SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Deszczowa Kraina oczami wyobraźni.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi poprzez wyszukiwanie i łączenie w pary,
- rozwijanie poczucia rytmu, koordynacji słuchowo-ruchowej, umiejętności poruszania się w rytm muzyki,
- wdrażanie dzieci do korzystania z narzędzi multimedialnych w sposób edukacyjny.
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
- potrafi połączyć obrazki w pary,
- tańczy ze wstążką w rytm słuchanej muzyki,
- rozpoznaje i nazywa zjawisko atmosferyczne – deszcz.
Metody pracy:
• Słowne
• Oglądowa
• Gry i zabawy edukacyjne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
Środki dydaktyczne spryskiwacz z wodą, kropla deszczu wykonana z papieru, tablica interaktywna, zdjęcie Deszczowej Krainy, gra memory, tekst opowiadania, piosenka, karta pracy.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel rozpryskuje nad dziećmi wodę i informuje ich, że wybierają się dzisiaj w zaczarowany świat deszczu.
1.„Powitanie”
Nauczyciel przedstawia mieszkankę Deszczowej Krainy – Kropelkę Kasię. Następnie dzieci przekazują ją sobie w kole, aby każdy mógł się z nią przywitać. W dalszej kolejności informuje dzieci, że dzisiaj w swojej wyobraźni wybiorą się wszyscy razem do tej krainy.
2.„Deszczowe memory” - gra samodzielnie stworzona w programie Wordwall w oparciu o poradniki zamieszczone w Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej
Nauczyciel opowiada o Deszczowej Krainie, pokazuje jej zdjęcie, a następnie prosi, aby każde dziecko podeszło do tablicy interaktywnej i odnalazło pasującą do siebie parę – gra w memory.
3.Piosenka „Deszczowy walczyk” - wykorzystanie nagrania ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej
Nauczyciel kontynuuje dalszą część opowiadania. Następnie odtwarza ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej piosenkę pt. „Deszczowy walczyk” i prosi, aby dzieci trzymając wstążki w ręku zatańczyły w rytm piosenki.
4.„Deszczowe parowanie” – stworzenie karty pracy (w różnym stopniu trudności) na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej
Zadaniem dzieci jest połączyć w pary takie same krople deszczu.
Na koniec nauczyciel znowu rozpryskuje wodę nad dziećmi na znak powrotu z Deszczowej Krainy.
5.Ewaluacja
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan, a następnie rozmawia z nimi na temat tego co najbardziej podobało im się na zajęciach i dlaczego.
Załącznik nr 1
Opowiadanie o „Deszczowej Krainie”
Zadanie nr 2
Za siedmioma chmurkami jest Deszczowa Kraina, czyli dom Kropelki Kasi. W jej krainie zawsze pada deszcz, ale nikt się tym nie smuci. Każdy mieszkaniec ma kolorowe kalosze i błyszczącą pelerynę. Każdego dnia wszyscy skaczą po kałużach i budują zamki z błota. Kropelka przybyła do przedszkolaków w bardzo ważnej sprawie. Ostatnio mieszkańcom Deszczowej Krainy przydarzyło się coś dziwnego. Była u nich straszna burza, przez którą wszystkie kalosze, peleryny i parasole im się wymieszały. Czy pomożecie im je uporządkować? Zadanie czeka w tej zaczarowanej czarnej tablicy.
Zadanie nr 3
Super! Teraz w nagrodę zatańczmy deszczowy walczyk.
Po zatańczeniu piosenki
Drogie dzieci! Wracamy już z naszej wspaniałej wyprawy do przedszkolnej sali. Zabieramy ze sobą kartę pracy z wesołymi kropelkami.
