pp III/7);
– obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (Pp III/8);
– komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne (Pp III/9)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą gestów (Pp IV/1)
– wyraża swoje rozumienie świata za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie (Pp IV/2)
– odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości (Pp IV/3)
– odpowiada na pytania, objaśnia kolejność zdarzeń (Pp IV/5);
– uważnie słucha (Pp IV/6);
– śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, porusza się przy muzyce i do muzyki,... wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały (Pp IV/7)
– ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby (Pp IV/14)

Metoda: słowna, aktywizujące, zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne: zajęcia z całą grupą i w małych zespołach
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, karty misiów przedstawiających różne emocje, emblematy różnych misiów do zabawy ruchowej, odtwarzacz bluetooth, tacki z sylwetą misia i wysypanymi na nią ziarnami kawy

Literatura:
1. Internet: Pracowita Lama "Zaginiony miś Tymek" https://pracowitalama.pl/shop/
2. Internet: Sensoryczna tęcza: https://www.facebook.com/groups/1688567025233280/permalink/1993466268076686/?rdid=kfeODnnsKesntwws#
3. Internet: Przedszkolna nuta: https://www.naffy.io/przedszkolnanuta/dzien-misia-piosenka-do-przedszkola-przyszedl-mis-MxR

PRZEBIEG:
1. "Budujemy ciszę" – piosenka wyciszająca pomagająca zaprowadzić ład podczas pracy z całą grupą.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Śpiewają piosenkę, wyciszają się, przygotowując się do zajęcia.

2. "Zaginiony Miś Tymek" – słuchanie opowiadania w oparciu o historyjkę obrazkową.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka czyta dzieciom opowiadanie, kolejno wieszając ilustracje na tablicy. Krótka rozmowa n/t opowiadania:
• Jak miał na imię miś?
• Jaki miał kolor futerka?
• Co stało się z misiem?
• Jak czuł się Tymek, gdy był sam w piwnicy?
• Kto pomógł mu się nie bać?
• Ja dzieci zachowały się, gdy znalazły Tymka?

W pewnym małym przedszkolu stała na półce wielka skrzynia z zabawkami. W środku mieszkał miś Tymek – pluszowy, mięciutki i troszkę już zniszczony. Miał brązowe futerko i był baaardzo szczęśliwy. Codziennie ktoś go przytulał, bawił się z nim i kładł spać w kąciku z kocykiem.
Ale pewnego dnia, podczas wielkiego sprzątania sali, miś... zniknął! Pani Zosia sprzątała zabawki, dzieci pomagały, ale nikt nie zauważył, że Tymek wpadł do dużego kartonu z gazetami.
Karton wyniesiono do piwnicy. Miś Tymek leżał tam cicho i trochę się bał. Było ciemno i chłodno.
– Halo? Czy ktoś tu jest? – zawołał nieśmiało Tymek, ale odezwał się tylko echem jego własny głos.
Wtedy usłyszał cichutki szelest. To był papierowy samolot!
– Nie martw się, Misiu. Dzieci na pewno za tobą tęsknią. Wkrótce cię znajdą! – powiedział samolot, który też przez przypadek tam trafił.
I rzeczywiście! Następnego dnia dzieci zauważyły, że na półce nie ma Tymka.
– Gdzie jest nasz miś?! – zawołała Hania.
Cała grupa ruszyła na poszukiwania. Zaglądali pod stoły, do szafek, w kąciku kuchennym – nigdzie go nie było. W końcu Pani Zosia przypomniała sobie, że do piwnicy zaniosła duże pudło z gazetami.
– Zobaczę czy przez przypadek nie wpadł do kartonu – powiedziała Pani Zosia do dzieci i poszła sprawdzić czy nie ma go w piwnicy. Zeszła na dół do piwnicy i znalazła misia Tymka. Szybciutko wyciągnęła go z kartonu i przyniosła z powrotem do sali.
– Tymek!!! – dzieci przytuliły go tak mocno, że aż uszko znów się przekrzywiło. Od tego dnia miś dostał specjalne miejsce – mały wygodny fotel obok półki z książkami.
Miś Tymek już nigdy nie bał się zgubić, bo wiedział, że jego przyjaciele zawsze o niego zadbają.

3. "Misiowe poszukiwania" – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci otrzymują emblematy z rożnymi głowami misia. Kiedy słyszą muzykę swobodnie poruszają się po dywanie. Gdy muzyka milknie dobierają się w pary tak, aby w parze były dwa takie same misie. Zabawę powtarzamy 2x

4. "Wiem, co czuł Miś Tymek" – rozmowa, dopasowywanie obrazków misia przedstawiającego określone emocje.
Nauczycielka pokazuje dzieciom sylwety misia, który wyraża różne emocje. Zadaniem dzieci jest dopasować odpowiednią sylwetę misia do poszczególnych obrazków historyjki obrazkowej: wesoły smutny, przestraszony, spokojny.

5. "Do przedszkola przyszedł miś" – śpiewanie piosenki. Układanie swojego misia zgodnie z tekstem piosenki. Posługiwanie się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni. Ćwiczenia ortofoniczne na sylabach "grrrr", "mniam, mniam, mniam"
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na dywanie. Na kolanach trzymają swojego misia. Wspólnie z Nauczycielką śpiewają piosenkę "Do przedszkola przyszedł miś" kładąc swojego misia zgodnie z tekstem piosenki: w górę, w dół, w prawo, w lewo (bez konieczności rozróżniania stron) przed sobą, za sobą, obok siebie, na swojej głowie, pod pupą, przed nosem, za głową, obok ucha, na kolana. Kiedy słowa piosenki mówią o tym, że misio jest głodny dzieci powtarzają "grrrr", kiedy słowa piosenki mówią o tym, że misio chce coś zjeść dzieci powtarzają "mniam, mniam, mniam"
Po skończonej piosence dzieci odkładają swojego misia na wyznaczone miejsce i wracają na dywan, siadają na swoim miejscu

6. "Gdzie schował się miś" – zabawa sensoryczna. Rozgarnianie ziaren kawy na tacy, odsłanianie obrazka misia. Układanie ziaren kawy na misiu albo naokoło misia. Zabawy przy stoliku w małych zespołach.
Nauczycielka pokazuje dzieciom, jak będzie wyglądała ich zabawa. Dzieci będą rozgarniały ziarenka kawy, odsłoni się obrazek przedstawiający misia. Ziarenkami kawy mogą wypełnić sylwetę misia, mogą też zostawić misia odsłoniętego i ziarnami kawy wypełnić ramkę kartki pozostawiając widocznego białego misia.

Po zaprezentowaniu przez Nauczycielkę sposobu zabawy dzieci mogą skorzystać z toalety wg potrzeby. Dzieci, które nie mają ochoty na sensoryczną zabawę mogą pobawić się swoimi misiami lub klockami przygotowanymi przez Nauczycielkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.