Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej
Prowadząca: Joanna Grzywa
Data: 19.01.2015
Temat: ,,Świat figur geometrycznych"- zabawa dydaktyczna- układanie przedmiotów według podanego kształtu i wielkości.
Grupa wiekowa: 4 latki
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt
- rozwijanie umiejętności segregowania figur według ich wielkości i kształtu
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- reaguje na sygnał dźwiękowy i wzrokowy
- używa pojęć: mały, średni, duży
- wymienia nazwy figur geometrycznych
- układa figury według ich wielkości
Metody:
słowne – rozmowy, objaśnienia i instrukcje
Czynne- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
Percepcyjne- obserwacja i pokaz
Formy:
- zbiorowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne: zestaw figur geometrycznych dla każdego dziecka, koło, trójkąt, kwadrat (małe, średnie, duże), list od pani zimy, kartki formatu A4, dywaniki, emblematy figur, bużki uśmiechnięte i smutne, ilustracja pani zimy
Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie – Nauczycielka gromadzi wszystkie dzieci na dywanie i wyjaśnia, że dostała list od Pani zimy, który czyta dzieciom.
Drogie dzieci!
Dzień dobry. Piszę ten list do Was, ponieważ, często zaglądam do waszego przedszkola. Obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie. Wiem, że rozmawialiście tez o zimie, zimowych zabawach, to bardzo ciekawe tematy. Chcę, żebyście wiedzieli, że już niedługo odejdę, dlatego żebyście mnie pamiętali, aż znowu przyjdę w następnym roku, przygotowałam dla Was ciekawe zadania do wykonania. A jak już wszystko wykonacie to czeka na was niespodzianka.. Życzę wam miłej zabawy.
Pani Zima
2. Nauczycielka pokazuje dzieciom 3 koła, kwadraty i trójkąty : małe, średnie, duże. Po kolei umieszcza na tablicy, a dzieci określają jaka to figura geometryczna oraz ich wielkość. Figury umieszczone są na tablicy według wielkości: koła (małe, średnie, duże), kwadraty (małe, średnie, duże), trójkąty( małe, średnie, duże).
3. Każde dziecko ma przed sobą na dywanie rozłożony dywanik do pracy. Nauczycielka rozdaje każdemu zestaw figur (koła, kwadraty i trójkąty) oraz kartkę formatu A4, na której dzieci będą miały za zadanie ułożyć wszystkie figury według wielkości małe, średnie, duże. Każda figura układana jest w innym rzędzie na kartce. Nauczycielka pokazuje na tablicy w jaki sposób dzieci mają układać figury na kartce.
4.Nauczycielka umieszcza na tablicy magnetycznej kartkę z figurami różnej wielkości pociętą na 9 elementów. Wybiera chętne dziecko, które musi odnaleźć wybraną figurę np. czerwone małe koło i odsłonić kartonik , na której znajduje się wybrana figura. Zadaniem dzieci jest odkrycie wszystkich kartoników według wskazówek nauczyciela. Każdy odkryty kartonik utworzy ilustrację, na której znajduje się pani zima.
4.„ Zmień miejsce”- zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa- kształtowanie reakcji na sygnały słuchowe i wzrokowe.
Każde dziecko otrzymuje emblemat figury geometrycznej, który ma przyklejony na ubraniu. Dzieci w rytm muzyki poruszają się na dywanie. Gdy nauczyciel wyłącza piosenkę pokazuje wybrany emblemat np. koło wtedy dzieci z tym emblematem wykonują polecenie- wszystkie koła tańczą. Gdy usłyszą znowu piosenkę poruszają się po dywanie.
5. Podsumowanie zajęć:
Dzieci siadają w kole na dywanie. Nauczycielka rozdaje dzieciom bużki uśmiechniętą i smutną, jeżeli zajęcia się podobały dzieciom wtedy wrzucają bużkę uśmiechniętą do koszyczka .Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę pt. ,,Tupu, tup po śniegu". Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia i rozdaje każdemu pieczątki.
